Inne choroby
Utrata wzroku w jednym oku. Co może być powodem?
Utrata wzroku może wpływać na jedno lub oboje oczu. Niektóre formy utraty wzroku są tymczasowe, podczas gdy inne – nieodwracalne. W obu przypadkach często istnieje możliwość podjęcia kroków w celu poprawy lub skorygowania wzroku. Jednak co powoduje utratę widzenia?
Mgła mózgowa w COVID-19
Naukowcy uważają, że wirus SARS-CoV-2 wpływa na zaburzenie pracy płatów czołowych mózgu odpowiedzialnych m.in. za pamięć, emocje czy planowanie. Być może właśnie te zmiany są jednym z czynników wywołujących mgłę mózgową, objawiającą się trudnościami z koncentracją i zapamiętywaniem, na które uskarża się co trzeci pacjent, który przeszedł COVID-19.
Specyficzne białe krwinki pomogą leczyć stwardnienie rozsiane?
Jednym ze schorzeń neurologicznych, które przykuwa największą uwagę naukowców, jest stwardnienie rozsiane (SM) – różni badacze przyglądają się tej jednostce po to, aby jeszcze lepiej zrozumieć przyczyny jej występowania oraz opracować kolejne metody jej leczenia. W ostatnim czasie interesujące doniesienia przedstawili badacze z University of California – informują oni o tym, jak istotne w patogenezie SM są interakcje pomiędzy różnymi rodzajami limfocytów.
Afryka wolna od polio
Afrykańska Regionalna Komisja Certyfikacji (ARCC), organ powołany przez WHO do monitorowania walki z polio podczas wtorkowej konferencji Światowej Organizacji Zdrowia poinformowała, że w wyniku powszechnych szczepień całkowicie wyeliminowano chorobę zakaźną polio na Czarnym Lądzie.
- Reklama
Laminektomia: co to za zabieg i kiedy się go przeprowadza?
Laminektomia to pojęcie, na które natknąć się raczej nie jest łatwo. Termin ten określa zabieg neurochirurgiczny, którego przeprowadzenie może wyzwolić pacjenta od takich dolegliwości, jak m.in. przewlekłe zespoły bólowe czy niedowłady. Na czym jednak dokładnie polega laminektomia i w przypadku jakich patologii się ją przeprowadza?
Dowiedz się więcej o roli żywienia w opóźnianiu schorzeń otępiennych
Rola żywienia w prewencji wielu chorób jest niepodważalna – ma zasadnicze znaczenie w kontekście wielu schorzeń, w tym chorób cywilizacyjnych. Także łagodne zaburzenia funkcji poznawczych, których skutkiem może być rozwój schorzeń otępiennych, mogą być redukowane poprzez dietę na skutek spożywania określonego rodzaju składników pokarmowych. Wielu specjalistów mówi w tym temacie o kofeinie, żeń-szeniu, miłorzębie japońskim, wiataminach czy kwasach omega-3, jednak na dzisiaj nie ma badań potwierdzających jednoznacznie ich skuteczność.
Toczeń rumieniowaty układowy i reumatoidalne zapalenie stawów a powikłania neurologiczne
W toku przebiegu chorób autoimmunologicznych, takich jak toczeń układowy czy reumatoidalne zapalenie stawów, dochodzić może do uszkodzeń wielonarządowych i wieloukładowych – w tym do uszkodzeń układu nerwowego (zarówno ośrodkowego, jak i obwodowego). Objawy neurologiczne zwykle wyprzedzają objawy choroby podstawowej, stąd niezwykle łatwo o błędną diagnostykę.
Zawroty głowy a menopauza
Z menopauzą związanych może być wiele różnych dolegliwości – jedną z nich są zawroty głowy. Mało kto powiązywałby je z przekwitaniem, tymczasem mogą one występować w związku z kilkoma różnymi procesami, do których dochodzi w okresie klimakterium. Co można wiec polecić pacjentkom: co zrobić, aby zawroty głowy podczas menopauzy zmniejszyły swoje nasilenie lub nawet całkowicie przestały występować?
Zespół Churga i Strauss – przyczyny, objawy i leczenie
Zespół Churga i Strauss, czyli eozynofilowa ziarniakowatość z zapaleniem naczyń, zaliczana jest do tzw. pierwotnych zapaleń naczyń. Jak objawia się choroba? Czy da się ją wyleczyć?
Choroba Canavana – gąbczaste zwyrodnienie układu nerwowego
Choroby genetyczne, zwłaszcza te występujące bardzo rzadko, są nieuleczalne, a naukowcy niejednokrotnie nie wiedzą, co jest przyczyną ich wystąpienia. Choroba Canavan jest bardzo rzadko występującą chorobą genetyczną, która w znacznym stopniu obniża sprawność ruchową i intelektualną dziecka.
