Zaloguj
Reklama

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka – czym się kierować?

(5)

Na rynku wózków inwalidzkich znajdziemy szeroki wachlarz ofert, od pokojowych po wózki sportowe lub nawet wózki przeznaczone do tańca. Odrębną kategorię stanowią wózki dla dzieci.

Jedną z klasyfikacji wyboru jest schorzenie pacjenta. I tak na przykład dla dzieci z porażeniami układu nerwowego proponowane są specjalne wózki, które stabilizują ciało i są prowadzone przez opiekunów.

Drugi rodzaj to sprzęt dla dzieci aktywnych, który pomaga w rehabilitacji. Ważny jest oczywiście wiek i wzrost dziecka lecz warto wiedzieć, że w tej chwili istnieją również wózki z regulacją głębokości oparcia, dzięki czemu nie trzeba wymieniać go co roku.

Zbyt duże wózki kupione „na zapas” nie spełniają swojej funkcji i mogą jedynie przyczynić się do szkody w kwesti nieprawidłowej pozycji ciała. Dla dzieci, które potrafią utrzymać pionową postawę proponowane są wózki parasolki, które można łatwo złożyć i przetransportować.

Dla dzieci wymagających stałej stabilizacji przeznaczone są wózki kubełkowe. Istotnym kryterium jest również cena, która często decyduje o wyborze. W takim wypadku warto poszukać dofinansowania ze strony NFZ-u lub MOPS-u.

(5)
Reklama
Komentarze