Zaloguj
Reklama

Choroba Bechterewa - objawy, diagnoza oraz leczenie

Ból pleców
Fot. Pantherstock
Ból pleców
(3)
Reklama

Choroba Bechterewa to inaczej zesztywniający stan zapalny stawów kręgosłupa. Dotyka ona częściej mężczyzn aniżeli kobiety, zwykle pojawia się pomiędzy 16 a 30 rokiem życia. Może wystąpić u dzieci oraz osób starszych. Cały czas poszukiwane są przyczyny tego schorzenia. Jakie są objawy tej choroby? W jaki sposób się ją diagnozuje i leczy?

Objawy i przebieg

Objawy, diagnoza i leczenie zesztywniającego zapalenia stawów

Choroba Bechterewa to nic innego jak przewlekły, stopniowo postępujący stan zapalny, który najczęściej obejmuje więzadła kręgosłupa, stawy oraz dyski międzykręgowe. Zapaleniem objęty jest najczęściej staw krzyżowo - biodrowy. W obszarach odkładane są sole wapnia. To prowadzi do powolnego ich usztywniania (stąd zesztywniające zapalenie stawów).
Początkowe objawy tej choroby to ogólne osłabienie oraz pogorszone samopoczucie.

Z czasem pojawia się ból w okolicy krzyżowo- biodrowej, który promieniuje do pośladków, ud oraz kolan. Ból pojawia się najczęściej po dużym wysiłku, rano oraz w nocy. Po krótkim odpoczynku we wczesnych stadiach choroby ustępuje. Wraz z zaawansowaniem choroby dochodzi do kostnienia kręgosłupa w odcinku szyjnym, piersiowym i/lub lędźwiowym. Towarzysza temu inne objawy jak np. problemy ze strony układu pokarmowego, oddechowego, zaburzenia neurologiczne, niedomykalność zastawki aortalnej oraz białkomocz.

Diagnoza stawiana jest na podstawie badań obrazowych: RTG kręgosłupa, wskaźniki stanu zapalnego oraz antygen HLA-B27. W leczeniu stosowane są środki farmakologiczne o działaniu przeciwzapalnym, leki likwidujące napięcie mięśni oraz ćwiczenia odpowiednio dobrane dla pacjenta.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze