Wiadomości z kategorii: Pozostałe
Anozognozja, czyli brak poczucia choroby
Anozognozja to dość ciekawy problem – polega on bowiem na tym, że pacjent nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Stwarzać to może wiele różnych zagrożeń, począwszy od ryzyka tego, że pacjent zaniecha potrzebnego mu leczenia, a skończywszy na ryzyku przejawiania agresywnych zachowań czy popełnienia samobójstwa.
27 maja – Światowy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego
Najpewniejszym i najdokładniejszym sposobem opisu naszego stanu zdrowia jest diagnostyka laboratoryjna. Szacuje się, że ponad 70 procent decyzji lekarskich opiera się na wynikach badań laboratoryjnych. Trafna diagnoza, podjęta na podstawie poprawnie wykonanych badań laboratoryjnych, w znaczący sposób wpływa na postawienie właściwej diagnozy i dobór leków. Ważną rolę w tym procesie odgrywa diagnostyka genetyczna.
Jakie mogą być przyczyny zmniejszonego wydzielania potu?
Bardzo dokuczliwa dla niektórych osób bywa nadmierna potliwość, istnieje jednak całkowicie odwrotny problem, którego następstwa mogą być naprawdę poważne. Anhydroza i hypohydroza, kolejno oznaczające brak pocenia i zmniejszoną potliwość, miewają rozmaite przyczyny, a osoby, u których takie jednostki występują, mają m.in. zwiększone ryzyko doznania udaru cieplnego.
Naukowcy ze Szwajcarii stworzyli implant umożliwiający chodzenie osobom z przerwanym rdzeniem kręgowym
Naukowcy z Lozanny w Szwajcarii opracowali implant umożliwiający chodzenie osobom z przerwanym rdzeniem kręgowym. Pierwszym pacjentem, któremu został on wszczepiony jest mężczyzna, który w wyniku wypadku motocyklowego doznał urazu kręgosłupa tracąc zdolność poruszania się. Jego dolna część ciała była całkowicie sparaliżowana.
- Reklama
Jakie mogą być neurologiczne powikłania COVID-19?
COVID-19 to choroba, która pojawiła się znienacka i zdecydowanie zmieniła naszą rzeczywistość. Jednostka towarzyszy ludzkości od kilkunastu miesięcy, mimo to wciąż odkrywane są możliwe objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2, jak i różne ewentualne komplikacje przebycia tej choroby. Powikłania mogą dotyczyć różnych układów narządowych – m.in. układu nerwowego.
Jakie zastosowanie ma sztuczna inteligencja w neurologii?
Sztuczna inteligencja jest pojęciem, które na tle obecnych czasów nie ma jednoznacznej definicji – jej sedno leży w powiązaniu wielu dziedzin życia i nauki, stąd coraz częściej i chętniej wykorzystywana jest ona w różnych obszarach naszego funkcjonowania. Swoje zastosowanie, w coraz szerszym zakresie ma w medycynie oraz w badaniach związanych z obrazowaniem, jak np. w rezonansie magnetycznym. Dzięki sztucznej inteligencji spada znacząco czas, jaki konieczny jest do uzyskania obrazu, który pozwoli postawić diagnozę.
Jak przymusowa kwarantanna wpływa na mózg człowieka?
Izolacja i kwarantanna to stany, które dotychczas nie były znaczące dla całego społeczeństwa. Sytuacja uległa jednak zmianie i ze względów epidemiologicznych niejednokrotnie zmuszeni jesteśmy do pozostania w izolacji. Jak wpływa to na nasz mózg? Jakie ma to skutki? Są to pytania nowe – stad konieczność znalezienia odpowiedzi. Z pomocą przychodzą naukowcy pracujący na symulowanej bazie kosmicznej w Pile, gdzie planowane są badania nad reakcjami układu nerwowego podczas przebywania w odosobnieniu.
Życzenia Wielkanocne
Drodzy Użytkownicy,w tym szczególnym czasie, ale też ze względu na obecnie panującą sytuację na świecie, pragniemy życzyć Wam przede wszystkim zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.
Korelacja pomiędzy płaczem a bólem głowy po nim
Płacz to naturalna reakcja na emocje – zarówno wzruszenia, jak i smutku. Silny może wywoływać wyczerpanie, a niekiedy ból głowy, który zwykle można zniwelować domowymi sposobami, o ile nie występuje częściej niż po płaczu.
Zawroty głowy podczas schylania się. Co je powoduje?
