Zaloguj
Reklama

Najczęściej spotykane przyczyny urojeń

Tęsknota za bliskimi
Fot. Shutterstock
Tęsknota za bliskimi
(4)

Urojenia to nic innego jak nieuzasadnione, chorobliwe przekonania, opinie oraz osądy na dany temat, które niestety nie są zgodne z rzeczywistością.  Co ważne nie zmieniają się one na skutek logicznej argumentacji, dowodów czy wykazania, że są one nieprawdziwe.

Reklama

Przyczyn powstawania urojeń jest bardzo wiele, w większości przypadków są one efektem choroby psychicznej.

Początkowo bardzo trudno zorientować się, że dana osoba ma urojenia.

Z czasem nieprawdziwe poglądy, osądy czy historie, które opowiada  nie tylko dziwią ale i zaskakują inne osoby. Niestety pacjent nie widzi nic złego w swoim zachowaniu czy postępowaniu i z uporem „maniak” stara się przekonać nas do swoich racji. Próba pokazania mu a nawet udowodniania, że mówi nieprawdę nie przynosi jakiegokolwiek efektu.

Głównymi przyczynami urojeń są:

  • Choroby psychiczne np. schizofrenia paranoidalna (dominują tutaj urojenia barwne bądź dziwaczne). Wyróżniamy tutaj kilka rodzajów urojeń: prześladowcze, hipochondryczne, wielkościowe, ksobne. Każda z wyżej wymienionych postaci urojeń wymaga wsparcia ze strony lekarza, psychoterapeuty oraz rodziny.
  • Depresja to choroba, w przebiegu której bardzo często dochodzi do urojeń. Pacjent bardzo często prezentuje urojenia depresyjne o tym, że np. jego ciało ulega rozpadowi, jest czemuś winny, nieporadny, biedny a jego rodzina jest w niebezpieczeństwie.
  • Zażywanie narkotyków oraz dopalaczy (może doprowadzić do bardzo silnych urojeń oraz psychoz np. amfetaminowa, po kokainie, po marihuanie). Każda substancja psychoaktywna może prowadzić do powstania urojeń.
  • Demencja starcza (bardzo często prowadzi nie tylko do urojeń ale także halucynacji). Jej przyczyną jest większość chorób o podłożu neurodegeneracyjnym.
  • Choroba Alzheimera (pacjent ma problemy z orientacją w terenie, traci zmysły, oskarża rodzinę o kradzieże, próby otrucia itp.). Objawy te są wynikiem zaawansowanego stanu chorobowego.
  • Alkohol (urojenia pojawiają się najczęściej u osób, które piją regularnie w dużych lub bardzo dużych ilościach). Pierwsze objawy pojawiają się do dwóch dób po intensywnym ciągu picia, towarzyszą im omamy wzrokowe oraz słuchowe.

fot. panthermedia

Delirium może być wywołane nie tylko przez alkohol ale także po przebudzeniu się z narkozy, przy silnym odwodnieniu, gorączce czy zaburzeniach elektrolitowych.

Urojenia to bardzo przykra dolegliwość, która zawsze wymaga pomocy specjalistycznej- psycholog, neurolog, psychoterapeuta a także wsparcia ze strony rodziny oraz bliskich.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze