Reklama:

Życie z osobą dotkniętą chorobą Alzheimera

Życie z osobą dotkniętą chorobą Alzheimera

Panthermedia

Wsparcie osoby starszej

W drugiej i trzeciej fazie choroby Alzheimera osoba chora wymaga 24-godzinnej opieki. Rolę tę pełnić może członek rodziny bądź wykwalifikowany opiekun.

Reklama:

Drugą bardzo ważną kwestią jest odpowiednie przystosowanie kuchni do potrzeb chorego z Alzheimerem. Meble powinny być znane choremu, niskie z przedmiotami ułożonymi zawsze w tym samym miejscu. Należy zabezpieczyć kuchenkę gazową, wszelkie włączniki oraz inne dostępne w kuchni urządzenia. Chory nie powinien sam przygotowywać posiłków, zawsze powinien robić to pod okiem opiekuna. Bardzo ważna rolę stanowi zawór odcinający dopływ wody, a także przysposobienie łazienki dla osoby dotkniętej chorobą Alzheimera. Droga do toalety powinna być zawsze oświetlona i nie może zawierać zbędnych przedmiotów, dywanów bądź kwietników itp. o które chory mógłby się potknąć bądź przewrócić.

W pierwszej i na początku drugiej fazy choroby pacjent jest w stanie sam dojść do toalety i z niej skorzystać, w końcowej fazie choroby najczęściej jest prowadzany bądź noszony przez opiekunów. Choremu bardzo często trzeba przypominać o potrzebach fizjologicznych, wraz z postępem choroby konieczne są wkładki higieniczne oraz pieluchy.

Kąpiele chorego powinny być regularne, opiekun musi pomóc choremu przy wejściu do wanny (powinna być niska), namydleniu się, spłukaniu oraz wyjściu i wytarciu. Wanna oraz podłoga powinny posiadać maty antypoślizgowe. Mydło, płyny oraz ręczniki powinny być dostępne dla chorego na wyciągnięcie ręki. Nie wolno chorego samego zostawiać w wannie.

fot. pantherstock

Kolejną bardzo ważną kwestią jest rodzaj oraz jakość noszonej odzieży. Opiekun musi pomagać choremu z Alzheimerem w rozbieraniu i ubieraniu się. Osoba chora bardzo często zapomina o tych czynnościach, ma problemy z odróżnianiem poszczególnych części odzieży. Warto używać delikatnych, łatwych do zmiany ubrań a wszelkie guziki zastąpić np. rzepami bądź zatrzaskami.

Opieka nad osobą dotkniętą chorobą Alzheimera to bardzo duża odpowiedzialność i należy pamiętać o zaspokojeniu jej wszystkich podstawowych potrzeb oraz o jej bezpieczeństwie i spokoju.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroba Alzheimera

dobry fizjoterapeuta kraków
Cześć, jestem po operacji kręgosłupa. Chodzę na zabiegi z NFZ, zdaję sobie sprawę, że to za mało. Czy ktoś poleci [url=https://osteohelp.pl/fizjoterapia/] dobrego fizjoterapeutę w Krakowie[/url]?
gość
Szukam pomocy
Witam, szukam pomocy delecta acteled delecta
gość
Ból kończyny lewej podczas dłuższego chodzenia
Cześć, Chciałbym zapytać na forum czy ktoś z Was zetknął się z podobnym przypadkiem lub sam miał takie objawy jak ja. Mam 36 lat, a problem zaobserwowałem 3 m-ce temu. Zauważyłem, że podczas dłużs...
aparat eeg
Cześć! Jestem ciekawy tematu [url=https://polems.pl/index.html]aparat eeg[/url] (Elektroencefalografu) i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat jego zastosowań. Wiem, że EEG jest używane do pomiar...
Otępienie czołowo skroniowe
Witam, potrzebuję porady w sprawie mamy. Stwierdzono u niej otępienie czołowo skroniowe. Mama ma dopiero 50 lat. Lekarz neurolog przepisał jej leki ( Donepezil 5 mg przez pierwsze 28 dni, później daw...
gość
Porażenie nerwu twarzowego/ porażenie bella
Cześć! Razem z kolegą prowadzimy badania na temat skuteczności fizykoterapii w schorzeniach tj - porażenie Bella, polineuropatie, osłabienia mm po urazach stawowych, opadająca stopa. Jeżeli jesteś t...
Reklama:
Reklama: