Zaloguj
Reklama

Ból głowy w czasie snu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. Ewa Nawotczyńska
Bezsenność
Fot. medforum
Bezsenność
(4)
Reklama

Śródsenny ból głowy, nazywany też budzikowym bólem głowy, zwykle ujawnia się po 50 roku życia. Średni wiek zachorowania to 63 lata. Dwukrotnie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.

Objawy i przebieg bólu głowy w czasie snu

Śródsenny ból głowy pojawia się zazwyczaj o tej samej porze po zaśnięciu (najczęściej między 1 a 3 w nocy) i budzi pacjenta ze snu. Napady występują co najmniej raz w tygodniu i trwają od 30 minut do 2 godzin. Ból jest uogólniony lub umiejscowiony w okolicy czołowo-skroniowej. Może być tępy lub pulsujący, zwykle jest obustronny i ma umiarkowane natężenie. Przebieg jest najczęściej przewlekły. U co piątego pacjenta występują samoistne remisje (okresy, w których ból przestaje się pojawiać).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć ból głowy w czasie snu

Jeżeli ból występuje rzadko i nie powoduje pogorszenia jakości życia, to nie wymaga leczenia. W terapii stosuje się kofeinę lub lit, a w razie ich nieskuteczności inne leki (indometacynę, flunaryzynę, werapamil). Umiarkowanie skuteczny w przerywaniu napadów jest kwas acetylosalicylowy. Uwaga: przyczyną śródsennego bólu głowy może być nocne nadciśnienie – jego opanowanie prowadzi do ustąpienia bólu.

Leczenie bólu głowy w czasie snu

Pomocne może być picie mocnej kawy przed snem. Takie postępowanie pozwala osiągnąć remisję powtarzających się napadów bólu głowy u około połowy pacjentów.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. „Medycyna Praktyczna - Neurologia” 6 (12) listopad-grudzień 2011
  2. „Choroby wewnętrzne” pod redakcją prof. dr hab. Andrzeja Szczeklika wydanie 1, tom II, Medycyna Praktyczna, Kraków 2006

Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze