użytkowników online: 273

Torbiel szyszynki

Torbiele szyszynki są łagodnymi guzami często znajdowanymi przypadkowo w badaniach obrazowych głowy (4%). Pod względem budowy stanowią niepatologiczną odmianę szyszynki i składają się ze struktur torbielowatych otoczonych prawidłową tkanką śródmiąższową.

W badaniach radiologicznych (MRI, TK) zwykle mają średnicę do 20 mm i czasem wykazują brzeżnie częściowe wysycenie. Prowadzone dotychczas badania wskazują, że najczęściej ich wymiary nie ulegają zmianie w czasie, choć u nielicznych osób mogą ulegać powiększeniu lub regresji (zmniejszeniu).

Objawy i przebieg

Torbiele szyszynki (o dużych wymiarach) mogą dawać objawy w trzech różnych mechanizmach:

  1. Wzrostu ciśnienia śródczaszkowego – czyli związane z powstaniem wodogłowia, takie jak bóle głowy, następnie obrzęk tarczy nerwów wzrokowych, nudności, wymioty, zaburzenia chodu, zaburzenia pamięci i śpiączka.
  2. Bezpośredniego ucisku na pień mózgu i móżdżek – zaburzenia ruchów gałek ocznych (ograniczenie spojrzenia w górę, oczopląs, porażenie spojrzenia w dół, podwójne widzenie), retrakcja/opadnięcie powieki, ataksja, dysmetria.
  3. Zaburzeń endokrynologicznych – bardzo rzadkich, jako wtórny efekt wodogłowia, np. w postaci moczówki prostej.
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

Ankieta

  

NFZ to:

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny