Zaloguj
Reklama

Rehabilitacja

Rehabilitacja neurologiczna ma za zadanie przywrócić pacjenta do zdrowia, który został dotknięty udarem, urazem czaszkowo-mózgowym czy innym schorzeniem neurologicznym. Wiele chorób wpływa na zaburzenie podstawowych funkcji życiowych takich jak jedzenie, picie czy chodzenie, a także sprawne życie w społeczności.

Podstawowe zadania takie jak ukrojenie chleba czy wyjście do sklepu stają się przeszkodą. W neurorehabilitacji uczy się pacjenta powrotu do normalnego życia za pomocą różnych strategii ruchowych. Stosuje się rehabilitację usprawniającą funkcje ruchowe w chorobie Parkinsona oraz poprawiające pamięć w chorobie Alzheimera, gdzie w powolnym procesie zaczynają zanikać funkcje poznawcze.

Podczas rehabilitacji neurologicznej stosuje się wiele ćwiczeń czy to umysłowych czy fizycznych w zależności od jednostki chorobowej z jaką przychodzi pacjent. Często osoby po urazach korzystają z rehabilitacji. Najczęściej dolegliwości związane z kręgosłupem dotyczą rdzenia kręgowego, lordozy lędźwiowej (wtedy pomagają ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy).

W zależności od urazu leczy się i rehabilituje poszczególne odcinki kręgosłupa. Pacjenci często dowiadują się o swoich schorzeniach z badań neurologicznych jakimi są badanie EEG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Każda forma rehabilitacji neurologicznej jest indywidualną formą terapii dla każdego pacjenta. Celem jest przywrócenie zdrowia i sprawności w zakresie utraconych funkcji przy narządzie ruchu, mowy czy funkcji poznawczych.