Zaloguj
Reklama

Ból głowy podczas seksu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Problemy w łóżku
Fot. pantherstock
Problemy w łóżku
(4)
Reklama

Pierwotne bóle głowy związane z aktywnością seksualną nazywane są fachowo koitalnymi. Opisywane były one już w starożytności. Pojawiają się w trakcie aktywności seksualnej (przed orgazmem bądź w trakcie orgazmu) i dotykają około 1% populacji. Dla wielu pacjentów stanowią prowadzą one do skrępowania, zamknięcia w sobie i braku zadowolenia z seksu. Cały czas trwają poszukiwania przyczyn koitalnego bólu głowy oraz sposobu jego skutecznego zwalczania.

Objawy i przebieg bólu głowy podczas seksu

Bóle głowy a aktywność seksualna i orgazm

Koitalne bóle głowy stanowią problem medyczny jak i psychologiczny. Jest to ból natury pierwotnej, którego podłoże nie zostało jak dotąd poznane. Mężczyźni są o wiele bardziej podatni na ich występowanie aniżeli kobiety (około czterokrotnie). Niektóre kobiety zakładają, że wynikają one z braku chęci lub unikania zbliżenia się- jest to bardzo błędne przekonanie.
Wśród przyczyn prowadzących do koitalnych bólów głowy zalicza się m.in.: zbyt duże ciśnienie płynu mózgowo- rdzeniowego ale także dysfunkcje związane z funkcją mięśni i naczyń. 

W przypadku mężczyzn wyróżnia się dwa rodzaje tego bólu głowy związanego z orgazmem są to:

  • ból głowy przedorgazmowy, który pojawia się i narasta na skutek napięcia seksualnego;
  • ból głowy orgazmowy, który pojawia się w momencie szczytowania.

Odczuwany jest on od kilku minut do kilku godzin po czy słabnie i całkowicie ustępuje. Wielu pacjentom pomaga okres trzy tygodniowej abstynencji seksualnej. Jeśli jednak ten sposób walki z kolitalnym bólem głowy nie pomaga konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze