Wiadomości z kategorii: Pozostałe
Korelacja pomiędzy płaczem a bólem głowy po
Płacz to naturalna reakcja na emocje – zarówno wzruszenia, jak i smutku. Silny może wywoływać wyczerpanie, a niekiedy ból głowy, który zwykle można zniwelować domowymi sposobami, o ile nie występuje częściej niż po płaczu.
Zawroty głowy podczas schylania się. Co je powoduje?
Zawroty głowy to statystycznie najczęściej zgłaszana dolegliwość medyczna podczas wizyty u specjalisty. Nie bez powodu, ponieważ są one bardzo częstym zjawiskiem, występującym u osób w każdym wieku. Większość przyczyn nie jest poważna, jednak niektóre z nich mogą wymagać pomocy medycznej.
Czescy lekarze przenieśli nerw z czoła do uszkodzonej rogówki
Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego im. św. Anny w Brnie jako pierwsi w Republice Czeskiej wykonali unikalną operację u pacjenta z przewlekłym owrzodzeniem rogówki. Przenieśli bowiem nerw z czoła na brzeg rogówki.
Jak czkawka wpływa na mózg noworodka?
Czkawka stanowi naturalny fizjologiczny mechanizm organizmu człowieka i nie świadczy o istniejących patologiach. Zwłaszcza wśród dzieci jest ona często obserwowanym zjawiskiem. Jak wykazują badania, może ona prowadzić do rozwoju połączeń mózgowych u noworodka oraz przyczynić się do nauki regulacji układu oddechowego.
- Reklama
Jakie mogą być przyczyny nadmiernego ślinienia się?
Tak jak ślinienie się u niemowlaka nie wzbudza raczej większej uwagi, tak już zdecydowanie inaczej jest w przypadku osób starszych – ślinotok u kilkulatka czy osoby w podeszłym wieku zjawiskiem prawidłowym absolutnie nie jest. Co więcej w razie wystąpienia takiego problemu zdecydowanie trzeba mu się przyjrzeć – nadmierne ślinienie się może być bowiem skutkiem zarówno przyjmowania różnych leków, jak i zachorowania na jakąś bardzo nawet poważną chorobę, taką jak np. udar mózgu.
Przełom w diagnostyce tętniaka mózgu i padaczki
Zarówno tętniak mózgu, jak i padaczka stanowią bardzo znaczący i groźny populacyjnie problem medyczny. Postawienie odpowiedniej diagnozy jest kluczowe dla każdego z pacjentów, a jak pokazują światowe badania, coraz większy udział w diagnozie może mieć sztuczna inteligencja. Analizy przypadków interpretacji zapisów badań wykazały, że sztuczna inteligencja dokonała takich samych wniosków, jak lekarze interpretujący te same badania.
Postrzeganie barw jest bardziej ograniczone, niż sądzono do tej pory
Najnowsze badania dotyczące postrzegania kolorów przez ludzkie oko wykazały, że widzimy ich zaskakująco mało i to mózg w dużej mierzy odpowiada za kreowanie kolorowej rzeczywistości.
WHO mówi „stop” badaniom klinicznym hydroksychlorochiny
Od początku pandemii naukowcy we współpracy z lekarzami poszukiwali skutecznej metody leczenia choroby wywołanej przez SARS-CoV-2. Wiele wskazywało na to, że hydroksychlorochina, będąca składnikiem leków przeciwmalarycznych, okaże się skuteczna w walce z nowym patogenem. Niestety, był to zbyt wczesny optymizm.
Dlaczego cukier może uzależniać? – intrygujące doniesienia z zakresu neuropsychiatrii
Neuropsychiatria jest jedną z najprężniej rozwijających się w ostatnich latach medycznych dziedzin. Dzięki zajmującym się tą dyscypliną naukowcom dowiadujemy się wiele różnych rzeczy na temat funkcjonowania układu nerwowego i jego powiązań z czynnością innych układów narządowych – odkrywane są nowe, dotychczas nieznane rodzaje komórek nerwowych, ale i udaje się zaobserwować, dlaczego spożywanie cukru może być wręcz uzależniające. Poniżej jedne z najnowszych doniesień z kręgu zainteresowania właśnie neuropsychiatrii.
Kwasica glutarowa – czym jest i jakie są jej skutki?
Kwasica glutarowa to choroba dziedziczna, której skutkiem są problemy w prawidłowym funkcjonowaniu białek w organizmie. Do czego może prowadzić schorzenie?
- Reklama
Przełom w walce z koronawirusem!
Dobre wieści ze USA – zespół tamtejszych badaczy poinformował, że nowa formuła leku o nazwie EIDD-2801 skutecznie hamowała namnażanie się wirusa SARS-CoV-2 u myszy oraz w hodowlach in vitro. Co to oznacza dla nas?
Kolejna konferenecja premiera w sprawie COVID-19
W dniu 9 kwietnia na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekazał, że wszystkie obecnie panujące obostrzenia pozostają w mocy do niedzieli 19 kwietnia. Zgodnie z tym komunikatem nadal będą obowiązywać:
Życzenia Wielkanocne
Drodzy Użytkownicy,w tym szczególnym czasie, ale też ze względu na obecnie panującą sytuację na świecie, pragniemy życzyć Wam przede wszystkim zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.
Agencja Badań Medycznych przeznaczy 50 milionów złotych na walkę z koronawirusem
Na całym świecie trwa walka z czasem. Wszystkim – zarówno pacjentom, lekarzom, jak i naukowcom – zależy na jak najszybszym znalezieniu skutecznego leku i szczepionki. Również naukowcy z naszego kraju przyłączyli się do tych poszukiwań, a ogromnego wsparcia udziela Agencja Badań Medycznych.
Nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa w Polsce
We wtorek, tj. 31 marca, odbyła się kolejna konferencja prasowa z udziałem premiera Polski, Mateusza Morawieckiego. Ogłosił on nowe obostrzenia w związku rozprzestrzeniającą się epidemią wirusa.
Jak prawidłowo myć ręce? Jak chronić się przed KORONAWIRUSEM?
W ostatnich dniach cała Polska żyje tylko jednym tematem: KORONAWIRUS. Jak wszyscy dobrze wiemy, ważne jest, aby w tym szczególnym czasie dbać o siebie, unikać tłumów, stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia, GIS-u oraz WHO, a także – jeśli tylko się da – zostać w domu. Nie zapominajmy jednak cały czas o tym, że powinniśmy cześciej myć ręce. Jak to zrobić prawidłowo? Spójrzcie na poniższą grafikę.
Jak smog wpływa na mózg?
O tym, że smog wywiera niekorzystny wpływ na zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. Czy jednak smog wpływa na rozwijający się dziecięcy mózg?
Mózg mordercy: czy coś odróżnia go od mózgu przeciętnego człowieka?
Niejednego już uczonego interesowało to, jak funkcjonuje mózg mordercy – w różnych badaniach poszukiwano chociażby tego, czy w układzie nerwowym osoby, która zabiła człowieka, widoczne są jakieś nieprawidłowości bądź cechy charakterystyczne, które nie są spotykane u osób bez kryminalnej przeszłości. Jedne z ostatnich takich analiz przeprowadzili specjaliści ze Stanów Zjednoczonych i trzeba przyznać, że ich wnioski są dość intrygujące.
Oferta dla rezydentów neurologii
Szanowni Państwo,Zachęcamy do udziału w Kongresie Neurologia Medforum 2019: Aktualności terapeutyczne w neurologii, który odbędzie się w Wiśle w dniach 19-21 września 2019.Mamy ofertę bezpłatnego udziału w części Kongresu lub częściowo płatnego w całym wydarzeniu dla młodych lekarzy. Zachęcamy do zapoznania się z poniższą ofertą:
Elektroencefalografia (EEG): co warto wiedzieć o tym badaniu?
Jednym z podstawowych, wykorzystywanych w neurologii badań jest elektroencefalografia (EEG). Poszczególne komórki, które należą do układu nerwowego, komunikują się ze sobą za pomocą impulsów elektrycznych i w trakcie EEG dokonywany jest zapis czynności bioelektrycznej mózgu. Nierzadko pacjenci nie znają szczegółów na temat EEG – co więc szczególnie warto wiedzieć o tym badaniu? Jak się do niego przygotować i czego oczekiwać?