- Reklama
Picie kawy jako działanie prewencyjne w otępieniu
Kawa stanowi element diety wielu ludzi na całym świecie i jak wykazują badania, może ona mieć duże znaczenie w zmniejszaniu ryzyka chorób otępiennych, które występują w populacji osób starszych. Schorzenia otępienne dotykają coraz więcej ludzi, stąd poszukiwania substancji, która wspomoże procesy hamowania ich rozwoju. Jak się okazuje, kawa oraz jej składniki poprzez działanie na naczynia krwionośne oraz układ nerwowy człowieka sprzyjają utrzymaniu zdolności poznawczych.
Gangliozydoza GM2 (choroba Tay-Sacha) i jej skutki
Choroba Taya-Sacha występuje bardzo rzadko, a jej przyczyną są mutacje genetyczne, wskutek których dochodzi do kumulacji gangliozydu GM2 w komórkach nerwowych. Czy chorobę da się wyleczyć? Jak z nią żyć?
Neurologiczne objawy nadwrażliwości na gluten i choroby trzewnej
Objawy celiakii lub nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten to nie tylko dolegliwości pochodzące ze strony układu pokarmowego. Układ neurologiczny człowieka również eksponuje objawy, które mogą być powiązane z nietolerowaniem glutenu lub z nadwrażliwością na gluten. Powiązania te, choć obserwowane u pacjentów, nie stanowią jednak reguły i muszą zostać poddane weryfikacji w toku dalszych badań, jednak u części pacjentów wprowadzenie diety bezglutenowej stanowi o poprawie stanu.
Nerw trójdzielny: nerw czaszkowy, którego dysfunkcja może skutkować silnym bólem
Nerw trójdzielny jest jednym z 12 nerwów czaszkowych i jednocześnie największym spośród nich. To on właśnie odpowiada za to, że czujemy różne bodźce w obrębie twarzy, nerw trójdzielny unerwia również liczne mięśnie, które zaangażowane są w proces przeżuwania pokarmów. Jakie gałęzie oddaje nerw trójdzielny i co poszczególne z nich unerwiają? Jakie mogą być choroby nerwu trójdzielnego i na czym polega ich leczenie?
Choroba Alexandra typu I – objawy, przebieg i metody leczenia
Choroba Alexandra jest bardzo rzadko występującą chorobą genetyczną, która odpowiada za uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Choroba o podłożu neurodegeneracyjnym niszcząc białka gleju, prowadzi do stopniowego pogorszenia stanu zdrowia chorego.
Drętwienie rąk – jakie mogą być jego przyczyny?
Drętwienie rąk zazwyczaj wzbudza bardzo duże zaniepokojenie. Całkowicie słusznie – przyczyną takiego problemu może być bowiem zarówno zawał serca, jak i udar mózgu, oprócz tego z drętwieniem rąk mogą zmagać się osoby chorujące na zespół cieśni nadgarstka czy też pacjenci ze stwardnieniem rozsianym i osoby leczone z powodu choroby nowotworowej. Jakie jeszcze mogą być przyczyny drętwienia rąk i dlaczego w sytuacji, gdy problem ten pojawia się u nas często, bezapelacyjnie konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem?
Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasz układ nerwowy, cz. 2.
Zanieczyszczenie środowiska to wciąż rosnący problem. Największym zagrożeniem dla człowieka są zanieczyszczenia, jakie obecne są we wdychanym codziennie powietrzu. Substancje szkodliwe, które dostają się do atmosfery w efekcie procesu spalania, mają znaczący wpływ na zdrowie człowieka w kontekście pojawienia się wielu schorzeń, w tym tych przewlekłych. Oprócz chorób układu oddechowego czy sercowo- naczyniowego bardzo groźne zmiany obserwuje się także w obrębie układu nerwowego.`
Czy komórki macierzyste mogą leczyć?
Komórki macierzyste miały zrewolucjonizować medycynę – tak się zapewne stanie, gdy tylko lepiej zostaną poznane mechanizmy rządzące tymi komórkami.
Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasz układ nerwowy, cz. 1.
Zanieczyszczenie środowiska to wciąż rosnący problem. Największym zagrożeniem dla człowieka są zanieczyszczenia, jakie obecne są we wdychanym codziennie powietrzu. Substancje szkodliwe, które dostają się do atmosfery w efekcie procesu spalania, mają znaczący wpływ na zdrowie człowieka w kontekście pojawienia się wielu schorzeń, w tym tych przewlekłych. Oprócz chorób układu oddechowego czy sercowo- naczyniowego bardzo groźne zmiany obserwuje się także w obrębie układu nerwowego.
Choroba Gauchera – przyczyny, rokowania
Choroba Gauchera zaliczana jest do chorób rzadkich, prowadzących do problemów z wątrobą, śledzioną, ale również układem nerwowym. Czy chorobę Gauchera da się wyleczyć? Jakie są rokowania?