Serwisy Medforum
Reklama

Torbiel szyszynki

Torbiel szyszynki
Fot. medforum
(4)

Wprowadzenie do porady

Torbiele szyszynki są łagodnymi guzami często znajdowanymi przypadkowo w badaniach obrazowych głowy (4%). Pod względem budowy stanowią niepatologiczną odmianę szyszynki i składają się ze struktur torbielowatych otoczonych prawidłową tkanką śródmiąższową.

W badaniach radiologicznych (MRI, TK) zwykle mają średnicę do 20 mm i czasem wykazują brzeżnie częściowe wysycenie. Prowadzone dotychczas badania wskazują, że najczęściej ich wymiary nie ulegają zmianie w czasie, choć u nielicznych osób mogą ulegać powiększeniu lub regresji (zmniejszeniu).

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Torbiele szyszynki (o dużych wymiarach) mogą dawać objawy w trzech różnych mechanizmach:

 1. Wzrostu ciśnienia śródczaszkowego – czyli związane z powstaniem wodogłowia, takie jak bóle głowy, następnie obrzęk tarczy nerwów wzrokowych, nudności, wymioty, zaburzenia chodu, zaburzenia pamięci i śpiączka.
 2. Bezpośredniego ucisku na pień mózgu i móżdżek – zaburzenia ruchów gałek ocznych (ograniczenie spojrzenia w górę, oczopląs, porażenie spojrzenia w dół, podwójne widzenie), retrakcja/opadnięcie powieki, ataksja, dysmetria.
 3. Zaburzeń endokrynologicznych – bardzo rzadkich, jako wtórny efekt wodogłowia, np. w postaci moczówki prostej.
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Autor/autorzy opracowania:

Bibliografia:

Rowland L.P. Neurologia Merritta. Wydanie polskie pod redakcją Kwiecińskiego H., Kamieńskiej A. Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Komentarze do: Torbiel szyszynki
  23-06-2015 14:21:37

  Witam
  Mam duże problemy koncentracją i z pamięcią a szczególnie z zapamętywaniem, co bardzo utrudnia mi funkcjonowanie w codziennym życiu.
  Zrobiłm badania głowy rezonansem magnetycznym i wyszło mi że mam torbiel szeszynki 10X7mm. Czy to może mieć jakiś związek z moimi problemami?
  Pozdrawiam Andrzej

 • Komentarze do: Torbiel szyszynki
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  01-05-2015 08:58:33

  Witam
  Jeśli chodzi o torbiel szyszynki to nie jest to nic groźnego. Ogólnie ma ją dużo osób. Często jest wykrywana przez przypadek przy robieniu tomografu lub rezonansu. Najczęściej po wykryciu zalecana jest konsultacja u neurochirurga, ale bardzo rzadko decyduje się o usunięciu jej. Nie jest ona groźna, pod warunkiem, że nie rośnie, bo wtedy mogłaby zacząć uciskać nerwy śródczaszkowe. W celach kontroli robi się powtórny rezonans lub tomograf po dłuższym czasie.
  Pozdrawiam i życzę zdrowia

 • Komentarze do: Torbiel szyszynki
  21-04-2015 09:05:00

  Moi drodzy,

  Mam nadzieje, że I tak bedzie u was, jak u mnie. U mojego, dziecka przyczyną bóli głowy były zatoki (żeby, do tego dotrzeć 8 m-cy, chodziliśmy po specjalistach- u nas na RMI wyszła torbiel pajęczynówki). Leczenie antybiotykami nie wiele dawało, bo zatoki ciągle wracały -ból głowy. Okazało się, że mój 6 letni syn ma powiększony 3 migdał (zdiagnozował to dopiero 4 laryngolog, który po badaniu endoskopowym, zakfalifikował migdał do usunięcia) Po zabiegu, dziecko jest mniej senne (przedtem potrzebował, więcej snu, pocił się więcej), a przede wszystkim bole głowy zniknęły./okazało sie, ze 3 migdał zatykał ujście zatoki, stąd przewlekły stan zapalny zatok- ból głowy/.

  Pozdrawiam

 • Komentarze do: Torbiel szyszynki
  12-03-2015 12:17:08

  U mojego 11 letniego syna też właśnie znaleziono malutką torbiel szyszynki . Ma 4 mm. Wyszło na MR zrobionym w związku z migrenowymi bólami głowy. Poza tym wszystko ok jeśli pominąć zmiany w zatokach szczękowych.
  Naszych wyników nie wiedział jeszcze lekarz, a ja wariuję z niepokoju. W przyszłym tygodniu będziemy to konsultować u neurochirurga

 • Komentarze do: Torbiel szyszynki
  03-03-2015 18:41:23

  Przeczytaj komentowaną treść: Torbiel szyszynki

  Witam, mam córeczke lat 7 która ma częste bóle głowy .Wariujemy, chodzimy po lekarzach. Trafiliśmy do pani neurolog która skierowała nas na tomograf głowy.Oto wyniki: Badanie MR głowy wykonane w obrazach T1 i T2 zal. w sekwencjach SE, FSE, FLAIR, DWI, w płaszczyznach strzałkowych, czołowych i poprzecznych. Aparat GE Signa HDxt 1,5 T. opis: Przestrzenie podpajęczynówkowe na sklepistości mózgowia w normie. Układ komorowy nie poszerzony, położony pośrodkowo. Niewielka torbiel szyszynki - 10x8,5x7,5 mm. Intensywność sygnału z istoty szarej i białej mózgowia jest prawidłowa. Poza tym zmian ogniskowych pod - i nadnamiotowo nie stwierdza się. Brak znamion MRI procesu rozrostowego. Koncentrycznie pogrubiała śluzówka lewej części zatoki klinowej. wnioski: Torbiel szysznki nie istotna klinicznie. Mózgowie obraz w normie. badanie z dnia 29.08.2014r. Na następne badanie mamy na pażdziernik 2015. Głowa boli często, Mała zasypia, często śpi od np. godz. 16 do samego rana, spada jej temp. ciała. Boimy się o nią bardzo. Czy te wyniki są dobre?

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/zaburzenia_lekowe_nerwice_ex_b11_officea-18-W300H200.jpgFot. medforumWodniaki podtwardówkowe
Wodniaki podtwardówkowe są to otorbione zbiorniki płynu...