Wiadomości z kategorii: Pozostałe
Zimą szczególnie dbajmy o poziom witaminy D
Witamina D to bardzo ważna substancja dla naszego zdrowia, która odpowiada m.in. za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej. Jej niedobór może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia m.in. osteoporozy, depresji, choroby Hashimoto, problemów immunologicznych, a nawet stwardnienia rozsianego. W naszym organizmie witamina D jest syntetyzowana pod wpływem promieni słonecznych – stąd też w okresach mniejszego nasłonecznienia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej suplementację. Jakie są wytyczne w tym zakresie, na co zwrócić uwagę wybierając suplementy i jak sprawdzić nasz poziom witaminy D, wyjaśnia Artur Gabrysiak - specjalista ds. medycyny laboratoryjnej.
Lęk przed samotnością w Święta. Jak wesprzeć mentalnie naszych seniorów?
Święta to prawdopodobnie jeden z najbardziej radosnych okresów w roku. Planujemy wyjazdy, kupujemy prezenty, nie możemy doczekać się Pierwszej Gwiazdki - cały ten zimowy klimat po prostu sprawia nam radość. Warto jednak na chwilę się zatrzymać i rozejrzeć, czy wokół nas ktoś nie potrzebuje wsparcia. Wielu seniorów obawia się Świąt ze względu na strach przed samotnością. Uczucie odizolowania potrafi być wtedy szczególnie dotkliwe.
14 listopada - Dzień Seniora
Zdrowie seniora zaczyna się na talerzu. Starzenie się jest naturalnym procesem zachodzącym w życiu człowieka. Po 60. roku życia zwalnia metabolizm, spada wydajność układu odpornościowego, obniża się sprawność fizyczna i pojawiają się choroby wieku starczego. Niektóre procesy możemy spowolnić poprzez zmianę nawyków żywieniowych. Nigdy nie jest za późno by jeść zdrowo.
Zanik wieloukładowy i kamptokormia – co to za choroby?
Kamptokormia to proces polegający na wygięciu dolnej części pleców. Jest to jeden z charakterystycznych objawów choroby Parkinsona i innych zaników wieloukładowych. Co jest przyczyną choroby? Co ma wspólnego z zanikiem wieloukładowym?
- Reklama
Opieka nad seniorem Jak odnaleźć pozytywy, gdy pojawia się brak nadziei?
Gdy choruje senior, chorują także bliscy – ta metafora niestety coraz częściej sprawdza się wśród polskich rodzin. Choroba starszej osoby – psychiczna czy fizyczna – potrafi wpłynąć na życie ich rodzin, przyjaciół, znajomych. Wszyscy muszą zatem przygotować się na moment, gdy trzeba będzie zaopiekować się dziadkiem, babcią, mamą czy ojcem. Jak spojrzeć na starszą, schorowaną osobę z innej perspektywy? Czy opieka zawsze musi kojarzyć się z wyczerpaniem, zmęczeniem i brakiem nadziei?
Od września refundacja pierwszej doustnej terapii w leczeniu osób chorych na SMA!
Opublikowana 22 sierpnia 2022 wrześniowa lista leków refundowanych zakłada, że pacjenci z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA), którzy mają udokumentowane przeciwwskazania do zastosowania leku dotychczas refundowanego, podawanego we wkłuciach dooponowych, otrzymają dostęp do leczenia doustnego. To bardzo dobra wiadomość, zarówno dla pacjentów i ich rodzin, jak i dla środowiska medycznego. Odważna decyzja Ministerstwa Zdrowia otwiera zupełnie nową erę w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni w Polsce.
Jaka muzyka wpływa na nas najlepiej?
O tym, że muzyka korzystnie wpływa na człowieka nie trzeba nikomu mówić. Łagodne dzwięki koją nas do snu, a szybka muzyka elektroniczna zachęca do ruchu i aktywności na siłowni czy w parku. Są jednak konkretne piosenki działające na ludzi w pozywny sposób. Poznaj je czytając dalej!
Anozognozja, czyli brak poczucia choroby
Anozognozja to dość ciekawy problem – polega on bowiem na tym, że pacjent nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Stwarzać to może wiele różnych zagrożeń, począwszy od ryzyka tego, że pacjent zaniecha potrzebnego mu leczenia, a skończywszy na ryzyku przejawiania agresywnych zachowań czy popełnienia samobójstwa.
27 maja – Światowy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego
Najpewniejszym i najdokładniejszym sposobem opisu naszego stanu zdrowia jest diagnostyka laboratoryjna. Szacuje się, że ponad 70 procent decyzji lekarskich opiera się na wynikach badań laboratoryjnych. Trafna diagnoza, podjęta na podstawie poprawnie wykonanych badań laboratoryjnych, w znaczący sposób wpływa na postawienie właściwej diagnozy i dobór leków. Ważną rolę w tym procesie odgrywa diagnostyka genetyczna.
Jakie mogą być przyczyny zmniejszonego wydzielania potu?
Bardzo dokuczliwa dla niektórych osób bywa nadmierna potliwość, istnieje jednak całkowicie odwrotny problem, którego następstwa mogą być naprawdę poważne. Anhydroza i hypohydroza, kolejno oznaczające brak pocenia i zmniejszoną potliwość, miewają rozmaite przyczyny, a osoby, u których takie jednostki występują, mają m.in. zwiększone ryzyko doznania udaru cieplnego.
- Reklama
Naukowcy ze Szwajcarii stworzyli implant umożliwiający chodzenie osobom z przerwanym rdzeniem kręgowym
Naukowcy z Lozanny w Szwajcarii opracowali implant umożliwiający chodzenie osobom z przerwanym rdzeniem kręgowym. Pierwszym pacjentem, któremu został on wszczepiony jest mężczyzna, który w wyniku wypadku motocyklowego doznał urazu kręgosłupa tracąc zdolność poruszania się. Jego dolna część ciała była całkowicie sparaliżowana.
Jakie mogą być neurologiczne powikłania COVID-19?
COVID-19 to choroba, która pojawiła się znienacka i zdecydowanie zmieniła naszą rzeczywistość. Jednostka towarzyszy ludzkości od kilkunastu miesięcy, mimo to wciąż odkrywane są możliwe objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2, jak i różne ewentualne komplikacje przebycia tej choroby. Powikłania mogą dotyczyć różnych układów narządowych – m.in. układu nerwowego.
Jakie zastosowanie ma sztuczna inteligencja w neurologii?
Sztuczna inteligencja jest pojęciem, które na tle obecnych czasów nie ma jednoznacznej definicji – jej sedno leży w powiązaniu wielu dziedzin życia i nauki, stąd coraz częściej i chętniej wykorzystywana jest ona w różnych obszarach naszego funkcjonowania. Swoje zastosowanie, w coraz szerszym zakresie ma w medycynie oraz w badaniach związanych z obrazowaniem, jak np. w rezonansie magnetycznym. Dzięki sztucznej inteligencji spada znacząco czas, jaki konieczny jest do uzyskania obrazu, który pozwoli postawić diagnozę.
Jak przymusowa kwarantanna wpływa na mózg człowieka?
Izolacja i kwarantanna to stany, które dotychczas nie były znaczące dla całego społeczeństwa. Sytuacja uległa jednak zmianie i ze względów epidemiologicznych niejednokrotnie zmuszeni jesteśmy do pozostania w izolacji. Jak wpływa to na nasz mózg? Jakie ma to skutki? Są to pytania nowe – stad konieczność znalezienia odpowiedzi. Z pomocą przychodzą naukowcy pracujący na symulowanej bazie kosmicznej w Pile, gdzie planowane są badania nad reakcjami układu nerwowego podczas przebywania w odosobnieniu.
Życzenia Wielkanocne
Drodzy Użytkownicy,w tym szczególnym czasie, ale też ze względu na obecnie panującą sytuację na świecie, pragniemy życzyć Wam przede wszystkim zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.
Korelacja pomiędzy płaczem a bólem głowy po nim
Płacz to naturalna reakcja na emocje – zarówno wzruszenia, jak i smutku. Silny może wywoływać wyczerpanie, a niekiedy ból głowy, który zwykle można zniwelować domowymi sposobami, o ile nie występuje częściej niż po płaczu.
Zawroty głowy podczas schylania się. Co je powoduje?
Zawroty głowy to statystycznie najczęściej zgłaszana dolegliwość medyczna podczas wizyty u specjalisty. Nie bez powodu, ponieważ są one bardzo częstym zjawiskiem, występującym u osób w każdym wieku. Większość przyczyn nie jest poważna, jednak niektóre z nich mogą wymagać pomocy medycznej.
Czescy lekarze przenieśli nerw z czoła do uszkodzonej rogówki
Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego im. św. Anny w Brnie jako pierwsi w Republice Czeskiej wykonali unikalną operację u pacjenta z przewlekłym owrzodzeniem rogówki. Przenieśli bowiem nerw z czoła na brzeg rogówki.
Jak czkawka wpływa na mózg noworodka?
Czkawka stanowi naturalny fizjologiczny mechanizm organizmu człowieka i nie świadczy o istniejących patologiach. Zwłaszcza wśród dzieci jest ona często obserwowanym zjawiskiem. Jak wykazują badania, może ona prowadzić do rozwoju połączeń mózgowych u noworodka oraz przyczynić się do nauki regulacji układu oddechowego.
Jakie mogą być przyczyny nadmiernego ślinienia się?
Tak jak ślinienie się u niemowlaka nie wzbudza raczej większej uwagi, tak już zdecydowanie inaczej jest w przypadku osób starszych – ślinotok u kilkulatka czy osoby w podeszłym wieku zjawiskiem prawidłowym absolutnie nie jest. Co więcej w razie wystąpienia takiego problemu zdecydowanie trzeba mu się przyjrzeć – nadmierne ślinienie się może być bowiem skutkiem zarówno przyjmowania różnych leków, jak i zachorowania na jakąś bardzo nawet poważną chorobę, taką jak np. udar mózgu.