Zaloguj
Reklama

Rozszczep kręgosłupa - objawy, diagnoza, leczenie

Autor/autorzy opracowania:

Adres www źródła:

Bibliografia:

 1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
 2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
 3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
   

Kategorie ICD:


Rozszczep kręgosłupa - objawy, diagnoza, leczenie
Fot. Pantherstock
(4)
Rozszczep kręgosłupa
Reklama

Rozszczep kręgosłupa (przepuklina oponowo-rdzeniowa, meningomyelocele) pojawia się w okresie płodowym i zaliczany jest do wad rozwojowych kręgosłupa. Jest to zaburzenie, które powstaje w okresie dojrzewania i właściwego kształtowania się ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Jest to wada na którą nie ma lekarstwa wewnątrz łona matki ani nie ma możliwości by mu zapobiec czy zahamować.
 

Rozszczep kręgosłupa - Objawy i przebieg

Przyczyn powstawania przepukliny oponowo - rdzeniowej jest kilka, wśród najczęściej wymienianych zalicza się niedobory ważnych witamin w organizmie matki (witamina B), kwasu foliowego, infekcje wirusowe oraz bakteryjne, różnego rodzaju czynniki genetyczne czy zatrucie środowiska.


Do przepukliny może zostać wciągnięty sam rdzeń bądź w przypadku przepukliny otwartej struktura składająca się z tkanki łącznej oraz naczyń z elementami tkanki nerwowej. Rdzeń obecny w kanale powyżej lub poniżej przepukliny bardzo często wykazuje zaburzenia rozwojowe. Kolejna odmiana przepukliny jest związana z faktem, iż nadmiernie obrzmiały kanał środkowy doprowadza do wepchnięcia części rdzenia do worka przepuklinowego.


Wyróżniamy przepukliny otwarte oraz zamknięte i związane jest to z faktem czy układ płynowy rdzenia ma kontakt ze światem zewnętrznym czy nie. Przepukliny oponowo- rdzeniowe Staniowic około 80% wszystkich przepuklin charakterystycznych dla noworodków.


Występujący zespół zmian neurologicznych:

 1. Zaburzenia funkcji zwieraczy
 2. Niedowłady
 3. Zaburzenia czucia
 4. Zmiany troficzne skóry
 5. Problemy z poruszaniem się
 6. Bóle pleców
 7. Wodogłowie
 8. Problemy z uczeniem się, koncentracją, orientacją itp.
   

Rozszczep kręgosłupa - Leczenie

Najbardziej skuteczną metodą jest przeprowadzenie operacji zaraz po urodzeniu dziecka, która polega na zamknięciu rdzenia i skóry w miejscu którym występuje wada.

Jest to zabieg bardzo ciężki i skomplikowany. Następnym etapem są ćwiczenia, których celem jest poprawa sprawności ruchowej czy redukcja problemów z kręgosłupem, stawem biodrowy oraz kolanami.
 

Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze