Serwisy Medforum

Reklama

Forum: Neurologia - forum dla rodziny i pacjenta

(4)

Neurologia. Forum dla rodziny i pacjenta

Temat: Rehabilitacja po udarze mózgu (175)

• Początkujący
    Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
    Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
      Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
      Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
      Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
      Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
      Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
      VIP - więcej niż 6001 postów
    02-11-2007 22:28:00

Moja Mama jest już 30 dni po udarze mózgu. Udar spowodował porażenie prawostronne kończyn, utraciła mowę, ciągle przebywa w szpitalu, jednak nie podjęto żadnej rehabilitacji. Robię to na wlasną ręke, proszę o informacje jak prowadzić taka rehabilitację, do jakiego stopnia można się posunąć gimanstykując kończyny oraz w jaki sposób stymulować jej odruchy gdy obecnie kontakt między nami jest wzrokowy i niekiedy potwierdza ruchami glowy na tak lub na nie. Być może jest jakiś podręcznik fachowy w sprawie takiej rehabilitacji i postępowania z chorym po udarze.
    [addsig]

Ostatnia edycja: 02-11-2007 22:28:00

Zbyszek

• 08-11-2007 23:03:00

najważniejsze jest aby nie dopuścić do przykurczów i dlatego gimnastyka podstawowa jest tu bardzo wazna. Proszę po prostu ruszać kończyny we wszystkich płaszczyznach do granicy bólu - nie przekraczać granic bolu! na pewno granice te będzie mozna poznac po grymasie na twarzy. Tak na szybko proponuję książkę Państwowych Zakładów Wydawnictw Lekarskich

pod redakcją Stanisława Grochmala i Stefanii Zielińskiej-Charszewskiej "Rehabilitacja w chorobach układu nerwowego"

Metod rehabilitacji po udarach jest dużo ale jest to ciezka i wymagajaca systematyczności praca. Niestety będzie Pan musiał postarać sie o fachową pomoc. Jedna z lepszych metod w takich przypadkach to metoda PNF ale jest trudna metodą dla laika i tu pomoc fachowca jest niezbędna.

Narazie niech Pan robi podstawowe ćwiczenia - to naprawde bardzo wiele!

życzę wytrwałości

Ostatnia edycja: 08-11-2007 23:03:00
  • 14-11-2007 14:34:00

Wtiam, polecam książkę Polly Laidler

"Rehabilitacja po udarze mózgu. Zasady i strategia"

Ostatnia edycja: 14-11-2007 14:34:00
  • 14-11-2007 14:39:00

Witam

ja uważam, że nalezy jak najszybiciej,jak tylko stan zdrowia na to pozwoli,wysłac mamę do dobrego ośrodka rehabilitacyjnego. Intensywna rehabilitacja i zachowanie jej ciągłości przyniesie bardzo dużą poprawę.

Pozdrawiam

Ostatnia edycja: 14-11-2007 14:39:00
  • 28-11-2007 16:07:00

Witam,

zdaję sobie z tego sprawę że rehabilitacja prywatna jest droga, mimo wszystko radziłbym skontaktować się z fizjoterapeutą na chociaż konsultację...

Pokazałby on konkretne ćwiczenia które osoby trzecie są w stanie wykonywać.

Sam pracuję na oddziale neurologii jako rehabilitant i wydaje mi się że część ćwiczeń osoby niezwiązane z zawodem mogą z powodzeniem wykonywać.

Wiem że sporo pacjentów po udarze odchodząc ze szpitala nie poddaje się rehabilitacji z wielu przyczyn (głównie materialnych) dlatego edukacja samego pacjenta jak i opiekunów jest tak ważna.

Sam proponuję podobnie to co ktoś już tu napisał, dużo ruchów biernych lub biernoczynnych w zależności od sprawności.

Głównie ruchy w płaszczyznach (zginanie w płaszczyźnie strzałkowej- ręka za głowę, zginanie w płaszczyźnie horyzontalnej- ręka dotyka barku po drugiej stronie) itp.

