Zaloguj
Reklama

Choroba Parkinsona

Przeglądaj w kategorii Choroba Parkinsona:
Reklama

Choroba Parkinsona (Parkinson disease, PD) jest chorobą neurodegeneracyjną, która atakuje neurony ruchowe w mózgu. Charakteryzuje się drżeniem rąk, sztywnością i spowolnieniem ruchu. 


Choroba Parkinsona jest drugą najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną po chorobie Alzheimera i dotyka około 1% osób w wieku powyżej 60 lat. 
Przyczyna choroby Parkinsona jest nieznana, ale uważa się, że jest związana z kombinacją czynników genetycznych i środowiskowych. Nie ma lekarstwa na chorobę Parkinsona, ale dostępne są terapie, które mogą pomóc złagodzić objawy i spowolnić postęp choroby.  W leczeniu choroby Parkinsona stosuje się preparaty lewodopy oraz leki pobudzające receptor dopaminergiczny ("agoniści dopaminy"). 

Objawy podobne do występujących w chorobie Parkinsona mogą występować również na skutek uszkodzenia tych samych struktur mózgowych w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Schorzenia te określa się jako objawowy zespół Parkinsona czyli parkinsonizm. Jego przyczynami mogą być zatrucia, przebycie śpiączkowego zapalenia mózgu czy przyjmowanie leków (parkinsonizm polekowy np. po neuroleptykach).


Choroba Parkinsona jest często mylnie rozpoznawana u osób z drżeniem samoistnym. Jest to schorzenie o nieznanej etiologii. Objawami drżenia samoistnego są głównie drżenie rąk i głowy. W odróżnieniu od choroby Parkinsona zaczyna się w młodym wieku.


Choroba Parkinsona i drżenie samoistne należą do schorzeń układu pozapiramidowego. Zaliczamy do nich również kręcz karku. Jest to rzadka choroba w której dominują mimowolne skręcające ruchy szyi.


Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz został zdiagnozowany z chorobą Parkinsona, ważne jest, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tej chorobie. Pomoże Ci to lepiej zrozumieć objawy i dostępne metody leczenia choroby Parkinsona. Umożliwi to również podejmowanie świadomych decyzji dotyczących opieki osoby z chorobą Parkinsona.