Migrena a świadomość i postawa neurologów
Autorzy: Piotr Malik
Autor/autorzy opracowania:
- Piotr Malik
Źródło tekstu:
- Headache 2010;50:1115-1125
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
- Epizod depresyjny
- Inne zaburzenia lękowe
- Migrena
- Zaburzenia depresyjne nawracające
- Zaburzenia lękowe w postaci fobii
Kategorie ATC:

Neurolodzy doceniają wagę problemu migreny.
Migrena jest często niewystarczająco skutecznie leczona – być może z powodu niedostatecznego doceniania tej choroby przez lekarzy. Anne Donnet ze Szpitala la Timone w Marsylii (Francja) i współpracownicy objęli niedawno badaniami kilkuset neurologów, z których prawie połowa sama cierpiała z powodu tej przyczyny bólów głowy.
Jak podano w numerze czasopisma „Headache” z lipca i sierpnia, zdecydowana większość francuskich lekarzy tej specjalności okazała się być zainteresowana leczeniem migreny. Jednocześnie uważali oni to zadanie za trudne z powodu nierealistycznych oczekiwań pacjentów, długotrwałej terapii, współistniejącego lęku lub depresji lub częstego zmieniania przez chorych lekarzy.
Nie stwierdzono zależności sposobu postrzegania migreny przez danego neurologa od tego, czy on sam na nią cierpiał. Badacze apelują, by zajęcia z neurologii w czasie studiów medycznych przygotowywały do skutecznego porozumiewania się z pacjentami z tą chorobą, w szczególności w kontekście ich problemów z psychiką.