Serwisy Medforum

Reklama

Forum: Neurologia - forum dla rodziny i pacjenta

(4)

Neurologia. Forum dla rodziny i pacjenta

Temat: Proszę o proste przetłumaczenie wyników badania (6)

• Początkujący
    Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
    Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
      Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
      Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
      Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
      Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
      Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
      VIP - więcej niż 6001 postów
    22-05-2009 16:13:00

Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykonane w obrazach T1 i T2-zależnych wykazuje zniesienie fizjologicznej lordozy, zwężenie przestrzeni m-k C4-C5 oraz zmiany zwyrodnieniowe trzonów kręgowych w postaci zaostrzeń krawędzi i niewielkich ognisk zwyrodnienia tłuszczowego szpiku kostnego trzonów C3 i C4 w okolicach sąsiadujących blaszek granicznych.

Od poziomu przestrzeni m-k C3-C4 do C6-C7 stenoza kanału kręgowego ze zniesieniem rezerwy płynowej i względna stenoza na poziomie C2-C3.

Na poziomie C3-C4 centralna, podwięzadłowa przepuklina jądra miażdżystego powodująca ucisk rdzenia szyjnego.

Na poziomie C4-C5 i C5-C6 centralno-lewostronne podwięzadłowe przepukliny jąder miażdżystych, większa na poziomie C5-C6, z wpukleniem się do lewych otworów m-k powodujące ucisk rdzenia szyjnego i korzeni rdzeniowych.

Na poziomie C6-C7 centralno-prawostronna protruzja tarczki m-k powodująca ucisk worka oponowego bez ucisku rdzenia szyjnego.

Rdzeń szyjny o prawidłowej intensywności sygnału we wszystkich obrazach bez zmian ogniskowych.

Ostatnia edycja: 22-05-2009 16:13:00

witas

• 23-05-2009 19:25:00

Witaj Witas

Zacznę od krótkiego przedstawienia anatomi odcinka szyjnego dla łatwiejszego zrozumeinia patologii, którą masz w odcinku szyjnym.

Od przedniej części znajdują się trzony kręgowe połączone więzadłami .

Między trzonami kręgowymi ( kręgami ) znajdują się dyski .

Dysk zbudowany jest z pierścienia włóknistego i galaretowatego jądra miażdyzstego . Więcej o budowie i funkcji w linku żeby nie powielać informacji .

W części tylnej kręgosłupa znajduje się otwór w,którym przebiega rdzeń kręgowy otoczony płynem mózgowo-rdzeniowym znajdującym się w worku oponowym.

Przy dyskopatii kiedy przepuklina uciska worek oponowy dochodzi do zniesienia rezerwy płynowej i stenozy -- zwężenia .

Protuzja to przemieszczenie .

Dla zobrazowania wkleję linki

http://www.rokwisz.pl/dyskopatia.htm

Dotyczy lędźwowego ale tak samo wygląda w szyjnym

http://www.neurochirurgia.org.pl/ls_spine.htm

rysunek pokazujący protuzjęjądra miażdżystego .

Witas gdybyś się zastaniawiał to wskazana pilna konsultacja neurochirugiczna . Pozdr. Z.

Ostatnia edycja: 23-05-2009 19:25:00
  • 30-08-2009 13:48:00

22-05-2009 o 16:13, witas :

Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykonane w obrazach T1 i T2-zależnych wykazuje zniesienie fizjologicznej lordozy, zwężenie przestrzeni m-k C4-C5 oraz zmiany zwyrodnieniowe trzonów kręgowych w postaci zaostrzeń krawędzi i niewielkich ognisk zwyrodnienia tłuszczowego szpiku kostnego trzonów C3 i C4 w okolicach sąsiadujących blaszek granicznych.

Od poziomu przestrzeni m-k C3-C4 do C6-C7 stenoza kanału kręgowego ze zniesieniem rezerwy płynowej i względna stenoza na poziomie C2-C3.

Na poziomie C3-C4 centralna, podwięzadłowa przepuklina jądra miażdżystego powodująca ucisk rdzenia szyjnego.

Na poziomie C4-C5 i C5-C6 centralno-lewostronne podwięzadłowe przepukliny jąder miażdżystych, większa na poziomie C5-C6, z wpukleniem się do lewych otworów m-k powodujące ucisk rdzenia szyjnego i korzeni rdzeniowych.

Na poziomie C6-C7 centralno-prawostronna protruzja tarczki m-k powodująca ucisk worka oponowego bez ucisku rdzenia szyjnego.

Rdzeń szyjny o prawidłowej intensywności sygnału we wszystkich obrazach bez zmian ogniskowych.

Ostatnia edycja: 30-08-2009 13:48:00
  • 01-05-2010 10:05:38
    witas 2009-05-22 16:13:00 Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykonane w obrazach T1 i T2-zależnych wykazuje zniesienie fizjologicznej lordozy, zwężenie przestrzeni m-k C4-C5 oraz zmiany zwyrodnieniowe trzonów kręgowych w postaci zaostrzeń krawędzi i niewielkich ognisk zwyrodnienia tłuszczowego szpiku kostnego trzonów C3 i C4 w okolicach sąsiadujących blaszek granicznych.

• 19-07-2011 14:27:42

Witaj Witas
    Jak potoczyły sie Twoje losy? Czy miałeś operację? Ja mam dosłownie identyczny wynik MRI i wszyscy każa mi sie operowac.Strasznie sie boję bo jeden z lekarzy powiedział mi,że to maskara.Proszę napisz do mnie.Moj mail mbc1@o2.pl.Pozdrawiam Marta

• 18-09-2012 23:59:51

mam 59 lat właśnie zrobiono mi badanie tg wyniki są następujące wysokość trzonów kręgów szyjnych zachowana. Wyrównana lordoza szyjna. W odcinku C-2 C-5 wypuklin krążków m-k nie wykazano. Niemożliwe do precyzyjnej oceny przestrzenie C-5 C-6 C-7 artefakty od płuc. Zwężona przestrzeń m-k C-6 C-7. Zmiany wytwórcze w lewym stawie unkovertebralnym wywołują stenozę lewego otworu m-k

Zobacz inne dyskusje

• Oczywiście treść artykułu nie ma nic wspólnego z marketingiem i...
  • e-rzecznik
    Bóle głowy występują także w przypadku różnych wad...
  • Jestem tu nowa,ale moje dolegliwości trwają już długo.Miałam w 2010...
  • Wątek: sabina
    witajcie ! moja mama miala udar trzy dni temu paraliz prawej stronu stopa porusza strona lewa...
  • Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/mozg_panthermedia_847859_cr-W300H200.jpgFot. PantherstockWstrząśnienie mózgu
    Wstrząśnienie mózgu definiowane jest jako szereg...
    Twoja sugestia