Zaloguj
Reklama

Budowa kręgosłupa i jego deformacje

Rehabilitacja
Fot. shutterstock
Rehabilitacja
(0)

Zdrowy kręgosłup odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym i sprawnym funkcjonowaniu każdego człowieka. Stanowi on podporę dla całego szkieletu, zatem jego funkcja jest nieoceniona.

Reklama

Kręgosłup składa się z pięciu części, każdą z nich tworzą kręgi. Można go opisać jako ciągnącą się wzdłuż ciała rurę, która chroni i otacza rdzeń kręgowy. Bóle kręgosłupa oraz pleców, doskwierają prawie każdemu z nas i obejmują różne części np. odcinek szyjny czy lędźwiowy. Ból kręgosłupa może promieniować do różnych części ciała co w konsekwencji utrudnia sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym. W przypadku różnego rodzaju deformacji kręgosłupa, konieczne jest także włączenie ćwiczeń oraz leków.
 
Budowa i funkcje kręgosłupa
 
Kręgosłup zbudowany jest z 33 lub 34 kręgów, biegnących od podstawy głowy po kość ogonową. W kręgosłupie wyróżniamy część:

  • szyjną (składa się z 7 kręgów, odpowiada za poruszanie głową)
  • piersiową (składa się z 12 par kręgów piersiowych),
  • lędźwiową (składa się z 5 kręgów lędźwiowych),
  • krzyżową (składa się z pięciu zrośniętych ze sobą kręgów)
  • oraz ogonową (składa się z 4 lub pięciu kręgów).

Każda z wymienionych części, za wyjątkiem ogonowej (guziczek), pełni bardzo ważne funkcje. Elementami kręgosłupa są kręgi (pierścienie) ułożone jeden na drugim. Pojedynczy kręg zbudowany jest z trzonu, łuku oraz trzech wyrostków. Pomiędzy kręgami, znajdują się krążki międzykręgowe (tzw. dyski).

 fot. pantherstock


 
Funkcją kręgosłupa jest nie tylko podpora naszego ciała ale także koordynowanie wszelkich wykonywanych przez nas ruchów (np. ruchy głowy, skręty ciał) czy stanowi miejsce przyczepu dla mięśni oraz kończyn.       

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1.Woźniak W. Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów i lekarzy, Urban & Partner, Wrocław 2003, ISBN 83-87944-74-2
    2.Kiwerski J., Schorzenia i urazy kręgosłupa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 978-83-200-4380-8
    3.Gaździk T., Podstawy ortopedii i traumatologii narządu ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3317-9

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze