Zaloguj
Reklama

Czym są punkty spustowe?

Biceps
Fot. Panthermedia
Biceps
(0)
Punkty spustowe
Reklama

Punkty spustowe to inaczej włókna mięśniowe o wzmożonym napięciu. Niektórzy definiują je jako miejsce o silnie zwiększonej wrażliwości w obrębie mięśnia. Można zatem powiedzieć, że są to obszary „nadreaktywne” w obrębie mięśnia. Uciśnięcie takiego punktu powoduje pojawienie się tzw. bólu przeniesionego, który rozchodzi się według określonego schematu. Punkty spustowe są wyczuwane przez nas za pomocą dotyku (zgrubienia na przebiegu włókien mięśniowych). Czemu służą punkty spustowe?

Punkty spustowe - Objawy i przebieg

Charakterystyka punktów spustowych
Punkty spustowe przybierają różne kształty od guzków po wyczuwalne malutkie ziarenka. Mogą przybierać dwie formy: aktywną (odpowiada za odczuwane przez pacjenta objawy- zdolna jest do wysyłania odpowiedzi mięśniowo-powięziowej) oraz utajoną (nie daje klinicznych objawów gdy nie aktywujemy ich uciskiem). Punkty spustowe występują najczęściej w skupiskach, dlatego kluczową kwestią jest odnalezienie tego, który daje odczuwalne przez pacjenta objawy i promieniowanie do innych obszarów ciała.

Badania naukowe i obserwacje wykazały, że punkty spustowe występują w obrębie mięśni o wzmożonym napięciu jak i wokół ich antagonistów. Ważną kwestią pozostaje to, co jest powodem występowania punktów spustowych. W chwili obecnej dzieli się je na pierwotne (urazy, gorączka, przerwanie mięśnia, zaburzenia hormonalne, zmniejszenie napięcia mięśnia) oraz wtórne (infekcje, silne zaburzenia hormonów tarczycy, alergia, deficyty żywieniowe).   
Kluczową kwestią jest uwalnianie punktów spustowych, gdyż wywołują one ból podczas rozciągania mięsni oraz spadek siły mięśnia. Ważne, aby ten zabieg przeprowadzony został przez specjalistę.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze