Zaloguj
Reklama

Zawroty głowy u osób starszych

Starsza kobieta w szpitalu
Fot. medforum
Starsza kobieta w szpitalu
(2)

Zawroty głowy są dolegliwością, która spotyka każdego z nas. Jeśli zdarzają się one bardzo sporadycznie (np. przy szybkim wstaniu z łóżka) nie ma powodu do niepokoju.

Reklama

Jeśli jednak zdarzają się coraz częściej, trwają dłużej, a co ważne utrzymują się przez tydzień czy miesiąc, powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Zawroty głowy mogą się pojawić u pacjentów w każdym wieku i każdej płci. Przyczyn zawrotów głowy jest bardzo wiele podobnie jak sposobów ich leczenia. Osoby starsze bardzo często uskarżają się na problemy z zawrotami głowy.

Objawy zawrotów głowy i ich rodzaje

Zawrót głowy przez pacjentów określany jest jako sytuacja, w której świat wiruje wokół nas, nie jesteśmy w stanie utrzymać równowagi, mogą nam towarzyszyć nudności a nawet wymioty. Niektórzy pacjenci odczuwają to jako kołysanie bądź bujanie, któremu towarzyszy oczopląs, zaburzenia słuchu, mowy a także uczucie ciężkości i bólu głowy. W przypadku osób starszych zawroty głowy, mogą pojawić się o każdej porze dnia i nocy (podczas wstawania z łóżka, wychodzenia z wanny, spaceru czy przy oglądaniu telewizji). W chwili obecnej zawroty głowy można podzielić na te, które:

  • powtarzają się dość często i są przyczyną np. anemii bądź innych problemów zdrowotnych. Towarzyszy im osłabienie, ciągłe uczucie zmęczenia, potliwość i wiele innych
  • nagłe, ale trwające krótkotrwale, które w większości przypadków związane są z nagłą, szybką zmianą pozycji ciała, spadkiem poziomu cukru we krwi bądź zbyt słabym nawodnieniem
  • przewlekłe, które pojawiają się dość często ale nie są zbyt silne
  • silne, które mogą trwać kilka dni bądź tygodni i być spowodowane wieloma chorobami


fot. panthermedia

Problemy z utrzymaniem równowagi oraz zawroty głowy u osób starszych powinny zostać zgłoszone do specjalisty w celu zdiagnozowania. Być może jest to rodzaj zażywanych leków, nieodpowiedni tryb życia, braki witamin i minerałów czy choroby bądź różnego rodzaju urazy. W wielu przypadkach spowodowane są one schorzeniami o podłożu laryngologicznym, zatruciem (chinina, aspiryna, alkohol), występują jako następstwo niedotlenienia mózgu, miażdżycy (zwężenie ściany tętnicy przez blaszkę miażdżycową) czy anemii.

W sytuacji gdy zauważymy, że osoba starsza ma problemy z utrzymaniem równowagi, zdarzają jej się upadki i mówi o tym, że ma zawroty głowy powinniśmy jak najszybciej udać się z nią na wizytę lekarską.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze