Zaloguj
Reklama

Napady padaczkowe oraz padaczki - rodzaje, klasyfikacja medyczna

Napady padaczkowe oraz padaczki - rodzaje, klasyfikacja medyczna
Fot. Pantherstock
(2)
Napad padaczkowy, padaczka

Padaczka, inaczej epilepsja zaliczana jest do często spotykanych schorzeń o podłożu neurologicznym. Dotyka ona pacjentów w różnym wieku, może pojawić się już u noworodków. Bardzo często dotyka ona dzieci, młodzież oraz osoby w podeszłym wieku. Jest to bardzo często występujące schorzenie.

Padaczka to choroba, która zaburza aktywność komórek mózgowych (neuronów), co przekłada się n zachowanie chorego. W chwili obecnej wymienia się różne rodzaje napadów padaczkowych. Różnią się one częstotliwością występowania, długością trwania oraz nasileniem. U niektórych pacjentów pojawiają się kilka razy w roku u innych kilka razy w ciągu dnia.

Objawy napadu padaczki są różne u poszczególnych pacjentów. Na ich podstawie dobierane jest leczenie osoby chorej (w niektórych przypadkach jest ono bardzo skomplikowane). Pacjent wymaga regularnych konsultacji neurologicznych. Rodzina osoby chorej powinna wiedzieć w jaki sposób postępować podczas napadu padaczkowego. Jakie znamy rodzaje napadów padaczkowych? Jakie znamy rodzaje padaczek?

Napad padaczkowy, padaczka - Objawy i przebieg

W chwili obecnej lekarze sklasyfikowali już ponad 30 rodzajów napadów. Dzieli się je na dwie główne kategorie: uogólnione (są one wynikiem jednoczesnej silnie zaburzonej aktywności mózgu osoby chorej) oraz częściowe, inaczej ogniskowe (zajmują ściśle określoną część mózgu). W zależności od rodzaju napadu pacjent może odczuwać drgawki, mieć problemy z pamięcią, koncentracją, odczuwać sztywność mięśni, problemy ze wzrokiem, drżenie mięśni oraz wiotczenie mięśni.    Lekarze wyróżniają trzy główne rodzaje padaczek. Są to:

  1. Padaczka kryptogenna (lekarze nie są w stanie zdiagnozować jej przyczyny)
  2. Idiopatyczna (nie znana jest przyczyna ale może mieć ona podłoże genetyczne)
  3. Symptomatyczna (znana jest jej przyczyna np. uraz głowy, infekcje mózgu czy uszkodzenia mózgu)

  Choroba ta diagnozowana jest na podstawie wywiadu z pacjentem, wykonaniu badań takich jak EEG oraz neuroobrazowania. Leczenie włączane jest w zależności od rodzaju padaczki i stanu zdrowia pacjenta. 

(2)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Reklama
Komentarze