Komórki macierzyste jako sposób na wyleczenie choroby Parkinsona

Komórki macierzyste dają nam możliwość pokazania i zrozumienia złożoności naszego organizmu. Można je hodować w laboratorium i kontrolować ich rozwój oraz podziały. Proces podziału komórki macierzystej, czynniki mające na to wpływ oraz powstanie z niej ostatecznie specjalistycznego typu komórki są bardzo skomplikowane. Komórki te budują cały organizm (od skóry, kości, po mózg, płuca i inne) w związku z powyższym konieczne są dalsze badania i obserwacje.
Wydaje się, iż dają one możliwość naprawy uszkodzonych struktur a nawet pomoc osobą nieuleczalnie chorym. Kwestią bardzo ważną jest właściwe zaplecze techniczne oraz kwestia dotycząca etyki.
Komórki macierzyste dają nadzieję na:
- odbudowę układu krwionośnego u pacjentów z różnymi chorobami krwi,
- w przyszłości zastępowanie komórek u osób z nieuleczalnymi chorobami,
- wytworzenie określonych komórek do leczenia takich chorób jak: choroba Parkinsona, udar mózgu, cukrzyca, stwardnienie rozsiane i wiele innych,
- modelowanie procesów choroby pod okiem specjalistów w laboratorium,
- zrozumienie wszelkich nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu w przebiegu chorób (np. komórki macierzyste przenoszące gen choroby),
- stosowanie leków na komórkach macierzystych i wiele innych.
Komórki macierzyste a choroba Parkinsona
Choroba Parkinsona należy do postępujących schorzeń i związana jest z utratą komórek nerwowych (neuronów) obecnych w istocie czarnej. Komórki te odpowiadają za produkcje i prawidłowy poziom jednego z neuroprzekaźników jaki jest dopamina (produkowana przez neurony dopaminergiczne). Niedobór tego neuroprzekaźnika powoduje, iż pacjenci dotknięci tą choroba mają liczne objawy od problemów z poruszaniem się, wyprostowaniem, komunikacją, pisaniem, dbaniem o higienę osobistą po płacenie rachunków, przygotowywanie posiłków czy korzystanie z toalety.
Wszelkie teorie oparte na komórkach macierzystych w przypadku choroby Parkinsona nie zostały w chwili obecnej wprowadzone jako zabiegi kliniczne. Konieczne są dalsze badania oraz bardzo dokładne poznanie przyczyn i początkowego przebiegu choroby. Zdaniem badaczy nie ma jeszcze wystarczających w tym zakresie informacji.
Komórki macierzyste dają ogromną szansę i nadzieje osobą chorym na choroba Parkinsona. Związane jest to z faktem, iż dokładnie wiemy jak rodzaj komórek musi ulec wymianie. Koniecznym jest tutaj wymiana obumarłych i zniszczonych chorobą komórek na takie same neurony dopaminergiczne. Można je pozyskać i wyhodować z zarodkowych komórek macierzystych a także odzyskać z tkanki mózgowej płodu. Proces ten przebiegałby w laboratorium. Niestety pojawiają się przeszkody nie tylko natury technicznej ale w dużej mierze etycznej.
Jak widać potencjał komórek macierzystych jest ogromy ale konieczne jest także bardziej szczegółowe zrozumienie przebiegu choroby Parkinsona. Kluczowym wydaje się poznanie zjawiska obumierania neuronów w przypadku tej choroby. Komórki macierzyste mogłyby być wykorzystywane do testowania różnego rodzaju substancji, mogących stać się w przyszłości nowymi, pewnymi i sprawdzonymi lekami na tę chorobę.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- www.stemcellnetwork.ca/index.php?page=parkinson-s-disease&
- https://www.michaeljfox.org/understanding-parkinsons/living-with-pd/topic.php?stem-cells
- www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23370347
- www.theguardian.com/science/2011/nov/06/stem-cells-brain-parkinsons-disease
- www.eurostemcell.org/faq/what-parkinsons-disease-and-can-stem-cells-help
- www.eurostemcell.org/factsheet/parkinson%E2%80%99s-disease-how-could-stem-cells-help
- www.utsandiego.com/news/2013/Mar/16/parkinsons-patients-induced-pluripotent-stem-cell/