Zaloguj
Reklama

Migrena a zespół serotoninowy

Migrena a zespół serotoninowy
Fot. Panthermedia
(0)

Coraz więcej Amerykanów zagrożonych jest zespołem serotoninowym.

Jednoczesne zażywanie tryptanów i inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny lub norepinefryny (SSRI względnie SNRI) wiąże się z ryzykiem wystąpienia tzw. zespołu serotoninowego – stanu, w którym poziom tego neuroprzekaźnika w mózgu jest zbyt wysoki. Jego objawami są: ból głowy, halucynacje, podwyższona temperatura ciała, sztywność mięśni, bezsenność, przyspieszenie toku myślenia, nadmierne pocenie się, nadciśnienie, przyspieszony puls, nudności, wymioty, biegunka, drgawki, zagubienie, niepokój, zaczerwienienie skóry i poszerzenie źrenic. Zespół serotoninowy może prowadzić do śmierci.

D.A. Sclar z Uniwersytetu Stanu Waszyngton w Spokane (USA) i współpracownicy przeanalizowali niedawno dane pochodzące z ogólnoamerykańskiej ankiety przeprowadzonej w latach 2007 – 2008. Jak podano w lutowym numerze czasopisma „Headache: The Journal of Head and Face Pain”, w porównaniu z okresem o cztery lata wcześniejszym liczba przypadków jednoczesnego przepisywania temu samemu pacjentowi tryptanów i SSRI względnie SNRI wzrosła o 38,5 %. Oznacza to, że duża liczba Amerykanów zagrożona jest zespołem serotoninowym. Dokładna analiza tego ryzyka na obecnym etapie zaawansowania badań jest utrudniona.

(0)
Reklama
Komentarze