Serwisy Medforum

Reklama

Forum: Neurologia - forum dla rodziny i pacjenta

(4)

Neurologia. Forum dla rodziny i pacjenta

Temat: Rezonans magnetyczny z kontrastem i bez kontrastu (roznice) (10)

• 28-02-2009 19:26:00

Czy ktos moze zna dokladne roznice pomiedzy Rezonansem magnetycznym robionym z i kontrastem i bez kontrastu?

Wiem, ze z badanie z kontrastem jest dokladniejsze, ale w jakim sensie?

Slyszalem, tez ze badanie bez kontrastu moze np: nie wykryc guza czy tetniaka a badanie z kontrastem moze go wykryc? Ile jest w tym prawdy?

z gory dziekuje za odpowiedzi

Ostatnia edycja: 28-02-2009 19:26:00
  • 27-04-2009 08:56:00

Kontrast jest podawany aby były widoczne naczynia krwionośne i przepływy krwi, jeżeli potrzebne są skany mózgu i jego struktury wtedy nie podaję się kontrastu aby wykryć anomalie naczyniowe kontrast jest podawany.

Ostatnia edycja: 27-04-2009 08:56:00
  • 04-05-2009 22:09:00

dziekuje za odpowiedz.

a czy badanie przeplywu krwi w mozgu (BADANIA DOPPLEROWSKIE) nie jest wystarczajaco dokladne zeby stwierdzic czy z naczyniami jest cos nie tak?

czy obraz z rezonansu moze pokazac cos, czego nie wykrylo badanie dopplerowskie?

mialem rezonans magntetyczny glowy bez kontrastu i badanie dopplerowskie - oba badania byly ok.

neurolog poradzil mi zebym zrobil MRI jeszcze raz, tym razem z kontrastem. Inny zas stwierdzil, ze jest to zbedne... ?!?!

Nie wiem kogo mam sluchac... Nie chca wydawac od tak... kolejnych 600zl...

3150

Ostatnia edycja: 04-05-2009 22:09:00
  • 17-02-2012 19:15:52

mialem zrobic rezonans magnetyczny z opcja naczyniowa, ale mimo tego nie dali mi kontrastu, mimo ze mialem dobry wynik kreatyniny. bez kontrastu nie wiem czy bedzie wiadomo czy co pokazuje tk: mam albo anomalie rozwojowa albo resztkowego krwiaka srodmozgowemu sam nie znam roznicy bo czekam na wynik

• 04-03-2013 14:28:20

Jeśli chcesz coś więcej dowiedzieć się o podawaniu kontrasu w trakcie badania rezonansu to nie pytaj na forum ani neurologa itd tylko zapytaj RADIOLOGA, który ci opisywał badanie.Radiolodzy znają się najlepiej na rezonansie.

• Reklama

• Początkująca
    Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
    Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
      Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
      Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
      Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
      Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
      Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
      VIP - więcej niż 6001 postów
    08-03-2013 21:21:24

Witaj,obecnie czekam na kolejny rezonans(21.05)owszem to sporo czasu,ale ja jestem po zabiegu założenia zastawki i badanie to wykonuje raz na rok wiadomo kontrola lekarska.Tak trochę się zdenerwowałam,gdyż w poprzedni lekarze nie zlecali mi żadnych badań przed zrobieniem tego badania,a teraz usłyszałam"ma pani wykonać badanie krwi TSH i KERATYNINE"nikt mi nie mówił również że mam być naczczo,zapytałam przyjmującego czy coś się zmieniło,on na to,że tak.I tak jestem zaskoczona,choć nic na to nie poradze jak trzeba to trzeba i tyle.A jeśli chodzi o twój przypadek to rzeczywiście trzeba zapytać radiologa choć oni nie zawsze chcą mówić to co zobaczą(tak było w moim przypadku)pozdrawiam serdecznie Lidka.

• Początkująca
    Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
    Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
      Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
      Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
      Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
      Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
      Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
      VIP - więcej niż 6001 postów
    06-09-2013 23:04:44

o dzieki za wasze wpisy tez własnie sie zastanawiam kiedy wlasnie jest ten kontrast potrzebny i czy wiecej na nim widac,

teraz wiem z czym pojde do starmedica

• 23-02-2014 21:26:41
  • 23-02-2014 21:27:06

JEDNA REGUŁA - kontrast jest podawany kiedy zadecyduje o tym opisujący badanie radiolog, bo on wie czy ten kontrast cokolwiek wniesie do badania - często jest niepotrzebny. Badanie z kontrastem nie jest z natury "lepsze". a opcja naczyniowa w rezonansie jest bezkontrastową sekwencją 3D. Kontrast podany dozylnie moze wywołać różne działanie negatywne dlatego podaje się go tylko jeśji jest NAPRAWDĘ potrzebny.

• 26-08-2014 19:52:28

Jutro mam rezonans kolana-czy potrzebny będzie kontrast??

Zobacz inne dyskusje

• natdym6@o2.pl
    Wątek: Waaaazne
    WYNALEZLI LEK NA NASZA CHOROBE, W Milno San Paulo trwaja badania.
  • piotrw78
    Nie potrafie normalnie myśleć, pustka w głowie, myśli urywane co chwile,...
  • Wątek: Lekarz
    Witam.U mojej 17-letniej(za m-c 18 lat) córki postawiono diagnozę padaczka...
  • Wątek: uraz glowy
    Witam, tydzien temu zmarl moj brat.Przyczyna byl uraz czaszki z krwiakiem.Lekarze zawiadomili...
  • Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/brain_highres_1_mozg_zwoje_mysli_czqaszka_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesJąkanie – najistotniejsze przyczyny i...
    Jąkanie jest niepłynnością mówienia, spowodowaną...
    Twoja sugestia