Zaloguj
Reklama

Migrena – ból głowy czy schorzenie ogólnoustrojowe?

Ból głowy
Fot. medforum
Ból głowy
(0)

Migrena zaliczana jest do chorób o przewlekłym, napadowym charakterze, charakteryzująca się specyficznymi objawami. Dodatkowym aspektem jest aura migrenowa, która dotyka około 15% osób borykającymi się z napadami bólu migrenowego. Z klinicznego punktu widzenia, mnogość objawów towarzyszących pozwala stwierdzić, iż nie jest to jedynie „ból głowy” a dolegliwości ogólnoustrojowe, zaburzające normalne funkcjonowanie człowieka. Wywołana może być przez bardzo wiele czynników, które są bardzo indywidualne, choć tak naprawdę przyczyna napadu w wielu przypadkach jest nieuchwytna.

Reklama

Migrenowe bóle głowy są jedną z najczęstszych dolegliwości spotykanych w codziennej praktyce lekarskiej. Istotą tego zjawiska jest napadowość oraz okresowe występowanie, a także charakterystyczny, jednostronny tętniący ból o znacznej intensywności utrzymujący się od 4 nawet do 72 godzin. Częstymi objawami towarzyszącymi są nudności, wymioty, nadwrażliwość na dźwięki oraz światłotwstręt. W około 80% przypadków ataki migreny rozpoczynają się bez objawów zwiastujących nadchodzący ból, a w pozostałej części przypadków pojawia się tak zwana aura migrenowa w postaci przejściowych wrażeń wzrokowych, czuciowych czy przemijających niedowładów [1].

Choroba przewlekła

Migrena jest często występującą chorobą przewlekłą, która z racji swojej uciążliwości wpływa negatywnie na funkcjonowanie, uniemożliwiając codzienną aktywność, w tym wykonywanie codziennych obowiązków. Szacuje się, że problem ten dotyka w Polsce około 10% osób, z czego aż trzykrotnie częściej borykają się z nim kobiety. Pierwsze napady migrenowe pojawiają się przed 40 rokiem życia.

Objawy

Typowy obraz bólu migrenowego to szybki wzrost jego nasilenia – w ciągu kilku minut ból z łagodnego przechodzi w bardzo silny. Odczucie bólu objawia się pod postacią tętnienia czy pulsowania z tendencją do nasilania się podczas wykonywania ruchu czy prób podjęcia aktywności. W 60% przypadków ból umiejscowiony jest po jednej stronie a powyższym objawom mogą towarzyszyć również inne dolegliwości w postaci nudności, nadwrażliwości na dźwięki i światło, nietolerancji zapachów czy ogólne osłabienie.


fot. panthermedia

W około 15% przypadków, na około godzinę przed pojawieniem się objawów migrenowych, można zaobserwować pojawienie się tzw. aury migrenowej, czyli objawów zwiastujących atak bólu migrenowego. „Aura” to „zestaw” przemijających objawów neurologicznych, takich jak objawy wzrokowe (w postaci migających mroczków, błysków świetlnych czy jaskrawych plamek), objawy czuciowe (jak uczucie mrowienia czy drętwienia ręki bądź twarzy), zaburzenia mowy (pod postacią trudności w dobieraniu słów czy też używanie nieadekwatnych wyrazów) oraz rzadkie objawy w postaci zaburzeń ruchowych [2].

Jak wskazują powyższe stwierdzenia, migrena nie stanowi jedynie zaburzenia odnoszącego się do bólu głowy – jest to schorzenie ogólnoustrojowe, które zaburza możliwość normalnego funkcjonowania [1].

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Leczenie migreny” T. Mendel, A. Członkowska [w:] „FARMAKOTERAPIA W PSYCHIATRII I NEUROLOGII” 97, 4
    [2] „Migrena” A. Zajkowska [w:] Neurologia po dyplomie 2017/04

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze