Inne choroby
Stwardnienie zanikowe boczne - definicja, przyczyny i objawy- cz.I
Stwardnienie zanikowe boczne (łac. sclerosis lateralis amyotrophica, SLA, ang. amyotrophic lateral sclerosis, ALS), zaliczane jest do bardzo ciężkich chorób układu nerwowego (uszkodzenia obecne są zarówno w centralnym jak i obwodowym układzie nerwowym).
Zawroty głowy - przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie
Zawroty głowy definiujemy jako odczuwane złudzenie ruchu całego ciała lub wokół ciała czemu towarzyszą nudności oraz odruch wymiotny. Z tego typu problemem pacjenci zgłaszają się do lekarzy o różnych specjalnościach (otolaryngolog, okulista, neurolog, kardiolog, neurochirurg). Najwięcej chorych to osoby w wieku około 60-70 roku życia.
Migrena u dzieci - objawy, diagnoza, leczenie
Bóle głowy są jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się rodziców z dzieckiem do pediatry. Kiedy są napadowe, towarzyszy im światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, smaki, nudności, wymioty należy myśleć o migrenie. Jest to dość częsta choroba u dzieci i młodzieży – w naszym kraju dotyczy ok. 4,4%, zdarza się rzadziej niż u dorosłych (10-15%) dlatego często się o niej zapomina.
Otępienie z ciałami Lewy’ego
Otępienie z ciałami Lewy’ego (DLB, ang. dementia with Lewy bodies) może stanowić nawet 20% otępień, choć jest stosunkowo rzadko rozpoznawane. Charakteryzuje się współwystępowaniem zaburzeń funkcji poznawczych i objawów parkinsonizmu.
- Reklama
Zanik wieloukładowy - objawy, diagnoza, leczenie
Zanik wieloukładowy (MSA, ang. multiple system atrophy) to rzadko rozpoznawana choroba. Średni wiek zachorowania wynosi 50 lat. Charakteryzuje się występowaniem zaburzeń autonomicznych, móżdżkowych, cech zespołu parkinsonowskiego i piramidowego w różnych połączeniach. Wyróżnia się dwie postacie tej choroby: MSA-P (z przewagą objawów parkinsonowskich) i MSA-C (z dominacją objawów móżdżkowych).
Postępujące porażenie nadjądrowe - objawy, diagnoza, leczenie
Postępujące porażenie nadjądrowe (PSP, ang. progressive supranuclear palsy), inaczej zespół Steele-Richardsona-Olszewskiego, to rzadka choroba. Rozpoczyna się po 40 roku życia (zwykle między 50 a 60 rokiem życia). Może przypominać chorobę Parkinsona.
Migrena - objawy, diagnoza, leczenie
Migrena to częsta choroba, charakteryzująca się napadami bólu głowy, trwającymi od 4 do 72 godzin. 3-krotnie częściej dotyczy kobiet. Pierwsze napady pojawiają się w wieku młodzieńczym lub już w dzieciństwie.
Jak zapobiec udarowi mózgu?
Udar mózgu to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci i ciężkiej niepełnosprawności w większości krajów na świecie. Dzięki temu, że znane są jego czynniki ryzyka, możliwa jest skuteczna profilaktyka zarówno pierwszego udaru (profilaktyka pierwotna), jak i kolejnego (profilaktyka wtórna).
Niestabilna blaszka miażdżycowa przyczyną udaru niedokrwiennego mózgu
Udar niedokrwienny mózgu stanowi około 80-85% wszystkich przypadków udarów. W większości przypadków prowadzi do niepełnosprawności, kalectwa a nawet zgonu osób nim dotkniętych. Zajmuje trzecie miejsce wśród najczęstszej przyczyny zgonów. Badania naukowe, potwierdzają iż, przyczyną powstania udaru niedokrwiennego jest niestabilna zmiana miażdżycowa. Powstaje ona na skutek toczącego się w ścianie naczynia procesu zapalnego z udziałem wielu komórek układu immunologicznego. Powstawanie blaszek miażdżycowych rozpoczyna się najczęściej w wieku starszym, zatem osoby te powinny w sposób szczególny pamiętać o profilaktyce tego schorzenia.
Rola komórek macierzystych w udarze niedokrwiennym
Komórki macierzyste (stem cells) to specyficzny rodzaj komórek, który posiada zdolność do proliferacji oraz samoodnowy. Każdy narząd lub tkanka powstaje z tych komórek. Doniesienia naukowe wskazują na ogromną rolę tych komórek w różnych dziedzinach nauki (w tym medycynie). Szczególną rolę komórek macierzystych upatruje się w różnego rodzaju terapiach ośrodkowego układu nerwowego (OUN), w leczeniu chorób o podłożu genetycznym oraz zwyrodnieniowym czy w regeneracji tkanek i organów.
- Reklama
Dystrofia Crushmanna-Steinerta - objawy, diagnoza, leczenie
Dystrofia miotoniczna (miotonia zanikowa, choroba Crushmanna- Steinerta) zaliczana jest do sporadycznie występujących dystrofii czyli chorób związanych z zanikiem mięśni. Jest to choroba genetyczna, która dotyka wielu narządów jednocześnie. Nosicielami zmutowanego genu są zarówno kobiety jak i mężczyźni. Na szczególną uwagę u pacjentów zasługuje tutaj miopatia oraz miotonia u pacjentów dotkniętych tym schorzeniem. Warto podkreślić, iż objawy choroby mogą być znacznie silniejsze w każdym kolejnym pokoleniu.
Wstrząśnienie mózgu - objawy, diagnoza, leczenie
Wstrząśnienie mózgu definiowane jest jako szereg zróżnicowanych objawów, które pojawiły się na skutek gwałtownego urazu mózgu. Najczęstszą przyczyną tego typu urazów są wypadki komunikacyjne, choć wymienia się tutaj także upadki oraz uderzenia w głowę (np. podczas bójek). Wstrząśnienie mózgu powoduje zaburzenia w prawidłowym i sprawnym funkcjonowaniu mózgu. Jego pierwszym objawem jest utrata przytomności, która może trwać od 1 do 6 godzin.
Tętniak mózgu - objawy, diagnoza, leczenie
Tętniaka definiujemy jako nabyte bądź wrodzone, poszerzenie światła naczynia tętniczego, które wypełnione jest krwią. Powstaje on w ścianie naczynia (w miejscu zmienionym lub zniekształconym zapalnie bądź urazowo) na skutek działania sił powstających przez przepływającą krew. Ich najczęstszym miejscem występowania jest tętnica łącząca przednia mózgu (a dokładnie wszelkie miejsca rozgałęzień naczyń). Tętniaki w większości przypadków nie dają jakichkolwiek objawów. Wykrywane są w takich badaniach jak rezonans magnetyczny bądź angiografia tomografii komputerowej.
Zawroty głowy - przyczyny, objawy, leczenie
Zawroty głowy są często spotykaną i znaną dolegliwością osób w różnym wieku. Nie są jednostką chorobową ale objawem odczuwanym przez każdego pacjenta w sposób indywidualny. Przyczyn ich występowania może być bardzo wiele a co ważne mogą im towarzyszyć inne objawy takie jak np. zaburzenia słuchu, bóle oczu, nudności, wymioty, dezorientacja i inne. Zawroty głowy dają charakterystyczne uczucie kołysania, problemy ze stabilnością czy uczucie wirowania.
Jak rozpoznać udar mózgu?
Udar mózgu wg WHO to zespół kliniczny cechujący się nagłym wystąpieniem miejscowego, czasem uogólnionego zaburzenia czynności mózgu.
Bóle głowy u kobiet w ciąży
Bóle głowy u kobiety w ciąży nie stanowi zagrożenia dla niej ani dla dziecka i występuje u większości kobiet. Kluczową kwestią jest fakt, czy kobieta cierpiała już wcześniej na bóle głowy (nawracający) czy pojawiał on się po raz pierwszy w ciąży (rzadko spotykane). Jeśli ból głowy kobiety ciężarnej jest jednorazowy nie ma większego problemu, w przypadku gdy bóle są nawracające, ostre i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie ginekolog zleci dodatkowe badania neurologiczne, okulistyczne a także laryngologiczne.
Mutyzm akinetyczny
Mutyzm akinetyczny zaliczany jest do zaburzeń behawioralnych w przebiegu różnych chorób i dysfunkci ośrodkowego układu nerwowego.
Diagnostyka narkolepsji
Narkolepsja jest przewlekłą chorobą neurologiczną zaliczaną do hipersomnii (zaburzeń związanych z nadmierną sennością).
Anomalia Kimmerlego - objawy, diagnoza, leczenie
Anomalia Kimmerlego (inaczej: otwór łukowy, otwór strzałkowy) to choroba polegająca na tym, iż rowek tętnicy kręgowej pozostaje całkowicie bądź częściowo niedrożny w wyniku pojawienia się tam zwapniałego więzadła lub kostnego mostka. Jest to wariant anatomiczny kręgu szczytowego tzw. atlasa. Najczęstszym objawem towarzyszącym Anomalii Kimmerlego jest ból głowy o charakterze nerwobólu bądź bólu naczyniowego czy napięciowego. Nie ma jednego dostępnego środka farmakologicznego w celu wyleczenia choroby, można łagodzić jedynie jej objawy. Sporadycznie wykonywane są zabiegi chirurgiczne.
Przemijający atak niedokrwienny (TIA)
Przemijający atak niedokrwienny (TIA, transistent ischaemic attacks) definiujemy jako przerwę w dopływie tlenu do mózgu, obejmującą obszar jednego unaczynienia, która trwa najczęściej od kilku do kilkunastu minut. Bardzo sporadycznie przekracza czas 1 godziny. Brak odpowiedniej ilości tlenu powoduje, iż neurony (komórki nerwowe) nie są w stanie prawidłowo i sprawnie funkcjonować.