Zaloguj
Reklama

Inne choroby

Schorzenia neurologiczne dotyczą układu nerwowego. Przed zewnętrznymi urazami chronią go kości czaszki oraz kręgosłup. Układ nerwowy zwyczajowo dzielony jest na część ośrodkową czyli OUN (obejmującej mózg oraz rdzeń kręgowy) oraz obwodową. Objawy, które mogą mieć podłoże neurologiczne są bardzo różnorodne od zawrotów i bólów głowy oraz kręgosłupa przez zaburzenia pamięci, drętwienia, oraz drżenia po napady padaczkowe. Należy pamiętać, że mogą one wynikać zarówno z uszkodzenia układu nerwowego jak i być powikłaniem innych schorzeń. 

U osoby z bólami głowy, zaburzeniami widzenia oraz podwyższonym poziomem prolaktyny można podejrzewać guz przysadki. Wskazane w diagnostyce jest wykonanie badania rezonansu magnetycznego przysadki.

Napadowe drętwienie lub mrowienie twarzy oraz skurcze mięśni różnych części ciała mogą być objawami tężyczki. Choroby spowodowanej zaburzeniami gospodarki wapnia. Badaniem koniecznym w jej diagnostyce jest elektromiografia (EMG).

Nawet drętwienie ręki lewej czy prawej lub mroczki przed oczami mogą być początkiem czegoś niepokojącego. Pacjenci często skarżą się także na nerwobóle, które mogą świadczyć o istnieniu poważnej choroby. Przy stanach padaczkowych, zapaleniu mózgu czy krwotoku podpajęczynówkowego może dojść do obrzęku mózgu. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

U osób chorujących na cukrzycę mogą występować mrowienia oraz pieczenia kończyn nasilające się zwłaszcza w godzinach nocnych. Mogą one świadczyć o uszkodzenia włókien nerwowych czyli neuroaptii - w tym przypadku neuropatii cukrzycowej. Do uszkodzenia nerwów może prowadzić również nadużywanie alkoholu (polineuropatia alkoholowa)

Pojawiające się po położeniu się nietypowe dolegliwości o charakterze pieczenia lub palenia (a często trudno do opisania przez chorych) zmuszające chorego do wykonania ruchu i zmniejszające się po jego wykonaniu mogą sugerować zespół niespokojnych nóg.