Reklama:

„Życie po udarze bez niepełnosprawności”

Konkret PR, zdjęcia: ojoimages, informacja prasowa

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

„Życie po udarze bez niepełnosprawności”

ojoimages

Operacja neurochirurgiczna

W Polsce udaru mózgu doznaje rocznie ok. 75 tys. osób. Zaledwie kilka procent osób, które przeszły udar mózgu wraca do pracy. Niedowład lub wzmożone napięcie mięśni - to jedne z najbardziej dokuczliwych i bolesnych następstw udarów mózgu. 

Reklama:

O tym jak pomóc pacjentom po udarze specjaliści  dyskutowali podczas konferencji „Życie po udarze bez niepełnosprawności”, która odbyła się 22 września 2011 r. w Warszawie.

"Większość udarów leczonych jest na specjalnych oddziałach szpitalnych czy w szpitalach wielospecjalistycznych. Często osoby, które przeszły udar cierpią na szereg chorób współistniejących"- powiedział przewodniczący sekcji chorób układu pozapiramidowego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego Prof. Andrzej Bogucki. "Niektóre z nich utrzymują się przez kilka, kilkanaście dni, większość z różnym nasileniem może występować przez resztę życia" - dodał.

Eksperci są zgodni - większość skutków udaru mózgu może zmniejszyć swoje nasilenie dzięki leczeniu
i intensywnej, fachowo prowadzonej rehabilitacji. Bardzo ważna jest współpraca wszystkich środowisk działających na rzecz osób po udarze - neurologów, rehabilitantów i fizjoterapeutów.

Neurolodzy podkreślili, że przykurcze i spastyczność można skutecznie leczyć zastrzykami z toksyny botulinowej. „Toksyna botulinowa jest bezpieczna i od lat stosowana w leczeniu spastyczności.
W Polsce chorzy po udarze jako jedyni w Unii Europejskiej wciąż nie mają dostępu do tej formy leczenia, bo nie jest ona refundowana, nie wprowadzono też programu terapeutycznego” –
powiedział Profesor Jarosław Sławek z Interdyscyplinarnej Grupy Ekspertów ds. spastyczności. „Leczenie stwarza możliwości poprawy w zakresie napięcia mięśniowego, bólu, higieny, samodzielności. Jednorazowa dawka działa 3–4 miesiące i stwarza dogodne okno terapeutyczne dla fizjoterapii, która w dalszych miesiącach pomoże w pokonaniu napięcia mięśniowego i przywracaniu sprawności ruchowej.”

Według szacunków Grupy Ekspertów do spraw Spastyczności około 2. tysięcy pacjentów rocznie wymaga terapii toksyną botulinową. Dzięki temu jakość ich życia mogłaby ulec znaczącej poprawie.

„W niektórych przypadkach przykurcz kończyny jest tak duży, że niemożliwe jest podjęcie rehabilitacji bez leczenia botuliną”– powiedziała Profesor Jolanta Kujawa, prezes Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji.

W spotkaniu wzięli udział Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, którzy przedstawili bieżący stan prac oraz zapowiedzieli chęć możliwie szybkiego rozwiązania problemu osób dotkniętych spastycznością w ramach włączenia leczenia botuliną do rehabilitacji, co daje nadzieję na rozwiązanie tego dotkliwego problemu społecznego.

W organizację konferencji „Życie po udarze bez niepełnosprawności”, poświęconej problemom osób po udarze, zaangażowali się przedstawiciele Fundacji Udaru Mózgu, Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska oraz Interdyscyplinarnej Grupy Ekspertów ds. Spastyczności. Spotkanie odbyło się w konwencji dyskusji panelowej, w której udział wzięli Prof. Andrzej Bogucki, Przewodniczący Sekcji Chorób Układu Pozapiramidowego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego,Prof. Jarosław Sławek, Członek Zarządu Sekcji Chorób Układu Pozapiramidowego, Prof. Jolanta Kujawa, Prezes Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, Dr Maciej Krawczyk zeStowarzyszenia Fizjoterapia Polska oraz Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Rehabilitacja

Operacja szyjnego
Ktoś miał zabieg w Konstancinie ,i jakie efekty ?
Przed operacja
Witam Jestem przed operacją bardzo się boję . Czy też tak mieliście, że dolegliwości prawie minęły przed operacja Mam mieć wstawione 2 impla ty c5-6 i c6-7 . B.
Przepuklina L5/S1 - operacja czy rehabilitacja
Cześć, szukam osób, które zmagały się z dyskopatią ledźwiową jak obecnie ja. Może ktoś miał podobne objawy do moich i coś podpowie :/ W skrócie: pierwsze bóle i drętwienie nogi zaczęło się ok maja 20...
Zmiana w okolicy kregoslupa ls
Witam, borykam sie z bolem kregoslupa ls. Jestem po rezonansie. Ciekawi mnie zaznaczona za zdjęciu zmiana. Mozna prosic o informacje czy to cos istotnego? Dołączam opis: Spłycenie lordozy lędźw...
Kręgozmyk a cesarskie cięcie
Dzień dobry, mam kręgozmyk tylny ok 5 mm na poziomie L4/L5 oraz dyskretne zwężenie przestrzeni międzykręgowych L4/L5 i L5/S1 głównie w części tylnej. Czy w przypadku ciąży jest to wskazanie do cesars...
Przepukliny w odcinku piersiowym
Drodzy, szukam ratunku moja mama ma przepukliny krążków na odcinkach od TH3 do TH9, które uciskają na worek oponowy. Mama jest silną kobietą z dużym progiem bólowym, ale to co przeżywa w przypadku kr...
Reklama:
Reklama: