Zaloguj
Reklama

Prozopagnozja, czyli kiedy chory przestaje rozpoznawać bliskich

Prozopagnozja, czyli kiedy chory przestaje rozpoznawać bliskich
Fot. Pantherstock
(0)

Prozopagnozja jest schorzeniem, które dotyka niewielu osób. Jej głównym objawem jest rozwijający się problem z rozpoznawaniem twarzy. Jak rozwija się choroba, a jakie są sposoby jej leczenia?

Reklama

Jak leczy się prozopagnozję 

Na chwilę obecną medycyna nie pozwala w żaden sposób na wyleczenie choroby. W przypadku osób, u których doszło do uszkodzenia mózgu w wyniku udaru czy urazu mózgu, stosuje się zazwyczaj leki, które poprawiają krążenie krwi w mózgu. Ważnym elementem jest również nieustanne ćwiczenie pamięci. Nietuzinkową rolę odgrywa przede wszystkim wsparcie najbliższych – rodziny, znajomych, a nawet pracodawców. Organizowanie kampanii społecznych, które przybliżą, czym jest choroba, jakie są jej objawy oraz jak można pomóc chorym, z pewnością wspomogłaby funkcjonowanie cierpiących na prozopagnozję w codziennym świecie.

W Stanach Zjednoczonych prowadzi się obecnie debatę nad tym, czy w placówkach prowadzących edukację wczesnoszkolną powinno się wprowadzić badania, które pozwolą na wykrycie agnozji twarzy już u najmłodszych dzieci. Co ciekawe, profesor Thomas Gruter z Uniwersytetu w Monachium twierdzi, że prozopagnozja wśród dzieci jest tak powszechna jak… dysleksja. Z badań, które przeprowadził do tej pory, wynika, że blisko 2% mieszkańców Ziemi może cierpieć na prozopagnozję. Wczesna diagnostyka choroby pozwoliłaby na udzielenie specjalistycznej pomocy. 

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Sacks O.: Ślepota twarzy. W: Oko umysłu. Zysk i S-ka 2011, s. 101–131.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze