Padaczka
Leki przeciwpadaczkowe i ich możliwe skutki uboczne
Podstawową metodą leczenia padaczki jest farmakoterapia. Pacjentom zalecane bywają różne leki – wybór konkretnego uzależniony jest przede wszystkim od typu występujących u nich napadów, ale i od innych jeszcze czynników. Duże znaczenie mają potencjalne skutki uboczne leków przeciwpadaczkowych – warto je znać, ponieważ odnotowując duże ich nasilenie, zdecydowanie należy się skonsultować z neurologiem.
Chirurgiczne leczenie padaczki: na czym polega i kiedy się je stosuje?
Padaczkę typowo leczy się farmakologicznie, w pewnych jednak sytuacjach samo tylko przyjmowanie leków staje się niewystarczające i konieczne może być zastosowanie bardziej inwazyjnego leczenia. Różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne bywają wykorzystywane w leczeniu tej choroby – na czym polegają te operacje, jaka jest ich skuteczność i związane z ich przebyciem zagrożenia?
Nowe molekuły w leczeniu padaczki
Padaczka jest schorzeniem dotykającym około 65 mln ludzi na całym świecie, z czego w 70% przypadków jej forma dobrze reaguje na leczenie, a w 30% jest lekooporna. Dotychczasowe leczenie skupia się na blokowaniu sygnałów mózgowych, jednak międzynarodowe wieloletnie badanie w tym kierunku pozwoliło na wykrycie molekuł, za sprawą których otwiera się nowa perspektywa możliwości leczenia padaczki.
Ruch i aktywność fizyczna w rehabilitacji dzieci z padaczką, cz. 2
Epilepsja jest chorobą znaną od wieków, z początku postrzeganą w kategoriach opętania z racji objawów, jakie powodowała. Jednak już Hipokrates odkrył, że choroba ta to głównie uszkodzenia mózgu. Padaczka jest sklasyfikowaną jednostką chorobową, jednak nie stanowi ona klasycznej choroby, a odzwierciedla raczej patologiczny proces, jaki toczy się w organizmie człowieka. Wiele osób, bazując na stereotypach, uważa, że aktywność fizyczna jest dla takich osób zakazana, jednak jak wskazują badania, nie można bardziej zahamować rozwoju dziecka chorego na padaczkę, jak zabraniając mu aktywności fizycznej.
- Reklama
Ruch i aktywność fizyczna w rehabilitacji dzieci z padaczką, cz. 1
Epilepsja jest chorobą znaną od wieków, z początku postrzeganą w kategoriach opętania z racji objawów, jakie powodowała. Jednak już Hipokrates odkrył, że choroba ta to głównie uszkodzenia mózgu. Padaczka jest sklasyfikowaną jednostką chorobową, jednak nie stanowi ona klasycznej choroby, a odzwierciedla raczej patologiczny proces, jaki toczy się w organizmie człowieka. Wiele osób, bazując na stereotypach, uważa, że aktywność fizyczna jest dla takich osób zakazana, jednak jak wskazują badania, nie można bardziej zahamować rozwoju dziecka chorego na padaczkę, jak zabraniając mu aktywności fizycznej.
Jak wybrać skuteczne i bezpieczne leki przeciwpadaczkowe dla dziecka?
Twoje dziecko choruje na padaczkę wymagającą leczenia farmakologicznego? A czy wiesz, że o skuteczności terapii epilepsji w dużej mierze będą decydować geny? Leki stosowane w schorzeniach neurologicznych, w tym leki o działaniu przeciwdrgawkowym, takie jak np. kwas walproinowy i walproinian sodu, będą u każdego dziecka przetwarzane troszeczkę inaczej. U jednych zadziałają wolniej u innych szybciej. W efekcie leczenie może nie przynieść poprawy albo wywołać silne skutki uboczne.
Nadciśnienie, cukrzyca i palenie papierosów a ryzyko padaczki
Wśród czynników ryzyka padaczki wymienia się m.in. urazy głowy, nowotwory oraz infekcje ośrodkowego układu nerwowego. Okazuje się jednak, że szereg modyfikowalnych czynników – takich jak np. palenie papierosów – również może mieć wpływ na występowanie tej choroby. Dokładną analizą czynników ryzyka padaczki o późnym początku zajmowali się specjaliści z Johns Hopkins University w Baltimore.
14 lutego - Dzień Chorego na Padaczkę
14 lutego w Polsce obchodzone są nie tylko Walentynki, czyli Święto Zakochanych, ale również Dzień Chorego na Padaczkę. Święty Walenty to także patron osób chorujących na padaczkę oraz osób borykających się z chorobami psychicznymi.
Dieta ketogenna w leczeniu padaczki. Poradnik.
W Polsce na padaczkę choruje około 1% populacji. U większości udaje się opanować napady padaczkowe, stosując leki. Niestety około 30% chorych to pacjenci z rozpoznaniem padaczki lekoopornej, których leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów. Dla wielu z nich remedium może okazać się leczenie dietą ketogenną.
Padaczka - kompendium wiedzy o epilepsji
Padaczka jest przewlekłym schorzeniem charakteryzującym się powtarzalnymi objawami, które są określane mianem napadów. Nazwa ta sugeruje, że objawy padaczki pojawiają się nagle, niespodziewanie dla pacjenta i jego otoczenia. W większości przypadków napad nie jest poprzedzony żadną konkretną sytuacją czy wydarzeniem, nie jest sprowokowany przez czynnik zewnętrzny.
- Reklama
Dieta ketogeniczna a padaczka
Cały czas prowadzone są badania i obserwacje pacjentów z padaczką stosujących dietę ketogeniczną.
Napady padaczkowe oraz padaczki - rodzaje, klasyfikacja medyczna
Padaczka, inaczej epilepsja zaliczana jest do często spotykanych schorzeń o podłożu neurologicznym. Dotyka ona pacjentów w różnym wieku, może pojawić się już u noworodków. Bardzo często dotyka ona dzieci, młodzież oraz osoby w podeszłym wieku. Jest to bardzo często występujące schorzenie.Padaczka to choroba, która zaburza aktywność komórek mózgowych (neuronów), co przekłada się n zachowanie chorego. W chwili obecnej wymienia się różne rodzaje napadów padaczkowych. Różnią się one częstotliwością występowania, długością trwania oraz nasileniem. U niektórych pacjentów pojawiają się kilka razy w roku u innych kilka razy w ciągu dnia.
Padaczka u noworodków - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Padaczka to choroba, która może pojawić się już u noworodków. Jej charakterystycznym objawem są powtarzające się napady drgawek. Powstają one na skutek nieprawidłowej pracy mózgu a dokładnie wyładowań w obrębie kory mózgowej. Informacje pomiędzy neuronami przekazywane są w niewłaściwy sposób albo mamy do czynienia z nieprawidłowym stężeniem neuroprzekaźników (neurotransmiterów) w mózgu.Dlaczego padaczka rozwija się już u małych dzieci? Jakie czynnik temu sprzyjają? W jaki sposób leczona jest ta choroba u noworodków?
Epilepsja leczona za pomocą kwasów żywicznych
Kwasy żywiczne mogą okazać się pomocne w leczeniu epilepsji u ludzi. W chwili obecnej znane są wyniki badań na neuronach mysich.
Czy to prawda, że padaczka zmniejsza neurogenezę?
Napady padaczkowe mogą występować nie tylko u osób dorosłych, ale także u małych dzieci.
Leki przeciwpadaczkowe - sposoby działania
Leki przeciwpadaczkowe, jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane są w leczeniu padaczki - choroby, w której dochodzi do samoistnych wyładowań komórek nerwowych w określonych obszarach ośrodkowego układu nerwowego.
Napady nerwowe i padaczki wieku dziecięcego
Napad padaczkowy jest to zespół objawów, które są wynikiem dysfunkcji całego lub tylko części mózgu. Przejawia się nagłymi a następnie przemijającymi objawami o charakterze ruchowym, czuciowym, wegetatywnym oraz psychicznym.
Padaczka
Efektem działania patologicznej czynności pewnych komórek mózgu są napady padaczkowe.
Napady padaczkowe po urazach głowy
Napadem padaczkowym, określamy stan, w którym na skutek różnych nieprawidłowości dochodzi do nadmiernych wyładować bioelektrycznych w mózgu. Napad padaczkowy może obejmować niewielką, wyselekcjonowaną grupę komórek nerwowych (neuronów) w mózgu bądź może pojawić się w każdej, dużej grupie neuronów, co nazywamy ogniskiem padaczkowym.
Zespół Westa - jedna z odmian padaczki
Padaczka to choroba, w której mamy do czynienia z powtarzającymi się, nawracającymi napadami drgawek (zaburzenia w obrębie kory mózgowej związane z nieprawidłowymi wyładowaniami bioelektrycznymi).