Zaloguj
Reklama

Problemy neurologiczne w awitaminozach

Współautorzy: Liberski P., Neurologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008
Witamina D
Fot. ojoimages
Witamina D
(0)

Składniki żywieniowe istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego to głównie witaminy z grupy B.

Reklama

Oprócz objawów neurologicznych pojawiają się również psychopatologiczne, takie jak urojenia, halucynacje i splątanie.

Niedobór kwasu foliowego

Niedobór kwasu foliowego dotyczy głównie pacjentów z zespołami złego wchłaniania, w tym w szczególności chorobą alkoholową. Dodatkowo często stwierdzany jest u kobiet w ciąży i chorych leczonych lekami przeciwpadaczkowymi.

Do objawów klinicznych niedoboru należą osłabienia mięśni, głównie w kończynach dolnych, zaburzenia chodu, czucia i otępienie.

Niedobór witaminy E

Niedobór witaminy E spowodownay zwykle jest przez zaburzenie wchłaniania tłuszczów, związane z osłabieniem wydzielania soli w wątrobie lub zaburzoną reasorbcją żółci, co spotykane jest po stanach resekcji znacznej części jelita cienkiego. Zaburzenie wchłaniania tłuszczów występuje również w mukowiscydozie, celiakii i chorobie Leśniowskiego-Crohna.

 

fot. ojoimages

 

W niedoborze początkowo pojawiają się zaburzenia chodu, upośledzenie czucia wibracji i ułożena oraz niezborność kończyn. Z czasem dodatkowo obserwowany jest oczopląs i objawy porażenia mięśni gałkoruchowych.

Niedobór witaminy B6

Niedobór witaminy B6 występuje u osób dorosłych, u których niedobór związany jest z przyjmowaniem specyficznych leków. W tej awitaminozie dominują objawy polineuropatii, czyli początkowo wsytępują prastezje, drętwienia, parzące bóle stóp, następnie osłabienie kończyn dolnych, zaburzeni czucia ułożenia, ruchu i wibracji.

Piśmiennictwo

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze