Zaloguj
Reklama

Leczenie choroby Alzheimera i rola komórek macierzystych w leczeniu tej choroby

Konsultacja pomiędzy lekarzem i pielęgniarką
Fot. Panthermedia
Konsultacja pomiędzy lekarzem i pielęgniarką
(3)

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Jest to proces, którego niestety nie można zatrzymać, trzeba jednak podejmować wszelkie próby by tę chorobę hamować i spowalniać.

Reklama

Leczenie objawowe - na czym polega?

W chwili obecnej stosowane jest leczenie objawowe, które polega na blokowaniu aktywność enzymu rozkładającego acetylocholinę. Wtórnie powoduje to podwyższenie stężenia acetylocholiny w mózgu. Dostępne leki takie jak: riwastygmina, galantamina i donezepil mają za podstawowe zadanie hamować acetylocholinesterazy.

Leczenie to powinno się zacząć najlepiej w pierwszej fazie choroby najpóźniej w drugiej. Nie ma ono wpływu na progresję choroby ale znacząco wpływa na wydłużenie samodzielności pacjenta. Do leczenie zaburzeń równowagi oraz zaburzeń psychotycznych stosuje się różnego rodzaju neuroleptyki nowej generacji. Cała rodzina powinna być poinformowana o chorobie i leczeniu pacjenta. Jeśli nie przynosi ono pozytywnych dla chorego skutków należy je zmienić.

Kluczową rolę ogrywa także nauka współpracy z opiekunem. Prowadzone są kolejne badania nad zastosowaniem terapii związanej z komórkami macierzystymi w przypadku choroby Alzheimera. Jest to nadal kwestia bardzo skomplikowana a związane jest to z faktem, iż w przypadku tej choroby dochodzi do bardzo rozległych zmian i uszkodzenia mózgu. W związku z tym wymagana byłaby wymiana/ zastąpienie zbyt dużej ilości różnych komórek nerwowych (neuronów).


fot. panthermedia

Genetyczne modyfikowanie komórek nerwowych

Podejmowane są próby genetycznego modyfikowania komórek nerwowych, które dostarczałyby do mózgu substancje, których brakuje osoba dotkniętym chorobą Alzhaimera. Służyłoby to obumieraniu obecnych w mózgu osoby chorej komórek nerwowych. Udało się już przekształcić ludzkie komórki macierzyste - płodowe w komórki nerwowe cholinergiczne, które następnie po modyfikacjach wprowadzone zostały do mózgu mysiego. Zaadoptowały się one w hipokampie. Neurony te z powodzeniem mogą być wykorzystywane do testowania nowych leków dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera.

Cały czas prowadzone są badania w celu sprawdzenia i potwierdzenia pozytywnej i pomocnej roli komórek macierzystych w chorobie Alzheimera. Wszczepienie tych komórek odpowiednio zmodyfikowanych daje szansę na przywrócenie nie tylko utraconej pamięci, ale także przywrócenie pełnej sprawności umysłu osób chorych. Komórki te mogą pomóc także w łagodzeniu symptomów choroby oraz łagodzeniu jej objawów, w sytuacji gdzie leki już nie pomagają.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze