Zaloguj
Reklama

Prawidłowa dieta i zażywanie leków osoby chorej na chorobę Alzheimera

Sałatka warzywna
Fot. panthermedia
Sałatka warzywna
(3)

Szczególną rolę w przypadku osób dotkniętych chorobą Alzheimera odgrywa prawidłowe odżywianie i regularne zażywanie leków.

Reklama

W początkowej fazie choroby pacjent jest w stanie sam, bądź pod okiem opiekuna przygotowywać posiłki. Końcowa część fazy drugiej oraz faza trzecia to ten okres choroby, w którym osoba chora na Alzheimera nie jest w stanie sama a nawet z pomocą innych przygotować posiłków. Bardzo często także o nich nie pamięta.

Posiłki muszą być podawane regularnie, zazwyczaj o tej samej porze, muszą być pełnowartościowe, zawierać dużą ilość witamin oraz mikroelementów i urozmaicone. Posiłki powinny być w każdym dniu inne. Ważne by opiekun sam kontrolował godziny podawania jedzenia. Zdarzają się bowiem sytuacje, iż osoba chora zaraz po spożyciu posiłku chce kolejny, bądź nie chce jeść, gdyż twierdzi, iż przed chwilą konsumowała - co nie jest prawdą.

Bardzo ważną rolę odgrywa także spożywanie przez chorego dużej ilości płynów. Powinny być one podawane w wygodnych, łatwych do umycia, lekkich kubkach z dziubkiem. Posiłki dostosowuje się do stanu zdrowia chorego oraz wszelkich innych chorób towarzyszących chorobie Alzheimera. Nigdy nie należy odmawiać osobie chorej na Alzheimera jeśli chce pomagać w przygotowywaniu posiłków bądź próbuje zjadać je sama rękoma a nie sztućcami.

fot. ojoimages

W tym czasie można przypominać choremu nazwy poszczególnych produktów spożywczych oraz używanych narzędzi. Wraz z postępem choroby pacjent będzie odstępował od korzystania podczas jedzenie ze szklanek, talerzyków oraz sztućców, zacznie jeść rękoma bądź będzie używał plastikowych kubków, talerzyków i sztućców. Warto także zakupić podkłady pod talerze, które uniemożliwią jego ślizganie się oraz są łatwe do wytarcia w przypadku rozlania czegoś czy nachlapania. Pokarmy należy spożywać zawsze z chorym o tej samej porze dnia. W trakcie spożywania pokarmów chory na Alzheimera nie powinien być rozpraszany (np. przez grający telewizor, radio czy rozmowy innych osób).

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1) „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
    2) „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
    3) „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze