Inne choroby
12 maja - Dzień Wiedzy o Fibromialgii
Ciągłe zmęczenie, ból mięśni i stawów, problemy ze snem – te dolegliwości mogą świadczyć o rzadkiej chorobie, trudnej do zdiagnozowania. Fibromialgia, o której mowa, jest schorzeniem z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi mięśni i stawów. Charakteryzuje się występowaniem przewlekłego bólu uogólnionego mięśniowo-stawowego oraz bólu w tzw. punktach uciskowych. Choć jest nieuleczalna, można minimalizować jej objawy. Na dzień 12 maja przypada Światowy Dzień Wiedzy o Fibromialgii – choroby, której świadomość nadal jest bardzo niska.
Jak skutecznie zapobiegać progresji w stwardnieniu rozsianym?
Stwardnienie rozsiane jest chorobą aktywną, która postępuje, nawet przy braku widocznych objawów czy rzutów. Dlatego u pacjentów, u których przewidujemy niekorzystny przebieg choroby, powinniśmy jak najszybciej włączyć wysokoefektywne leczenie – mówi prof. dr hab. n. med. Monika Adamczyk Sowa, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wydziału Medycznego w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prezes Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
„Neurologia i psychiatria – liczy się czas” – kampania edukacyjna
Wystartowała edukacyjna kampania "Neurologia i psychiatria – liczy się czas". W przypadku wielu chorób przewlekłych i neurodegeneracyjnych czas odgrywa kluczową rolę, niekiedy wręcz decyduje o życiu. Dlatego projekt "Neurologia i psychiatria - liczy się czas!" ma stanowić apel do społeczeństwa, który ma podkreślać, że to właśnie pacjent powinien być aktywnym podmiotem w diagnostyce i leczeniu oraz lepiej zrozumieć objawy zagrażające jego zdrowiu i życiu. Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu wybitnych autorytetów z dziedziny neurologii oraz psychiatrii, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki, leczenia oraz sytuacji pacjentów w dobie COVID-19. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl
28 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich
Z chorobami rzadkimi w Polsce zmaga się blisko 3 miliony osób [1], co ciekawe, tyle samo Polaków [2] choruje na cukrzycę, która uznawana jest za epidemię XXI wieku. Czy równie dużo uwagi możemy poświęcić chorobom rzadkim? Co nauka i medycyna mają do zaoferowania Pacjentom z postawioną diagnozą? 28 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorób Rzadkich.
- Reklama
Stwardnienie rozsiane i otyłość: czy coś je łączy?
Przyczyny stwardnienia rozsianego – pomimo przeprowadzenia wielu już dotyczących tego schorzenia badań – do dziś nie zostały poznane. Z tego powodu różni badacze zajmują się analizowaniem czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi choroby – jednym z nich może być nadmierna masa ciała.
Priorytety w obszarze stwardnienia rozsianego
Po co narażać pacjentów z SM na to, żeby ich stan się pogarszał, skoro mamy możliwości zatrzymania rozwoju choroby?
Fibromialgia – choroba, o której należy głośno mówić
Ciągłe zmęczenie, ból mięśni i stawów, problemy ze snem – te dolegliwości mogą świadczyć o rzadkiej chorobie, trudnej do zdiagnozowania. Fibromialgia, o której mowa, jest schorzeniem z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi mięśni i stawów. Charakteryzuje się występowaniem przewlekłego bólu uogólnionego mięśniowo-stawowego oraz bólu w tzw. punktach uciskowych. Choć jest nieuleczalna, można minimalizować jej objawy.
Dysautonomia – możliwa przyczyna omdleń i zawrotów głowy
Dysautonomia jest jednostką, w której dochodzi do zaburzeń czynności autonomicznego układu nerwowego. Pojawiać się ona może w przebiegu rozmaitych schorzeń neurodegeneracyjnych, jak i u osób chorujących na cukrzycę czy celiakię. Jakie objawy wywoływać może dysautonomia i jak ją leczyć?
Choroba Devica (NMOSD) i stwardnienie rozsiane – dwa różne, choć często mylone, schorzenia
Co najmniej 20% pacjentów z rozpoznaniem choroby Devica (inaczej: NMOSD) było początkowo zdiagnozowanych jako osoby chorujące na stwardnienie rozsiane (inaczej: SM). To dlatego, że jeszcze do niedawna uważano NMOSD za odmianę stwardnienia rozsianego – odmianę o ciężkim, opornym na leczenie przebiegu. Dziś już wiadomo, że są to dwie odrębne jednostki chorobowe, różniące się m.in. mechanizmem powstawania, niektórymi objawami, rokowaniem oraz odpowiedzią na leczenie. Jak zatem odróżnić NMOSD od stwardnienia rozsianego i co warto wiedzieć o chorobie Devica?
Narkolepsja a jazda samochodem: czy pacjenci nagle zapadający w sen mogą być kierowcami?
Narkolepsja to problem związany m.in. z nagłymi epizodami zapadania w sen – niezależnie od tego, co pacjent w danej chwili robi, może on zupełnie niespodziewanie zasypiać. Dość oczywiste jest to, że jednostka może w znaczącym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie, pewne jednak związane z nią aspekty bywają dość trudne do jednoznacznego ocenienia. Jednym z nich jest to, czy osoba, która cierpi na narkolepsję, może być w stanie kierować samochodem.
- Reklama
SI przewiduje kto może zachorować na demencje
Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter stworzyli sztuczną inteligencje, która potrafi przewidzieć, kto zachoruje na demencje w przeciągu dwóch lat od badania.
Hemofilia: Jakość życia zależy od adresu zamieszkania
Jakość życia chorych na hemofilię, którzy mieszkają w mniejszych miastach, jest gorsza niż pacjentów mieszkających w pobliżu ośrodka hematologicznego. Rzadziej korzystają oni też z prawidłowego leczenia, jakim jest leczenie profilaktyczne. Opieka nad chorymi w Polsce jest bardzo nierównomierna, pilnie wymaga poprawy, gdyż skutkuje niepełnosprawnością pacjentów - to wnioski z ankiety przeprowadzonej wśród chorych.
Migrena: czy spożywanie glutenu może sprzyjać występowaniu bólu głowy?
Tak jak w przypadku pewnych schorzeń ich wczesne objawy można łatwo przeoczyć, tak już inaczej bywa z migrenami – pacjenci, którzy je miewają, zdecydowanie zdają sobie z tego sprawę. Z powodu tego, jak bardzo dotkliwe bywają objawy migreny, uczeni poszukują różnych czynników, które mogą sprzyjać tego rodzaju bólom głowy. Okazuje się, że istnieć może pewien związek pomiędzy migrenami a glutenem – zależność ta zdecydowanie jednak wymaga jeszcze bliższego przeanalizowania.
Korelacja pomiędzy glutenem a migreną. Czy to możliwe?
Migrena to przewlekła choroba neurologiczna, która objawia się bólem głowy o różnym nasileniu – od umiarkowanego po bardzo silnego, często trudnego do wytrzymania. Dolegliwości migrenowe powodują również nadwrażliwość na światło oraz nudności. Badania pokazują, że choroba częściej dotyka osoby, które cierpią na nietolerancję glutenu.
„Senior w centrum uwagi” – kampania edukacyjna
Rośnie udział osób starszych w strukturze demograficznej. Oznacza to zupełnie inne potrzeby obywateli, związane z opieką i ochroną zdrowia, a także spędzaniem czasu wolnego i utrzymaniem aktywności.
Korelacja pomiędzy bólem głowy a COVID-19
Występuje bardzo wiele objawów COVID-19, a wraz z jego kolejnymi odmianami symptomów jest coraz więcej. Do najczęściej występujących i powtarzających się jest gorączka, suchy kaszel i zmęczenie. Jednak w niektórych przypadkach może pojawiać się także ból głowy, który przypomina pulsowanie lub kłucie w głowie.
Krwotok podpajęczynówkowy - przyczyna najsilniejszego bólu głowy w życiu
Krwotok podpajęczynówkowy cechuje się przede wszystkim tym, że doprowadza on do wyjątkowo silnego bólu głowy – pacjenci, u których do niego dojdzie nierzadko mawiają, że jest to najsilniejszy ból głowy, jakiego tylko doświadczyli oni w swoim życiu. Jakie są przyczyny tej zagrażającej życiu jednostki, jakie mogą być inne jeszcze objawy krwotoku podpajęczynówkowego i jakie leczenie stosowane jest u pacjentów, u których on wystąpi?
Migrena przewlekła: co to jest i jak sobie z nią radzić?
O tym, jak uciążliwe są migreny nie ma tak naprawdę bladego pojęcia ten, który nigdy w życiu nie doświadczył tego rodzaju bólu głowy. Od typowych migrenowych bólów głowy zdecydowanie większym utrapieniem jest jednak jednostka, która określana jest jako migrena przewlekła. Kiedy można o niej mówić i jak sobie z nią poradzić?
Przełom w leczeniu padaczki? Nowe technologie wspierają epileptologów
Zespół polskich inżynierów i lekarzy opracował unikatowy system wspierający diagnozowanie i leczenie padaczki. Oparte na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym narzędzie może być szansą na postępy terapeutyczne nawet w najtrudniejszych przypadkach.
„Świadomy Pacjent” – kampania edukacyjna
Wystartowała kolejna edycja kampanii "Świadomy Pacjent" mająca na celu uświadomienie pacjentom, że stanowią istotne ogniwo w całym procesie terapeutycznym - ich wiedza, zaangażowanie oraz odpowiedzialność mają znaczenie.Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu pacjentów oraz wybitnych autorytetów z poszczególnych obszarów terapeutycznych, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki, leczenia oraz sytuacji pacjentów w dobie COVID-19. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl