użytkowników online: 552

Neurologia - forum dla rodziny i pacjenta

Najnowsze na forum
Oceń forum: 
 (4.0)
      Neurologia. Forum dla rodziny i pacjenta
       O grupie Forum  Wiadomości (574) Artykuły (61) Porady (15) Społeczność (1199) Szukaj  

Forum - Neurologia - forum dla rodziny i pacjenta

Rezonans magnetyczny z kontrastem i bez kontrastu (roznice) [9]

• Dodano: 28-02-2009, 19:26
      •  
      •  
      •  
      •  
      Czy ktos moze zna dokladne roznice pomiedzy Rezonansem magnetycznym robionym z i kontrastem i bez kontrastu?

Wiem, ze z badanie z kontrastem jest dokladniejsze, ale w jakim sensie?

Slyszalem, tez ze badanie bez kontrastu moze np: nie wykryc guza czy tetniaka a badanie z kontrastem moze go wykryc? Ile jest w tym prawdy?

z gory dziekuje za odpowiedzi
      • Dodano: 27-04-2009, 08:56
      •  
      •  
      •  
      •  
      Kontrast jest podawany aby były widoczne naczynia krwionośne i przepływy krwi, jeżeli potrzebne są skany mózgu i jego struktury wtedy nie podaję się kontrastu aby wykryć anomalie naczyniowe kontrast jest podawany.
      • Dodano: 04-05-2009, 22:09
      •  
      •  
      •  
      •  
      dziekuje za odpowiedz.

a czy badanie przeplywu krwi w mozgu (BADANIA DOPPLEROWSKIE) nie jest wystarczajaco dokladne zeby stwierdzic czy z naczyniami jest cos nie tak?

czy obraz z rezonansu moze pokazac cos, czego nie wykrylo badanie dopplerowskie?

mialem rezonans magntetyczny glowy bez kontrastu i badanie dopplerowskie - oba badania byly ok.

neurolog poradzil mi zebym zrobil MRI jeszcze raz, tym razem z kontrastem. Inny zas stwierdzil, ze jest to zbedne... ?!?!

Nie wiem kogo mam sluchac... Nie chca wydawac od tak... kolejnych 600zl...

3150
      • Dodano: 17-02-2012, 19:15
      •  
      •  
      •  
      •  
      mialem zrobic rezonans magnetyczny z opcja naczyniowa, ale mimo tego nie dali mi kontrastu, mimo ze mialem dobry wynik kreatyniny. bez kontrastu nie wiem czy bedzie wiadomo czy co pokazuje tk: mam albo anomalie rozwojowa albo resztkowego krwiaka srodmozgowemu sam nie znam roznicy bo czekam na wynik
      • Dodano: 04-03-2013, 14:28
      •  
      •  
      •  
      •  
      Jeśli chcesz coś więcej dowiedzieć się o podawaniu kontrasu w trakcie badania rezonansu to nie pytaj na forum ani neurologa itd tylko zapytaj RADIOLOGA, który ci opisywał badanie.Radiolodzy znają się najlepiej na rezonansie. smile
      • Dodano: 08-03-2013, 21:21
      •  
      •  
      •  
      •  
      Witaj,obecnie czekam na kolejny rezonans(21.05)owszem to sporo czasu,ale ja jestem po zabiegu założenia zastawki i badanie to wykonuje raz na rok wiadomo kontrola lekarska.Tak trochę się zdenerwowałam,gdyż w poprzedni lekarze nie zlecali mi żadnych badań przed zrobieniem tego badania,a teraz usłyszałam"ma pani wykonać badanie krwi TSH i KERATYNINE"nikt mi nie mówił również że mam być naczczo,zapytałam przyjmującego czy coś się zmieniło,on na to,że tak.I tak jestem zaskoczona,choć nic na to nie poradze jak trzeba to trzeba i tyle.A jeśli chodzi o twój przypadek to rzeczywiście trzeba zapytać radiologa choć oni nie zawsze chcą mówić to co zobaczą(tak było w moim przypadku)pozdrawiam serdecznie Lidka. wink
      • Dodano: 07-06-2013, 22:43
      •  
      •  
      •  

Chcesz wiedzieć więcej na temat wrażliwości na światło?

Polecam: http://www.forumneurologiczne.pl/specjalista/ep,472,nadwrazliwosc-na-swiatlo,from-user

• Dodano: 06-09-2013, 23:04
      •  
      •  
      •  
      •  
      o dzieki za wasze wpisy tez własnie sie zastanawiam kiedy wlasnie jest ten kontrast potrzebny i czy wiecej na nim widac,

teraz wiem z czym pojde do starmedica
      • Dodano: 23-02-2014, 21:26
      •  
      •  
      •  
      •  
      9
      • Dodano: 23-02-2014, 21:27
      •  
      •  
      •  
      •  
      JEDNA REGUŁA - kontrast jest podawany kiedy zadecyduje o tym opisujący badanie radiolog, bo on wie czy ten kontrast cokolwiek wniesie do badania - często jest niepotrzebny. Badanie z kontrastem nie jest z natury "lepsze". a opcja naczyniowa w rezonansie jest bezkontrastową sekwencją 3D. Kontrast podany dozylnie moze wywołać różne działanie negatywne dlatego podaje się go tylko jeśji jest NAPRAWDĘ potrzebny.

Podobne dyskusje

Ankieta

Jak się uspokajasz?

Konkurs na forum
      Konkurs tematyczny