Inne choroby
Stwardnienie rozsiane a ciąża
Stwardnienie rozsiane (SM) jest zapalno- demielinizacyjną chorobą trwająca całe życie. Dotyczy ono także kobiet, które znajdują się w wieku rozrodczym. Choroba ta charakteryzuje się uszkodzeniami w przewodnictwie nerwowym, które upośledza prawidłowe i sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym. Do dziś znanych jest kilka poglądów na temat wpływu ciąży na przebieg stwardnienia rozsianego.
Zanikowe stwardnienie boczne - objawy
Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) jest chorobą, która atakuje układ nerwowy (zarówno obwodowy jak i centralny) człowieka i prowadzi do powolnego, stopniowego zaniku mięśni.
Stwardnienie rozsiane a wszelkie formy aktywności fizycznej
Stwardnienie rozsiane należy do chorób trwających przez całe życie. Chorobę tą cechują okresy rzutów (pogorszenie stanu neurologicznego pacjenta) oraz remisji (ustąpienie objawów rzutu). Dotyka ona osoby pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, choć zdarzają się przypadki zachorowań po 40stym a nawet 60 tym rokiem życia bądź w okresie dzieciństwa.
Rwa kulszowa - objawy, diagnoza, leczenie
Rwa kulszowa (sciatica) jest bardzo powszechnie występującą chorobą. Znanym jej objawem jest silny ból, który ma tendencję do przemieszczania się a co ważne promieniuje wzdłuż nerwu kulszowego. Najczęściej pacjenci odczuwają go z tyłu nogi, w pośladku ale także w stopie. Ból ten jest na tyle silny, iż może prowadzić do całkowitego unieruchomienia pacjenta. Jest to także bardzo trudny ból pod względem leczenia (nie reaguje na silne środki przeciwbólowe bądź reakcja jest krótkotrwała- po czym ból powraca).
- Reklama
Zespół serotoninowy: występowanie, objawy, postępowanie
Co to jest zespół serotoninowy – powikłanie leczenia depresji przy użyciu leków o serotoninowym mechanizmie działania, zwłaszcza z grupy tzw. SSRI (Selective serotonin reuptake inhibitors – selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), ale także w leczeniu skojarzonym SSRI z TLPD (trójcykliczne leki przeciwdepresyjne), SNRI (Serotonin noradrenalin reuptake inhibitors – inhibitory wychwytu noradrenaliny i serotoniny), IMAO (inhibitory monoaminooksydazy – enzymu inaktywującego serotoninę).
Rodzaje urazów głowy - urazy kontaktowe i bezwładnościowe
W chwili obecnej wyróżniamy różne rodzaje urazów głowy. Jednym z nich są tzw. urazy kontaktowe. Uraz kontaktowy głowy jest wynikiem bezpośredniego uderzenia (np. kijem, młotkiem, podczas upadku z dużej wysokości na głowę, podczas bójki itp.).
Choroby naczyniowe mózgu
Choroby naczyniowe mózgu to grupa schorzeń, w których przebiegu dochodzi do trwałego lub przejściowego uszkodzenia mózgu w wyniku krwawienia albo niedokrwienia.
Otępienie czołowo-skroniowe
Badania pozwoliły na zidentyfikowanie postaci otępienia spowodowanego zwyrodnieniowym procesem odrębnym od choroby Alzheimera.
Choroba Wilsona
Choroba Wilsona, czyli zwyrodnienie wątrobowo-soczewkowe, należy do pierwotnych zespołów otępiennych.
Niepohamowany słowotok
Słowotok polega na niemal nieustannym wypowiadaniu dużej ilości słów, często w bardzo szybkim tempie i w chaotyczny sposób.
- Reklama
Aleksja - niezdolność rozumienia słowa pisanego
Zaburzenie o nazwie aleksja jest najczęściej nabyte a nie wrodzone. To brak zdolności czytania słowa napisanego z czasem towarzyszącą mu niezdolnością do pisania. Zdarzają się przypadki iż jest to zaburzenie wrodzone. Aleksję dzieli się na całkowitą lub częściową. Osoba chora nie ma problemów ze słuchem, rozumieniem, przetwarzaniem informacji czy interpretowaniem ich.
Choroba Canavan - objawy, diagnoza, leczenie
Choroba Canavan (zwyrodnienie gąbczaste układu nerwowego) zaliczana jest do chorób degeneracyjnych ośrodkowego układu nerwowego (OUN), uwarunkowanych genetycznie, nieuleczalnych. Prowadzi ona do zwyrodnienia istoty białej i szarej mózgu.W przypadku tej choroby jedynym sposobem wyleczenie wydaje się terapia genowa, która w chwili obecnej jest w fazie eksperymentalnej. Dostępne w chwili obecnej leki, zwalczają jedynie objawy choroby a nie jej przyczynę.
Narkolepsja - objawy narkolepsji, leczenie
Narkolepsja definiowana jest jako zespół chorobowy, którego etiologia jak dotąd nie została dokładnie poznana. W chwili obecnej twierdzi się, iż jest to zespół chorobowy o podłożu neurologicznym choć trwają badania nad wpływem genów na jego powstawanie oraz przebieg. Narkolepsję cechują nagłe, niekontrolowane napady snu, senność w ciągu dnia, omamy, katalepsja, halucynacje oraz porażenia przysenne. Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia tej choroby, zatem należy nauczyć się z nią żyć. Choroba ta może pojawić się w każdym wieku.
Choroby neurologiczne pierwotne i wtórne
Choroby neurologiczne, to wszystkie zaburzenia i patologie, które dotykają układ nerwowy. Mogą mieć różne podłoże, przebieg i objawy, ale zawsze wywołują zmiany w funkcjonowaniu organizmu człowieka.
Zespół Tourette'a - objawy, diagnoza, leczenie
Zespół Tourett’a (ZT) zaliczany jest do wrodzonych zaburzeń o podłożu neurologicznym. Jest to choroba tikowa. Osoby dotknięte tym schorzeniem nie są chore psychicznie oraz niebezpieczne jak kiedyś sądzono. W chwili obecnej jest to choroba nieuleczalna, trwająca całe życie z okresami popraw i pogorszeń. Zespół Tourett’a charakteryzują zarówno tiki głosowe jak i motoryczne. Choroba ta dotyka zazwyczaj dzieci i co ważne nie ma wpływu na rozwój emocjonalny oraz inteligencję. Każdego pacjenta należy traktować indywidualnie podobnie.
Opryszczkowe zapalenie mózgu
Wirusy to patogeny zawierające DNA albo RNA nie zdolne do namnażania poza komórką. Moja one zdolność atakowania układu nerwowego. Wymienia się kilka zespołów, które tam wywołują i są to m. in. zapalenie rdzenia, opon i mózgu, samych opon a także inne.Opryszczkowe zapalenie mózgu może zostać wywołane przez jeden ze znanych serotypów wirusa Herpes Simple, a mianowicie typ 1 (wirus opryszczki wargowej) oraz typ 2 (wirus opryszczki narządów płciowych). Jest zjawiskiem występującym dość często.
Niedowład - objawy, diagnoza, leczenie
Niedowład to nic innego jak zmieszenie siły mięśniowej a także ograniczenie zakresu ruchowego. Pojawienie się niedowładu zawsze komunikuje o niebezpiecznym, rozwijającym się bądź toczącym w naszym układzie nerwowym procesie. Rozległość niedowładu oraz obszar, który obejmuje pokazują, na którą część układu nerwowego mamy zwrócić uwagę.
Kiedy rozpoczynają się zaburzenia funkcji poznawczych?
Funkcje poznawcze, inaczej nazywane procesami poznawczymi służą do tworzenia i modyfikowania wiedzy o otoczeniu, a to właśnie modeluje nasze zachowania.
Bakteryjne zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych
Bakteryjne zapalenie opon mózgowych - rdzeniowych jest bardzo niebezpieczna chorobą, która wymaga koniecznego leczenie szpitalnego. Jest to choroba zakaźna, która nie leczona może doprowadzić do śmierci. Drobnoustroje przenikają do płynu mózgowo - rdzeniowego i wywołują tam stan zapalny, który może zająć także cały mózg.
Czym są łagodne zaburzenia poznawcze a czym jest otępienie i jak je dzielimy?
Łagodne zaburzenia poznawcze są stanem, który w większości przypadków poprzedza otępienie 50-80%.