Zaloguj
Reklama

Malaria mózgowa - najgroźniejsza z postaci malarii

Analiza krwi w laboratorium
Fot. medforum
Analiza krwi w laboratorium
(5)

Malaria, nazywana inaczej zimnicą, zaliczana jest do chorób śmiertelnych. Jest to choroba pasożytnicza. Choroba ta rozwija się w ludzkim organizmie na skutek przedostania się do organizmu pierwotniaka z rodzaju plazmodium.

Reklama

Najczęstszym sposobem dostania się go do organizmu jest ukłucie przez komara (nosiciel) bądź w trakcie przetaczania zakażonej krwi. W chwili obecnej znane są następujące gatunki pasożyta wywołujące malarię: Plasmodium falciparum, Plasmodium vivax, Plasmodium malariae, Plasmodium ovale oraz Plasmodium knowlesi.

Każdy z tych gatunków, prowadzi do charakterystycznego przebiegu choroby, objawów im towarzyszących, powikłań oraz ma wpływ na wybór leczenia. Chorobę tą cechują powtarzające się, napady gorączki (co 2 lub co 3 dni). Inne objawy są zależne od rodzaju plazmodium, które zaatakowało nasz organizm (różny okres wylęgania pasożyta i pojawienia się objawów). Leczenie zawsze odbywa się pod nadzorem lekarskim.   

Malaria mózgowa - objawy i przebieg

Malaria mózgowa zaliczana jest do najcięższych i najgroźniejszych postaci malarii. Jest to choroba bardzo groźna, w około 50% przypadkach niestety kończy się śmiercią pacjenta. W momencie rozpoczęcia właściwego leczenia szanse na wyzdrowienie pacjenta, bez jakichkolwiek powikłań, są bardzo duże.

Za jej rozwój odpowiedzialne są malutkie, szybko rozwijające się wewnątrzkrwinkowo pasożyty. Konsekwencją tego procesu jest rozpad czerwonych krwinek (erytrocytów), co z kolei prowadzi do tego, iż zalegają one w świetlne naczyń krwionośnych mózgowych i są czynnikami niedotlenienia tkanki mózgowej. W miejscach niedotlenienia pojawiają się ogniska martwicze. Barak odpowiedniej ilości krwinek czerwonych prowadzi także do niedokrwistości, spadku ciśnienia tętniczego oraz silnego wzrostu lepkości krwi.

fot. pantherstock

Przebieg malarii mózgowej przedstawia się następująco:

  • I Faza - jest to tzw. faza zimna, gdzie dominują dreszcze, czasem bardzo silne,
  • II Faza, w której pacjent ma bardzo wysoką temperaturę,
  • III Faza, w której chory doświadcza silnej potliwości (mówi się o tzw. zalewanych potach).

Osoba chora nie wie co się z nią dzieje i nie wie, jak ma sobie pomóc. Czuje się tak jakby ktoś lub coś „rozrywało” jego ciało na małe kawałki. W przypadku malarii mózgowej pojawiają się także zaburzenia neurologiczne oraz psychiczne  takie jak: lękliwość, niepokój, majaczenie, problemy z mową, poruszaniem się, ze świadomością, dziwne ułożenia ciała oraz śpiączka.

Innymi objawami są silne bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, problemy z oddychaniem, spowolnienia akcji serca, nieregularny oddech i inne. Objawy są charakterystyczne dla każdego pacjenta. W przypadku pojawienia się wyżej opisanych objawów należy zadzwonić po pogotowie ratunkowe bądź przetransportować pacjenta do szpitala.

Jaka jest profilaktyka malarii?

W chwili obecnej nie jest znana szczepionka przeciwko malarii. W rejonach, gdzie możemy zarazić się malarią należy m.in. stosować dostępne środki przeciw ukąszeniom, unikać ukąszeń owadów, stosować leki przeciwmalaryczne,  okrywać ciało itp. Przed podróżą warto wysłuchać, co ma nam do powiedzenia lekarz.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Knap J.P., Myjak P. Malaria w Polsce i na świecie – wczoraj i dziś. Alfa-medica Press, 2009; WHO International Travel Health 2011; Kuna A., Wroczyńska A., Majer L. Zdrowie w tropiku. Poradnik dla podróżujących. Med.Praktyczna 2011

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze