Inne tematy
„Neurologia i psychiatria – liczy się czas” – kampania edukacyjna
Wystartowała kolejna edycja kampanii "Neurologia i psychiatria – liczy się czas". W przypadku wielu chorób przewlekłych i neurodegeneracyjnych czas odgrywa kluczową rolę, niekiedy wręcz decyduje o życiu. Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu wybitnych autorytetów z dziedziny neurologii oraz psychiatrii, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki, oraz leczenia.
Synestezja: u kogo występuje najczęściej? Sprawdź!
Synestezja to specyficzny stan przetwarzania zmysłowego, w którym niektóre typy bodźców, takie jak smaki, zapachy, dźwięki, litery mają automatycznie przyporządkowane dodatkowe cechy, np. kolor, tekstura czy kształt. W opisywanych niżej badaniach sprawdzano, czy występuje ona częściej u osób w spektrum autyzmu.
Konferencja Neuro-Logiczni - już w marcu!
W imieniu Komitetu Organizacyjnego zapraszamy na II Ogólnopolską Konferencję Neurologiczno-Psychiatryczną “Neuro-Logiczni”.
Zimą szczególnie dbajmy o poziom witaminy D
Witamina D to bardzo ważna substancja dla naszego zdrowia, która odpowiada m.in. za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej. Jej niedobór może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia m.in. osteoporozy, depresji, choroby Hashimoto, problemów immunologicznych, a nawet stwardnienia rozsianego. W naszym organizmie witamina D jest syntetyzowana pod wpływem promieni słonecznych – stąd też w okresach mniejszego nasłonecznienia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej suplementację. Jakie są wytyczne w tym zakresie, na co zwrócić uwagę wybierając suplementy i jak sprawdzić nasz poziom witaminy D, wyjaśnia Artur Gabrysiak - specjalista ds. medycyny laboratoryjnej.
- Reklama
„Świadomy Pacjent” – kampania edukacyjna
Wystartowała kolejna edycja kampanii "Świadomy Pacjent" mająca na celu uświadomienie pacjentom, że stanowią istotne ogniwo w całym procesie terapeutycznym - ich wiedza, zaangażowanie oraz odpowiedzialność mają znaczenie.Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu pacjentów oraz wybitnych autorytetów z poszczególnych obszarów terapeutycznych, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki, leczenia. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.plPatronat merytoryczny nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Onkologiczne.Twarzą kampanii został Jacek Rozenek, polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy.
Zanik wieloukładowy i kamptokormia – co to za choroby?
Kamptokormia to proces polegający na wygięciu dolnej części pleców. Jest to jeden z charakterystycznych objawów choroby Parkinsona i innych zaników wieloukładowych. Co jest przyczyną choroby? Co ma wspólnego z zanikiem wieloukładowym?
Jak leczyć agresywną postać stwardnienia rozsianego?
U niewielkiej części pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM), choroba ta może mieć piorunujący przebieg, który charakteryzuje się ciężkimi i częstymi rzutami, a w konsekwencji szybko prowadzi do poważnej, nieodwracalnej niepełnosprawności. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej identyfikować osoby z szybko rozwijającą się postacią stwardnienia rozsianego i jak najwcześniej rozpocząć u nich skuteczną terapię, która zatrzyma progresję kliniczną i radiologiczną SM oraz zapewni blisko 100% „compliance” czyli przestrzeganie przez pacjenta zasad terapii. Aby było to możliwe, lekarze powinni mieć dostęp do wszystkich leków zarejestrowanych w SM i móc wybierać spośród nich najbardziej optymalny w zależności od sytuacji pacjenta. O tym jak rozpoznawać i leczyć agresywne stwardnienie rozsiane rozmawiamy z prof. Moniką Adamczyk-Sową, kierownikiem Katedry i Kliniki Neurologii Wydziału Nauk Medycznych ŚUM w Zabrzu, prezesem Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Od września refundacja pierwszej doustnej terapii w leczeniu osób chorych na SMA!
Opublikowana 22 sierpnia 2022 wrześniowa lista leków refundowanych zakłada, że pacjenci z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA), którzy mają udokumentowane przeciwwskazania do zastosowania leku dotychczas refundowanego, podawanego we wkłuciach dooponowych, otrzymają dostęp do leczenia doustnego. To bardzo dobra wiadomość, zarówno dla pacjentów i ich rodzin, jak i dla środowiska medycznego. Odważna decyzja Ministerstwa Zdrowia otwiera zupełnie nową erę w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni w Polsce.
Jaka muzyka wpływa na nas najlepiej?
O tym, że muzyka korzystnie wpływa na człowieka nie trzeba nikomu mówić. Łagodne dzwięki koją nas do snu, a szybka muzyka elektroniczna zachęca do ruchu i aktywności na siłowni czy w parku. Są jednak konkretne piosenki działające na ludzi w pozywny sposób. Poznaj je czytając dalej!
Szukamy redaktorów do zdalnej współpracy
POSZUKUJEMY REDAKTORÓW DO WSPÓŁPRACY ZDALNEJTWORZENIE TREŚCI MEDYCZNYCH DLA WYDAWNICTWA MEDFORUMjeżeli masz doświadczenie w tworzeniu treści o tematyce medycznej,jesteś lekarzem lub jesteś powiązana/y z opieką medyczną,masz "lekkie pióro".
- Reklama
27 maja – Światowy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego
Najpewniejszym i najdokładniejszym sposobem opisu naszego stanu zdrowia jest diagnostyka laboratoryjna. Szacuje się, że ponad 70 procent decyzji lekarskich opiera się na wynikach badań laboratoryjnych. Trafna diagnoza, podjęta na podstawie poprawnie wykonanych badań laboratoryjnych, w znaczący sposób wpływa na postawienie właściwej diagnozy i dobór leków. Ważną rolę w tym procesie odgrywa diagnostyka genetyczna.
Anozognozja, czyli brak poczucia choroby
Anozognozja to dość ciekawy problem – polega on bowiem na tym, że pacjent nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Stwarzać to może wiele różnych zagrożeń, począwszy od ryzyka tego, że pacjent zaniecha potrzebnego mu leczenia, a skończywszy na ryzyku przejawiania agresywnych zachowań czy popełnienia samobójstwa.
Jak wspomóc mózg w sytuacji podwyższonego stresu?
Mózg zużywa około 20% energii naszego organizmu. Tlen i glukoza to jego główne paliwo, a o kondycji decydują kwasy tłuszczowe, witaminy i składniki mineralne. W sytuacji podwyższonego napięcia i stresu najbardziej potrzebuje naszego wsparcia. Mózg pomaga nam w pracy z wyzwaniami dnia codziennego, dlatego też powinniśmy pamiętać aby dostarczyć mu odpowiednich składników odżywczych.
Jakie mogą być przyczyny zmniejszonego wydzielania potu?
Bardzo dokuczliwa dla niektórych osób bywa nadmierna potliwość, istnieje jednak całkowicie odwrotny problem, którego następstwa mogą być naprawdę poważne. Anhydroza i hypohydroza, kolejno oznaczające brak pocenia i zmniejszoną potliwość, miewają rozmaite przyczyny, a osoby, u których takie jednostki występują, mają m.in. zwiększone ryzyko doznania udaru cieplnego.
Naukowcy ze Szwajcarii stworzyli implant umożliwiający chodzenie osobom z przerwanym rdzeniem kręgowym
Naukowcy z Lozanny w Szwajcarii opracowali implant umożliwiający chodzenie osobom z przerwanym rdzeniem kręgowym. Pierwszym pacjentem, któremu został on wszczepiony jest mężczyzna, który w wyniku wypadku motocyklowego doznał urazu kręgosłupa tracąc zdolność poruszania się. Jego dolna część ciała była całkowicie sparaliżowana.
Jakie mogą być neurologiczne powikłania COVID-19?
COVID-19 to choroba, która pojawiła się znienacka i zdecydowanie zmieniła naszą rzeczywistość. Jednostka towarzyszy ludzkości od kilkunastu miesięcy, mimo to wciąż odkrywane są możliwe objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2, jak i różne ewentualne komplikacje przebycia tej choroby. Powikłania mogą dotyczyć różnych układów narządowych – m.in. układu nerwowego.
Jakie zastosowanie ma sztuczna inteligencja w neurologii?
Sztuczna inteligencja jest pojęciem, które na tle obecnych czasów nie ma jednoznacznej definicji – jej sedno leży w powiązaniu wielu dziedzin życia i nauki, stąd coraz częściej i chętniej wykorzystywana jest ona w różnych obszarach naszego funkcjonowania. Swoje zastosowanie, w coraz szerszym zakresie ma w medycynie oraz w badaniach związanych z obrazowaniem, jak np. w rezonansie magnetycznym. Dzięki sztucznej inteligencji spada znacząco czas, jaki konieczny jest do uzyskania obrazu, który pozwoli postawić diagnozę.
Amantadyna – czy faktycznie pomaga przy COVID-19?
W czasie pandemii COVID-19 co pewien czas pojawiały się informacje o nowych kandydatach na lek, który skutecznie pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Jednym z nich była amantadyna – środek, który od lat znajduje się na rynku. Co nowego w badaniach dotyczących amantadyny?
Jak przymusowa kwarantanna wpływa na mózg człowieka?
Izolacja i kwarantanna to stany, które dotychczas nie były znaczące dla całego społeczeństwa. Sytuacja uległa jednak zmianie i ze względów epidemiologicznych niejednokrotnie zmuszeni jesteśmy do pozostania w izolacji. Jak wpływa to na nasz mózg? Jakie ma to skutki? Są to pytania nowe – stad konieczność znalezienia odpowiedzi. Z pomocą przychodzą naukowcy pracujący na symulowanej bazie kosmicznej w Pile, gdzie planowane są badania nad reakcjami układu nerwowego podczas przebywania w odosobnieniu.
Życzenia Wielkanocne
Drodzy Użytkownicy,w tym szczególnym czasie, ale też ze względu na obecnie panującą sytuację na świecie, pragniemy życzyć Wam przede wszystkim zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.