Ból głowy w czasie snu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Śródsenny ból głowy, nazywany też budzikowym bólem głowy, zwykle ujawnia się po 50 roku życia. Średni wiek zachorowania to 63 lata. Dwukrotnie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn.
Objawy i przebieg bólu głowy w czasie snu
Śródsenny ból głowy pojawia się zazwyczaj o tej samej porze po zaśnięciu (najczęściej między 1 a 3 w nocy) i budzi pacjenta ze snu. Napady występują co najmniej raz w tygodniu i trwają od 30 minut do 2 godzin. Ból jest uogólniony lub umiejscowiony w okolicy czołowo-skroniowej. Może być tępy lub pulsujący, zwykle jest obustronny i ma umiarkowane natężenie. Przebieg jest najczęściej przewlekły. U co piątego pacjenta występują samoistne remisje (okresy, w których ból przestaje się pojawiać).
Kiedy udać się do lekarza i leczyć ból głowy w czasie snu
Jeżeli ból występuje rzadko i nie powoduje pogorszenia jakości życia, to nie wymaga leczenia. W terapii stosuje się kofeinę lub lit, a w razie ich nieskuteczności inne leki (indometacynę, flunaryzynę, werapamil). Umiarkowanie skuteczny w przerywaniu napadów jest kwas acetylosalicylowy. Uwaga: przyczyną śródsennego bólu głowy może być nocne nadciśnienie – jego opanowanie prowadzi do ustąpienia bólu.
Leczenie bólu głowy w czasie snu
Pomocne może być picie mocnej kawy przed snem. Takie postępowanie pozwala osiągnąć remisję powtarzających się napadów bólu głowy u około połowy pacjentów.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
- „Medycyna Praktyczna - Neurologia” 6 (12) listopad-grudzień 2011
- „Choroby wewnętrzne” pod redakcją prof. dr hab. Andrzeja Szczeklika wydanie 1, tom II, Medycyna Praktyczna, Kraków 2006
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.