Choroba Parkinsona
Jak wygląda życie z osobą dotkniętą chorobą Parkinsona?
Życie z osobą dotkniętą chorobą Parkinsona wymaga 24- godzinnej opieki oraz wielu wyrzeczeń. Wiele osób nie jest w stanie poradzić sobie z codziennymi obowiązkami oraz zapewnieniem choremu bezpieczeństwa. Zanim podejmiemy decyzję, kto i gdzie ma się opiekować chorym należy tę kwestię bardzo dokładnie przemyśleć i przedyskutować z członkami rodziny.
Diagnoza i opieka nad osobą dotkniętą chorobą Parkinsona
W większości przypadków usłyszenie diagnozy o chorobie Parkinsona jest ogromnym stresem i przeżyciem nie tylko dla pacjenta ale także dla wszystkich bliskich mu osób. Ważny jest zatem sposób przekazania tej informacji a następnie edukacja wszystkich wyżej wymienionych osób.
Leczenie choroby Parkinsona
Na dzień dzisiejszy choroba Parkinsona leczona jest następującymi sposobami:
Przyczyny choroby Parkinsona
W przypadku choroby Parkinsona dochodzi do różnych procesów neurodegeneracyjnych.
- Reklama
Objawy i rozpoznanie choroby Parkinsona
W chwili obecnej choroba Parkinsona rozpoznawana jest klinicznie. Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) wykonywana jest bardzo rzadko ze względu na wysokie koszty. Wykorzystywana jest ona w pracach naukowych.
Choroba Parkinsona - definicja choroby, kto na nią choruje, w jakim wieku
Choroba Parkinsona zaliczana jest do jednej z najczęściej występujących chorób neurologicznych - ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Stosowana w dzisiejszych czasach nazwa choroby pochodzi od nazwiska lekarza Jamesa Parkinsona.
Otępienie starcze - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Otępienie starcze definiowane jest jako zaburzenie funkcji poznawczych. Nie należy go traktować jako oznaka bądź podstawowy objaw starości lecz jako zaburzenie, któremu koniecznie należy zapobiegać. W przypadku otępienia starczego pojawiają się problemy z pamięcią, kojarzeniem osób i faktów, orientacja w terenie, myśleniem, rozpoznawaniem, pisaniem, liczeniem, rozumieniem i wiele innych. Dotyczy to najczęściej osób po 65 roku życia ale znane są przypadki pojawienia się owego zaburzenia we wcześniejszym wieku i częściej dotyka kobiet aniżeli mężczyzn.
Zaburzenia układu moczowo-płciowego u chorych na Parkinsona
Choroba Parkinsona jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń ruchowych. Jej istotą jest niedobór dopaminy, a podstawowymi objawami – spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, drżenia spoczynkowe, zaburzenia chodu i postawy.
Podejmowanie decyzji - jak choroba Parkinsona może zmienić życie?
Podejmowanie decyzji to akt świadomego wyboru jednego z możliwych wariantów, nie zawsze podporządkowany jest naszej woli, często działamy impulsywnie lub dajemy dojść do głosu emocjom, innym znów razem paraliżuje nas wszechogarniająca niepewność.
Terapia genowa w chorobie Parkinsona
Choroba Parkinsona występuje z częstością 100 do 200 przypadków na 100 000 mieszkańców.
- Reklama
Zaburzenia mowy i komunikacji w chorobie Parkinsona
Czym jest choroba Parkinsona i jak się objawia?
Kiedy zaczynamy tracić pamięć?
Pamięć pozwala na chwilowe lub trwałe przechowanie, a następnie wykorzystanie informacji.
Choroba Parkinsona cz.1. Epidemiologia i etiopatogeneza
Choroba Parkinsona jest przewlekłym, postępującym schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego (OUN), stopniowo upośledzającym funkcjonowanie osób nim dotkniętych. Jej częstość występowania w populacji generalnej wynosi ok.0,15% i zwiększa się wraz z wiekiem.
Otępienia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Pogorszenie pamięci po 65r.ż. jest fizjologiczne. Nie należy jednak lekceważyć problemu, zwłaszcza, gdy pojawia się wcześniej. Zaburzenia pamięci, orientacji, rozumienia, zdolności uczenia się mogą świadczyć o rozwijającym się otępieniu. Przyczyn otępienia jest bardzo wiele.Ogólny podział wyróżnia te o nie znanym podłożu (np. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona) oraz te, których przyczynę można ustalić (np. otępienie naczyniopochodne, pourazowe, w przebiegu niedoczynności tarczycy).
Demencja: przebieg kliniczny oraz charakterystyka problemu w zależności od jego etiopatogenezy
Po bliższej analizie choroby Alzheimera warto przyjrzeć demencji, którą kojarzymy zazwyczaj ze starością, ale nie występuje ona tylko u osób w wieku podeszłym. Jej specyfika, przebieg oraz dokładna klasyfikacja wymaga bliższego przyjrzenia się temu problemowi.