Zaloguj
Reklama

Problem z ciągłym drętwieniem rąk- czy jest niebezpieczny?

Wsparcie osób chorujących
Fot. medforum
Wsparcie osób chorujących
(3)

Bardzo często pacjenci z drętwieniem rąk nie wiedzą do jakiego lekarza się zgłosić. Jest to objaw bardzo niespecyficzny, który niestety może oznaczać wiele chorób. Jego przyczyną może być także zdenerwowanie, brak witamin, snu czy niepokój. Drętwienie rąk może wystąpić w różnym wieku, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Co wiemy o drętwieniu rąk? Kiedy należy zgłosić się do specjalisty?

Reklama

Co zrobić gdy drętwieją nam ręce?

Drętwienie kończyn górnych to nic innego jako zaburzenia czucia, które powstają na skutek niedostatecznego unerwienia bądź unaczynienia rąk. Objawy te mogą pojawiać się sporadycznie, bądź bardzo często. Jeśli mają tendencje do nawracania czy nasilania się powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Może to bowiem świadczyć o bardzo poważnych problemach zdrowotnych.

Przyczyn drętwienia rąk bywa bardzo wiele. Bardzo często są one wynikiem niewłaściwego ułożenia rąk, trzymania ich zbyt długo w tej samej pozycji, częste sytuacje stresujące, zaburzenia lękowe, niedobory witamin (wapń, magnez, potas, cynk) oraz minerałów. Bardzo często towarzyszą one różnego rodzaju chorobom oraz problemom z kręgosłupem (uszkodzenie odcinka szyjnego, uraz powypadkowy) czy schorzeniom nerwów obwodowych. Mogą one wystąpić u osób dotkniętych różnymi chorobami np. cukrzyca, nowotwory oraz choroby alkoholowe czy reumatyczne.  

Najczęściej spotykanymi objawami drętwienia rąk są: mrowienie palców (wszystkich bądź tylko trzeciego i czwartego), uczucie swędzenia, osłabienie dłoni, problem z ruchomością palców, drętwienie a nawet ból. Jeśli towarzyszy temu ból w klatce piersiowej czy duszność powinniśmy jak najszybciej wezwać pogotowie gdyż może to świadczyć o zawale mięśnia sercowego. Jeśli drętwieniu rąk towarzyszy paraliż jednej części ciała może to świadczyć o udarze. W przypadku gdy pacjent ma problemy z mówieniem, utrzymaniem postawy ciała, widzeniem czy paraliżem kończyn możemy mieć do czynienia z nieuleczalną choroba jaką jest stwardnienie rozsiane.

W sytuacji gdy drętwienie rąk pojawia się u nas bardzo często powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Nie czekajmy aż objawy ustąpią same.  

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze