Pozostałe
Korelacja pomiędzy płaczem a bólem głowy po
Płacz to naturalna reakcja na emocje – zarówno wzruszenia, jak i smutku. Silny może wywoływać wyczerpanie, a niekiedy ból głowy, który zwykle można zniwelować domowymi sposobami, o ile nie występuje częściej niż po płaczu.
Zawroty głowy podczas schylania się. Co je powoduje?
Zawroty głowy to statystycznie najczęściej zgłaszana dolegliwość medyczna podczas wizyty u specjalisty. Nie bez powodu, ponieważ są one bardzo częstym zjawiskiem, występującym u osób w każdym wieku. Większość przyczyn nie jest poważna, jednak niektóre z nich mogą wymagać pomocy medycznej.
Czescy lekarze przenieśli nerw z czoła do uszkodzonej rogówki
Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego im. św. Anny w Brnie jako pierwsi w Republice Czeskiej wykonali unikalną operację u pacjenta z przewlekłym owrzodzeniem rogówki. Przenieśli bowiem nerw z czoła na brzeg rogówki.
Jak czkawka wpływa na mózg noworodka?
Czkawka stanowi naturalny fizjologiczny mechanizm organizmu człowieka i nie świadczy o istniejących patologiach. Zwłaszcza wśród dzieci jest ona często obserwowanym zjawiskiem. Jak wykazują badania, może ona prowadzić do rozwoju połączeń mózgowych u noworodka oraz przyczynić się do nauki regulacji układu oddechowego.
- Reklama
Zawroty głowy podczas wstawania rano
Jeśli budzisz się z uczuciem osłabienia, zmęczenia lub z zawrotami głowy może to oznaczać że chorujesz na bezdech senny. Dowiedz się, jakie są inne najczęstsze przyczyny porannych zawrotów głowy i jak sobie z nimi radzić?
Jakie mogą być przyczyny nadmiernego ślinienia się?
Tak jak ślinienie się u niemowlaka nie wzbudza raczej większej uwagi, tak już zdecydowanie inaczej jest w przypadku osób starszych – ślinotok u kilkulatka czy osoby w podeszłym wieku zjawiskiem prawidłowym absolutnie nie jest. Co więcej w razie wystąpienia takiego problemu zdecydowanie trzeba mu się przyjrzeć – nadmierne ślinienie się może być bowiem skutkiem zarówno przyjmowania różnych leków, jak i zachorowania na jakąś bardzo nawet poważną chorobę, taką jak np. udar mózgu.
Katecholaminy: czym są i jakie są ich funkcje?
Katecholaminy – którymi są adrenalina, noradrenalina oraz dopamina – są związkami, które pełnią wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Działają one jako neuroprzekaźniki, ale również i jako hormony. Jakie dokładnie są funkcje poszczególnych katecholamin i co może dziać się wtedy, gdy w organizmie którychś z nich jest za mało lub zbyt dużo?
Paraplegie spastyczne – czym są?
Paraplegie spastyczne stanowią zarówno schorzenia, jak i grupę schorzeń, które objawiają się postępującym niedowładem kończyn dolnych, czego efektem zwykle jest unieruchomienie pacjenta. Przyczyn pojawienia się tego schorzenia można upatrywać i w czynnikach genetycznych (choć są zdecydowanie rzadsze), i czynnikach zewnętrznych. W obydwu przypadkach dominujące są objawy neurologiczne.
Przełom w diagnostyce tętniaka mózgu i padaczki
Zarówno tętniak mózgu, jak i padaczka stanowią bardzo znaczący i groźny populacyjnie problem medyczny. Postawienie odpowiedniej diagnozy jest kluczowe dla każdego z pacjentów, a jak pokazują światowe badania, coraz większy udział w diagnozie może mieć sztuczna inteligencja. Analizy przypadków interpretacji zapisów badań wykazały, że sztuczna inteligencja dokonała takich samych wniosków, jak lekarze interpretujący te same badania.
Kierowca i leki – jaki wpływ mają leki na zdolność prowadzenia pojazdów?
Zażywanie leków stanowi coraz częściej element życia coraz większej ilości osób na całym świecie. Ich działanie, poza efektem terapeutycznym, ma wpływ na cały organizm – w tym na psychomotorykę, co przekłada się bezpośrednio na zdolności do kierowania pojazdem, a w zasadzie ich ograniczenie. Problem ten, jak wynika z szacunków i prowadzonych badań, może dotyczyć około 20% wszystkich wypadków drogowych.
- Reklama
Postrzeganie barw jest bardziej ograniczone, niż sądzono do tej pory
Najnowsze badania dotyczące postrzegania kolorów przez ludzkie oko wykazały, że widzimy ich zaskakująco mało i to mózg w dużej mierzy odpowiada za kreowanie kolorowej rzeczywistości.
Jak poprawić pamięć i koncentrację?
Od czasu do czasu każdy z nas ma chwile zapomnienia, zwłaszcza gdy ma dużo rzeczy na głowie. Jest to całkowicie normalne zjawisko, jednak słaba pamięć może być frustrująca.
WHO mówi „stop” badaniom klinicznym hydroksychlorochiny
Od początku pandemii naukowcy we współpracy z lekarzami poszukiwali skutecznej metody leczenia choroby wywołanej przez SARS-CoV-2. Wiele wskazywało na to, że hydroksychlorochina, będąca składnikiem leków przeciwmalarycznych, okaże się skuteczna w walce z nowym patogenem. Niestety, był to zbyt wczesny optymizm.
Dlaczego cukier może uzależniać? – intrygujące doniesienia z zakresu neuropsychiatrii
Neuropsychiatria jest jedną z najprężniej rozwijających się w ostatnich latach medycznych dziedzin. Dzięki zajmującym się tą dyscypliną naukowcom dowiadujemy się wiele różnych rzeczy na temat funkcjonowania układu nerwowego i jego powiązań z czynnością innych układów narządowych – odkrywane są nowe, dotychczas nieznane rodzaje komórek nerwowych, ale i udaje się zaobserwować, dlaczego spożywanie cukru może być wręcz uzależniające. Poniżej jedne z najnowszych doniesień z kręgu zainteresowania właśnie neuropsychiatrii.
Kwasica glutarowa – czym jest i jakie są jej skutki?
Kwasica glutarowa to choroba dziedziczna, której skutkiem są problemy w prawidłowym funkcjonowaniu białek w organizmie. Do czego może prowadzić schorzenie?
Zespół Spielmeyera-Vogta-Sjögrena – objawy, leczenie
Zespół Spielmeyera-Vogta-Sjögrena znany jako choroba Battena zaliczana jest do bardzo rzadko występujących chorób lizosomalnych spichrzeniowych. Jak przebiega choroba? Jakie są jej objawy?
Kolejna konferenecja premiera w sprawie COVID-19
W dniu 9 kwietnia na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekazał, że wszystkie obecnie panujące obostrzenia pozostają w mocy do niedzieli 19 kwietnia. Zgodnie z tym komunikatem nadal będą obowiązywać:
Przełom w walce z koronawirusem!
Dobre wieści ze USA – zespół tamtejszych badaczy poinformował, że nowa formuła leku o nazwie EIDD-2801 skutecznie hamowała namnażanie się wirusa SARS-CoV-2 u myszy oraz w hodowlach in vitro. Co to oznacza dla nas?
Życzenia Wielkanocne
Drodzy Użytkownicy,w tym szczególnym czasie, ale też ze względu na obecnie panującą sytuację na świecie, pragniemy życzyć Wam przede wszystkim zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.
Agencja Badań Medycznych przeznaczy 50 milionów złotych na walkę z koronawirusem
Na całym świecie trwa walka z czasem. Wszystkim – zarówno pacjentom, lekarzom, jak i naukowcom – zależy na jak najszybszym znalezieniu skutecznego leku i szczepionki. Również naukowcy z naszego kraju przyłączyli się do tych poszukiwań, a ogromnego wsparcia udziela Agencja Badań Medycznych.