Zawroty głowy to statystycznie najczęściej zgłaszana dolegliwość medyczna podczas wizyty u specjalisty. Nie bez powodu, ponieważ są one bardzo częstym zjawiskiem, występującym u osób w każdym wieku. Większość przyczyn nie jest poważna, jednak niektóre z nich mogą wymagać pomocy medycznej.
- Reklama
Czescy lekarze przenieśli nerw z czoła do uszkodzonej rogówki
Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego im. św. Anny w Brnie jako pierwsi w Republice Czeskiej wykonali unikalną operację u pacjenta z przewlekłym owrzodzeniem rogówki. Przenieśli bowiem nerw z czoła na brzeg rogówki.
Jak czkawka wpływa na mózg noworodka?
Czkawka stanowi naturalny fizjologiczny mechanizm organizmu człowieka i nie świadczy o istniejących patologiach. Zwłaszcza wśród dzieci jest ona często obserwowanym zjawiskiem. Jak wykazują badania, może ona prowadzić do rozwoju połączeń mózgowych u noworodka oraz przyczynić się do nauki regulacji układu oddechowego.
Jakie mogą być przyczyny nadmiernego ślinienia się?
Tak jak ślinienie się u niemowlaka nie wzbudza raczej większej uwagi, tak już zdecydowanie inaczej jest w przypadku osób starszych – ślinotok u kilkulatka czy osoby w podeszłym wieku zjawiskiem prawidłowym absolutnie nie jest. Co więcej w razie wystąpienia takiego problemu zdecydowanie trzeba mu się przyjrzeć – nadmierne ślinienie się może być bowiem skutkiem zarówno przyjmowania różnych leków, jak i zachorowania na jakąś bardzo nawet poważną chorobę, taką jak np. udar mózgu.
Przełom w diagnostyce tętniaka mózgu i padaczki
Zarówno tętniak mózgu, jak i padaczka stanowią bardzo znaczący i groźny populacyjnie problem medyczny. Postawienie odpowiedniej diagnozy jest kluczowe dla każdego z pacjentów, a jak pokazują światowe badania, coraz większy udział w diagnozie może mieć sztuczna inteligencja. Analizy przypadków interpretacji zapisów badań wykazały, że sztuczna inteligencja dokonała takich samych wniosków, jak lekarze interpretujący te same badania.
Postrzeganie barw jest bardziej ograniczone, niż sądzono do tej pory
Najnowsze badania dotyczące postrzegania kolorów przez ludzkie oko wykazały, że widzimy ich zaskakująco mało i to mózg w dużej mierzy odpowiada za kreowanie kolorowej rzeczywistości.
WHO mówi „stop” badaniom klinicznym hydroksychlorochiny
Od początku pandemii naukowcy we współpracy z lekarzami poszukiwali skutecznej metody leczenia choroby wywołanej przez SARS-CoV-2. Wiele wskazywało na to, że hydroksychlorochina, będąca składnikiem leków przeciwmalarycznych, okaże się skuteczna w walce z nowym patogenem. Niestety, był to zbyt wczesny optymizm.
Dlaczego cukier może uzależniać? – intrygujące doniesienia z zakresu neuropsychiatrii
Neuropsychiatria jest jedną z najprężniej rozwijających się w ostatnich latach medycznych dziedzin. Dzięki zajmującym się tą dyscypliną naukowcom dowiadujemy się wiele różnych rzeczy na temat funkcjonowania układu nerwowego i jego powiązań z czynnością innych układów narządowych – odkrywane są nowe, dotychczas nieznane rodzaje komórek nerwowych, ale i udaje się zaobserwować, dlaczego spożywanie cukru może być wręcz uzależniające. Poniżej jedne z najnowszych doniesień z kręgu zainteresowania właśnie neuropsychiatrii.
Kwasica glutarowa – czym jest i jakie są jej skutki?
Kwasica glutarowa to choroba dziedziczna, której skutkiem są problemy w prawidłowym funkcjonowaniu białek w organizmie. Do czego może prowadzić schorzenie?
Kolejna konferenecja premiera w sprawie COVID-19
W dniu 9 kwietnia na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekazał, że wszystkie obecnie panujące obostrzenia pozostają w mocy do niedzieli 19 kwietnia. Zgodnie z tym komunikatem nadal będą obowiązywać:
Przełom w walce z koronawirusem!
Dobre wieści ze USA – zespół tamtejszych badaczy poinformował, że nowa formuła leku o nazwie EIDD-2801 skutecznie hamowała namnażanie się wirusa SARS-CoV-2 u myszy oraz w hodowlach in vitro. Co to oznacza dla nas?