Ważne żeby ruchy wykonywać powolii i dokładnie, nie szarpać...

W szczególności uważać na bark ponieważ mięśnie stabilizujące bark nie są w stanie wykonywać swojej funkcji więc łatwo go uszkodzić, a jak bark ulegnie podwichnięciu to będzie dużo trudniej...

Radzę sobie poczytać o leczeniu ułożeniowym pacjentów po udarze, czyli że np. ręka ma tendencje do przykurczu zgięciowego i rotacji więc trzeba trzymać rękę w odwrotnym położeniu.

Książki się jak najbardziej przydadzą, jak ich Pani nie może załatwić to radzę poczytać na internecie o tych pozycjach ułożeniowych, są zdjęcia więc tylko oglądać i uczyć się.

Pozdawiam

Mateusz

Ostatnia edycja: 28-11-2007 16:07:00
  • Reklama

• 03-12-2007 08:39:00

14-11-2007 o 14:39, gość :

Witam

ja uważam, że nalezy jak najszybiciej,jak tylko stan zdrowia na to pozwoli,wysłac mamę do dobrego ośrodka rehabilitacyjnego. Intensywna rehabilitacja i zachowanie jej ciągłości przyniesie bardzo dużą poprawę.

Pozdrawiam

Witam, czy Ktoś z Państwa może podpowiedzieć adres dobrego ośrodka rehabilitacyjnego? Najlepiej w Warszawie lub okolicach, ale niekoniecznie. Jeśli działa skutecznie, to może być i w innym miejscu polski. Pozdrawiam i bardzo liczę na pomoc.
    Ostatnia edycja: 03-12-2007 08:39:00
  • 11-12-2007 22:26:00

Mój tata miał udar 7 lat temu, i niestety dopiero sami doszliśmy do tego, że od samego początku trzeba było bardzo, bardzo intensywnie rehabilitowac, nikt nam na to nie zwrócił uwagi. I może gdybyśmy to wiedzieli, to teraz byłby znacznie sprawniejszy. Zyczę cierpliwości i samozaparcia.

Ostatnia edycja: 11-12-2007 22:26:00
  • 11-12-2007 22:32:00

Dobre jest Górnośląskie Centrum Rehabilitacji REPTY w Tarnowskich Górach. Można tam też jechac prywatnie, bo ze skierowania trzeba długo czeka, a po udarze rehabilitacja jest najważniejsza w pierwszych miesiącach.

Ostatnia edycja: 11-12-2007 22:32:00
  • 12-12-2007 15:02:00

moja mama jest po udarze juz ponad rok utracila pamiec mowe ma paraliż prawej strony ciała.mimo rehabilitacji bardzo profesjonalnej nie ma efektów.Mama była operowana irehabilitowana we Włoszech w Niguarda,ma 54lata.mimo wszystko życze wytrwałości

Ostatnia edycja: 12-12-2007 15:02:00
  • 27-09-2008 20:59:00

Witam mam podobny przypadek z moja Mama a mianowicie jest po udarze

niedkrwiennym lewej strony ... a tak odemnie to sie przyda duzo cierpliwosci i pracy zeby z tego wyjsc pozdrawiam Wojtek ...

Ostatnia edycja: 27-09-2008 20:59:00

Zobacz inne dyskusje

• natdym6@o2.pl
    Wątek: wazne
    ...
  • margaret19882
    Witam, mam 26 lat i od kilku miesięcy mam problem z zawrotami głowy. Wcześniej...
  • Wątek: Rezonans
    Witam, niedawno robiłam rezonans głowy i w opisie zaniepokoiło mnie jedno zdanie...
  • mariuszlol23
    Witam. Mam 22 lata, ostatnio mam problemy podczas pisania. Po prostu nie mam siły, aby...
  • Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/rbk01022_czaszka_mozg_glowa_zielony_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesCzym objawia się udar mózgu?
    Pacjent z podejrzeniem udaru powinien zostać jak najszybciej...
    Twoja sugestia