Zaloguj
Reklama

Stwardnienie rozsiane w pigułce!

Stwardnienie rozsiane w pigułce!
Fot. Shutterstock
(0)

Stwardnienie rozsiane (łac. Sclerosis multiplex, SM) to jedno ze schorzeń, które dotyka struktur układu nerwowego. SM jest chorobą nieuleczalną, jednak coraz lepsze metody leczenia objawowego wspomagają chorych w życiu codziennym.

Reklama

Leczenie

Na chwilę obecną na rynku nie ma produktu, który pozwoliłby na całkowite wyleczenie. Terapie, jakie są dostępne dla chorych, zależą od stopnia zaawansowania choroby. Do najczęściej stosowanych metod leczenia zalicza się:

  • interferony, które są pochodnymi ludzkich cytokin,
  • octan glatirameru – pozwala na ograniczenie odpowiedzi zapalnej,
  • mitoksantron – wykorzystywany w leczeniu postaci wtórnie postępującej,
  • natalizumab,
  • fingolimod – stosowany, gdy interferon nie wykazuje odpowiedniego działania,
  • fumaran dimetylu – lek pierwszego kontaktu u pacjentów z postacią rzutowo -remisyjną.

Rokowanie

Rokowania zależą przede wszystkim od podtypu choroby. Na chwilę obecną ciężko jednoznacznie oszacować rokowania dla pacjentów, którzy chorują na SM. Przykładowo osoby, które cierpią na postępujące podtypy stwardnienia rozsianego, zazwyczaj szybciej muszą korzystać z wózków inwalidzkich i balkoników. W przypadku chorych, u których zdiagnozowano postać rzutowo-remisyjną średni czas, w jakim chorzy muszą wspomagać codzienne funkcjonowanie, korzystając z wózków inwalidzkich, to 20 lat. Kluczową rolę w zapewnieniu jak najdłuższej sprawności jest, poza wdrożeniem leczenia, odpowiednio dobrana fizjoterapia. Ćwiczenia pod okiem specjalisty pozwalają polepszyć stan chorych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Wender M.: Choroby demielinizacyjne. W: P. Liberski, W. Papierz, W. Kozubski i in.: Neuropatologia Mossakowskiego. Wydawnictwo Czelej. Lublin 2005, s. 161-174.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze