Zaloguj
Reklama

Czym jest neuropatia obwodowa?

Pamięć
Fot. medforum
Pamięć
(2)

Neuropatia, inaczej zapalenie nerwów obwodowych bądź choroba nerwów obwodowych, która prowadzi do uszkodzeń nerwów obwodowych, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń czucia. Pacjent, odczuwa ból, parastezje bądź przeczulicę.

Reklama

Spis treści:

  1. Jakie są przyczyny neuropatii obwodowej?
  2. Czym jest neuropatia z ucisku?

Objawami charakterystycznymi dla neuropatii są m.in.: osłabienie mięsni, mrowienie kończyn górnych i dolnych, problemy z ustaniem na nogach a nawet ich porażenie. Różnego rodzaju uszkodzenia oraz stany zapalne mają wpływ na zaburzenia przewodzenia informacji ruchowych i czuciowych wzdłuż włókien nerwowych.

Przyczyn tych uszkodzeń jest wiele, od nieprawidłowej pozycji ciała po urazy oraz zażywanie niektórych leków. W sytuacji gdy zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące należy zgłosić się do lekarza - neurologa.

Jakie są przyczyny neuropatii obwodowej?

Przyczyn neuropatii obwodowej jest wiele, może ona wystąpić u osób, które spędzają zbyt dużo czasu w jednej pozycji (np. podczas pracy w biurze, ogrodzie, laboratorium czy zabawy z dzieckiem).

Do neuropatii obwodowej może dojść także na skutek zabiegu chirurgicznego, urazu, zgniecenia, zatrucia ołowiem, przy spożywaniu zbyt dużej ilości alkoholu ale także przy chorobach zakaźnych. Innymi chorobami, którym może towarzyszyć neuropatia jest cukrzyca, miażdżyca, twardzina, toczeń, błonica oraz szpiczak mnogi czy nowotwory.

Warto wspomnieć o ty, że półpasiec może doprowadzić do neuropatii obwodowej, której objawy mogą utrzymywać się do kilku lat. 

Badania naukowe i obserwacje pacjentów, wykazały, że neuropatia może pojawić się także przy zażywaniu niektórych leków, są to m.in.: leki przeciwpadaczkowe, przeciwnowotworowe oraz nadmierne spożywanie witamin z grupy B .

Neuropatia obwodowa, fot panthermedia

Neuropatia obwodowa, fot panthermedia

Czym jest neuropatia z ucisku?

Neuropatią z ucisku, nazywamy sytuacje, w której uszkodzone zostają pojedyncze nerwy na skutek ucisku mięśnia więzadła, wyrośli kostnej.

Przyczyn tej neuropatii jest wiele, od chorób (cukrzyca), po niedobory witamin, niedotlenienie i inne. W chwili obecnej wyróżnia się następujące neuropatie z ucisku:

  • zespół cieśni nadgarstka
  • neuropatia łokciowa
  • uszkodzenie nerwu strzałkowego

Pacjent, z podejrzeniem neuropatii z ucisku, powinien zgłosić się do lekarza neurologa, a po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz badań postawiona zostanie diagnoza po czym włączone będzie leczenie (zabieg chirurgiczny, masaże, fizjoterapia, ćwiczenia oraz leki).

Wielu pacjentów, stosuje także alternatywne metody walik z bólem podczas neuropatii obwodowej takie jak akupunktura, ziołolecznictwo (zioła, olejki, wyciągi) i wiele innych. Każdego pacjenta z neuropatią obwodową traktuje się indywidualnie i włącza się mu właściwe leczenie.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze