Zaloguj
Reklama

Choroby OUN

Przeglądaj w kategorii Choroby OUN:
Reklama

Schorzenia neurologiczne dotyczą układu nerwowego. Przed zewnętrznymi urazami chronią go kości czaszki oraz kręgosłup. Układ nerwowy zwyczajowo dzielony jest na część ośrodkową czyli OUN (obejmującej mózg oraz rdzeń kręgowy) oraz część obwodową.


Ośrodkowy układ nerwowy (OUN) składa się z mózgu i rdzenia kręgowego. Odpowiada za kontrolę wszystkich funkcji organizmu i doznań, jakie odczuwamy. To także centrum naszych myśli, emocji i wspomnień. Ośrodkowy układ nerwowy jest podatny na szereg chorób i zaburzeń, które mogą mieć duży wpływ na nasze życie.
Choroby ośrodkowego układu nerwowego to problem dotykający miliony ludzi na świecie. Najbardziej podatne na te choroby są osoby w wieku powyżej 40. roku życia, a także takie, które cierpią na inne dolegliwości, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca i otyłość.


Choroby ośrodkowego układu nerwowego objawiają się przede wszystkim bólami głowy, problemami ze wzrokiem, słuchem i mową, a także zaburzeniami równowagi i zawrotami głowy czy pojawieniem się mroczków przed oczami. 


Do chorób układu nerwowego zalicza się między innymi migrenę, epilepsję, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne (SLA), nmosd, glejak, guzy mózgu, tętniak mózgu, wstrząs mózgu, chorobę Parkinsona i chorobę Alzheimera, agnozję. Może pojawić się także neuropatia, czyli choroba nerwów obwodowych. Jeżeli pojawia się drętwienie lewej ręki lub prawej, to może także być to objaw choroby neurologicznej. 


W przypadku uszkodzenia jakiejkolwiek struktury ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do poważnych, często nieodwracalnych zmian i utraty funkcji. Układ nerwowy cechuje się bardzo długą regeneracją, a w skrajnych przypadkach jego pełna regeneracja jest praktycznie niemożliwa. Ćwiczenia fizyczne i odpowiednia dieta mogą jednak działać profilaktycznie, ale też wzmocnić nasz układ nerwowy.