Zaloguj
Reklama

Choroba Parkinsona

Przeglądaj w kategorii Choroba Parkinsona:
Reklama

Drżeniem (tremor) określa się rytmiczne (mniej lub bardziej) ruchy oscylujące o niewielkiej amplitudzie dotyczące głownie dalszych odcinków kończyn zwłąszcza górnych. Nie zawsze jest objawem choroby i występuje na przykłąd u ludzi zdrowych po wpływem silnego stresu, zmęczenia, wysiłku czy po bezsennej nocy.

Choroba Parkinsona (Parkinson disease PD) jest postępującym procesem zwyrodnieniowym, który dotyczy głównie istoty czarnej w obrębie ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Szacuje się, że choruje na nią około 0,1 - 0,2 % populacji. Choroba występuje częściej u mężczyzn i zaczyna się między 40 a 60 rokiem życia. Chociaż najczęstszym pierwszym objawem choroby Parkinsona jest drżenie spoczynkowe to zasadniczą triadę objawów choroby stanowią poza nim: spowolnienie ruchowe oraz zaburzenia postawy. W leczeniu choroby Parkinsona stosuje się preparaty lewodopy oraz leki pobudzające receptor dopaminergiczny ("agoniści dopaminy"). Chociaż nie ma możliwości wyleczenia choroby Parkinsona to możliwa jest długotrwała remisja kliniczna.

Objawy podobne do występujących w chorobie Parkinsona mogą występować również na skutek uszkodzenia tych samych struktur mózgowych w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Schorzenia te określa się jako objawowy zespół Parkinsona czyli parkinsonizm. Jego przyczynami mogą być zatrucia, przebycie śpiączkowego zapalenia mózgu czy przyjmowanie leków (parkinsonizm polekowy np po neuroleptykach).

Choroba Parkinsona jest mylnie rozpoznawana u osób z drżeniem samoistnym (essential tremor ET). Jest to schorzenie o nieznanej etiologii. Objawami drżenia samoistnego są drżenie głównie rąk i głowy. W odróżnieniu od choroby Parkinsona zaczyna się w młodym wieku, jego posturalny charakter (występowanie u chorego stojącego z wyciągniętymi rękami) oraz brak innych objawów choroby Parkinsona.

W leczeniu drżenia samoistnego stosuje się propranolol i prymidon.

Choroba Parkinsona i drżenie samoistne należą do schorzeń układu pozapiramidowego. Zaliczmy do nich również kręcz karku. Jest to rzadka choroba w której dominują mimowolne skręcające ruchy szyi.