Porady specjalisty z kategorii: Pozostałe
Niedobór witamin z grupy B a zaburzenia ze strony układu nerwowego
Witaminy z grupy B odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Nie są niestety wytwarzane i magazynowane w organizmie w odpowiednich ilościach. Zatem kluczową kwestią pozostaje ich regularne, codzienne uzupełnianie. Pełnią one bowiem szereg bardzo ważnych funkcji w organizmie już od urodzenia. Badania naukowe przeprowadzone w różnych ośrodkach na całym świecie pokazują, że niedobory witamin z grupy B mogą prowadzić także do bardzo poważnych zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego człowieka.
Zmiana wielkości i kształtu źrenicy - przyczyny
Reakcja źrenic na światło jest niezależna od woli człowieka. Większości osób wydaje się, że jest to malutka czarna plamka, nie jest to prawdą gdyż jest to przezroczysty „otwór”, który przepuszcza określoną ilość światła do siatkówki oka. Odruchy źrenic są najczęściej badane przy wszelkich urazach z utratą przytomności. Przyczyn zmiany wielkości i kształtu źrenic jest bardzo wiele. Stan taki powinien być zawsze konsultowany z lekarzem. Co powoduje zmiany wielkości i kształtu źrenic u człowieka?
Fibromialgia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Fibromialgia jest chorobą, w przypadku której postawienie szybkiej i trafnej diagnozy jest niemożliwe. Jest to choroba tkanek miękkich, zaliczana do reumatycznych. Osoba chora uskarża się na bóle kostno- mięśniowe, ciągłe zmęczenie, senność, ból mięsni, kości oraz uczucie zesztywnienia całego ciała.
Fibromialgia - przyczyny i objawy - cz.1
Fibromialgia zaliczana jest do chorób, w przypadku których postawienie szybkiej i trafnej diagnozy jest bardzo często nierealne, wręcz niemożliwe. Pacjent w większości przypadków odwiedza wielu lekarzy różnymi specjalizacjami a jego stan zdrowia nie ulega poprawie. Po pewnym czasie jest on przez nich traktowany jako osoba przewrażliwiona na punkcie swojego zdrowia. Co ważne wykonywane przez niego badania laboratoryjne (z kwi czy moczu) są w większości przypadków idealne. Dzieje się tak gdyż we krwi chorego nie ma czynnika/ów chorób o podłożu reumatycznym. Fibromialgia jest to bowiem choroba tkanek miękkich, zaliczana do reumatycznych. Osoba chora uskarża się na bóle kostno- mięśniowe, ciągłe zmęczenie, senność, ból mięsni, kości oraz uczucie zesztywnienia całego ciała (zwłaszcza o poranku bądź podczas siedzenia zbyt długo w jednej pozycji). Wiele osób ma także problemy ze snem, które starają się początkowo leczyć za pomocą środków nasennych. Są one jednak nieskuteczne. Pomimo zażywania leków przeciwbólowych, osoba chora nie czuje się lepiej a towarzyszące jej objawy nie ustępują. Co wiemy o fibromialgii?
- Reklama
Dysplazja włóknisto - mięśniowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Dysplazja włóknisto - mięśniowa (fibromuscular dysplasia, FMD) zaliczana jest do chorób niezapalnych tętnic. Jest to grupa schorzeń niemiażdżycowych, obejmujących zazwyczaj tętnice nerkowe oraz szyjne. Znaczniej częściej zajmuje ona jednak tętnice nerkowe. Choroba ta prowadzi do zwężania i rozszerzania średnicy tętnic w organizmie człowieka. Zmiany te znajdują się zazwyczaj obok siebie co wygląda jak „sznur perełek”. Konsekwencją tego jest to, że niektóre narządy nie otrzymują odpowiedniej ilości krwi co prowadzi do ich uszkodzenia.Dysplazja włóknisto - mięśniowa może zajmować także tętnice doprowadzające krew do brzucha, ramion, mózgu oraz nóg. W zależności od tego, który obszar zajmuje pojawiają się charakterystyczne objawy. Cały czas poszukiwane są bezpośrednie przyczyny prowadzące do rozwoju dysplazji włóknisto- mięśniowej. Dziś wiadomo, że ma na to wpływ: płeć (kobiety chorują znacznie częściej aniżeli mężczyźni), palenie tytoniu oraz wiek (najczęściej są to pacjenci około 50go roku życia).Jakie są przyczyny i objawy dysplazji włóknisto- mięśniowej? Czy choroba ta wymaga leczenia specjalistycznego?
Czym są punkty spustowe?
Punkty spustowe to inaczej włókna mięśniowe o wzmożonym napięciu. Niektórzy definiują je jako miejsce o silnie zwiększonej wrażliwości w obrębie mięśnia. Można zatem powiedzieć, że są to obszary „nadreaktywne” w obrębie mięśnia. Uciśnięcie takiego punktu powoduje pojawienie się tzw. bólu przeniesionego, który rozchodzi się według określonego schematu. Punkty spustowe są wyczuwane przez nas za pomocą dotyku (zgrubienia na przebiegu włókien mięśniowych). Czemu służą punkty spustowe?
Naczyniak mózgu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Naczyniak czyli malformacja tętniczo-żylna to zmiana łagodna. Jest to kłębowisko niewłaściwie uformowanych naczyń tętniczych i żylnych.
Silne bóle głowy na skutek stresujących sytuacji, zaburzeń nerwicowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Każdy dzień, czy to w pracy, szkole, w banku czy na spacerze, może wywoływać u nas stres, niepewność, leki, obawy oraz różnego rodzaju napięcia. W przypadku często pojawiających się sytuacji stresujących nasz organizm, przestaje sobie z nimi radzić.
Rwa kulszowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Rwa kulszowa to schorzenie charakteryzujące się bólem promieniującym od okolicy lędźwiowo-krzyżowej do pośladka oraz wzdłuż tylnej powierzchni uda. Spowodowana jest uciskiem korzeni nerwowych najczęściej L5 i S1 w wyniku choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz dyskopatii.
Starzenie się - proces nieodwracalny?
Starzenie się jest procesem nieodwracalnym i związane jest ze zmniejszeniem zdolności organizmu do odpowiedzi na tzw. stres środowiskowy. Dotyczy ono każdego organizmu, pojawia się naturalnie wraz z upływem czasu.
- Reklama
Śpiączka afrykańska (choroba Chagasa) - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Śpiączka afrykańska, nazywana jest także chorobą Chagasa bądź trypanosomatozą afrykańską. Choroba ta przenoszona jest przez muchę tse-tse.
Zatrucie jadem kiełbasianym - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Toksyna botulinowa, inaczej jad kiełbasiany, zaliczany jest do jednej z najniebezpieczniejszych i najsilniej działających trucizn na organizm człowieka.
Zapalenie zatok przynosowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zapalenie zatok (sinusitis) definiowane jest jako ich stan zapalny. W wielu przypadkach chory nie zdaje sobie sprawy, iż ma z nim do czynienia, najczęściej interpretuje swoje objawy jako zwykłe przeziębienie bądź problemy dotyczące bólu głowy w okolicy skroniowej. Pacjent najczęściej nie korzysta z pomocy lekarza ogólnego ani lekarza specjalisty (laryngologa) a leczy się dostępnymi w aptekach środkami farmakologicznymi.
Agnozja - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Agnozja (ang. agnosia) definiowana jest jako całkowity bądź częściowy brak zdolności do rozpoznawania przez człowieka różnych bodźców oraz obiektów z otoczenia przy czym bardzo często występują także zaburzenia czuciowe. Wyróżniamy dwa rodzaje agnozji: asocjacyjną oraz apercepcyjną. Przyczyną owego zaburzenia jest najczęściej uszkodzenie płatów ciemieniowych.
Choroby o podłożu naczyniowym - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Choroby układu naczyniowego mózgu są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów i inwalidztwa. Zrozumienie i dokładnie poznanie mechanizmów towarzyszących niedomodze krążenia mózgu pozwala na szybką pomoc choremu i podjęcie leczenia.