Zaloguj
Reklama

Czy stres może być przyczyną chorób?!

Płaczące dziecko
Fot. medforum
Płaczące dziecko
(0)

W przypadku większości osób stres działa na nie w sposób destrukcyjny. Prowadzi do problemów z koncentracja, rozdrażnienia, chwiejności emocjonalnej, napięcia nerwowego, a także różnych chorób. Negatywne działanie stresu odbija się nie tylko na naszej psychice ale także na naszym zdrowiu fizycznym. Szczególnie niebezpieczny jest dla wszystkich silny, długotrwały stres. Badania naukowe oraz obserwacje lekarskie pokazują, że nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się najczęściej po zakończeniu sytuacji stresującej (nawet dnia następnego).  

Reklama

Objawy stresu

Objawów stresu jest bardzo wiele. Każdy z nas reaguje w sposób indywidualny na sytuacje stresujące dnia codziennego. Wśród negatywnych objawów stresu są silne zmęczenie, niepokój, lękliwość, ból brzucha, biegunka, nadmierne objadanie się bądź głodzenie, ucisk w żołądku, kołatanie serca czy ból głowy i oczu. Długotrwałe napięcie nerwowe może doprowadzić do poważnych chorób, które w większości przypadków wymagają interwencji lekarskiej i włączenia stosownego leczenia.

Choroby będące przyczyną silnego, długotrwałego napięcia nerwowego

  1. Silne bóle głowy (napięciowe bóle głowy) powstają na skutek napięcia skurczu mięsni na skutek pobudzenia układu nerwowego przez adrenalinę. Ból początkowo umiejscawia się w tętnicach skroniowych po czym przenosi się do czubka głowy aż obejmie całą głowę. Wielu pacjentów uskarża się na ból oczu, rozdrażnienie, ból skóry głowy, włosów oraz niechęć do spożywania posiłków. W niektórych przypadkach osoba dotknięta tym bólem może odczuwać mdłości i sztywnienie szyi. Ból tego typu może trwa kilka minut bądź utrzymywać się do kilku dni a nawet tygodni. Należy w takiej sytuacji zgłosić się do lekarza.
  2.  Bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym bądź lędźwiowym są bardzo częstą przyczyną napięcia nerwowego. Do ich powstania przyczynia się silne napięcie mięśni, pod wpływem wyrzutu adrenaliny.
  3. Wrzody żołądka oraz dwunastnicy powstają na skutek silnego napięcia błony śluzowej co z kolei utrudnia dopływ krwi i upośledza odbudowę komórek nabłonka. W związku z powyższym stają się one bardzo podatne na działanie kwasu solnego. Konsekwencją tego procesu jest stan zapalny śluzówki, nadżerki i wrzody. Niektórzy gastrolodzy nazywają te wrzody tzw. stresowymi. Choroba ta wymaga leczenia.
  4. Choroby układu krążenia oraz zaburzenia pracy serca powstają na skutek napięcia włókien współczulnych oraz przywspółczulnych po zadziałaniu na nie adrenaliny oraz kortyzolu. Prowadzi to do przyspieszenia bicia serca oraz jego arytmii. Stan taki grozi zawałem mięśnia sercowego i zawsze wymaga interwencji kardiologicznej.
  5. Poważne problemy z trawieniem na skutek silnego stresu mogą objawiać się bólem w różnych miejscach brzucha, uczuciem pełności, wzdęciami, zaparciami, biegunkami, zgagą czy ulewaniem się po posiłku. Wielu pacjentów cierpi na tzw. zespól jelita drażliwego lub chorobę refleksową.
  6. Wypadanie włosów jest bardzo często występującym objawem osób z silnym napięciem nerwowym. Prowadzi on bowiem do nadmiernego wydzielania hormonów o działaniu androgennym.

fot. panthermedia

Wśród innych objawów oraz chorób związanych z silnym stresem wymienia się problemy z cerą, uczucie dławienia, trudności z połykaniem pokarmów, cukrzycę, otyłość, bezpłodność, silne rozregulowanie cyklu miesięcznego a nawet osteoporozę.

W przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek dłużej utrzymujących się negatywnych objawów, które mogą być związane z silnym stresem powinniśmy zgłosić się po pomoc do specjalisty - psycholog, psychiatra, psychoterapeuta.   

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze