Serwisy Medforum
Reklama

Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg
Fot. ojoimages
(4)

Zespół niespokojnych nóg (Restless Legs Syndrome - RLS) jest schorzeniem neurologicznym charakteryzującym się nieodpartą potrzebą poruszania nogami, szczególnie podczas siedzenia i leżenia. Przykre uczucie pojawiające się głęboko w mięśniach zmusza do ciągłego poruszania nogami lub energicznego chodzenia. Objawy zakłócają zasypianie i powodują jego opóźnienie, mogą nawracać w nocy i powodować bezsenność.

Zespół niespokojnych nóg (Restless Legs Syndrome - RLS)  dotyczy około 10 % osób dorosłych w Europie i Ameryce Północnej, z częstością występowania zwiększającą się wraz z wiekiem. W wielu przypadkach pozostaje schorzeniem nierozpoznanym i nieleczonym, mimo istniejących kilku opcji terapeutycznych.

 Zespół niespokojnych nóg występuje najczęściej:

 1. U osób w wieku średnim lub starszym
 2. Nieco częściej u kobiet niż mężczyzn
 3. W ostatnich miesiącach ciąży
 4. Rodzinnie

 

Przyczyny

Dotychczas najczęstszą diagnozowaną postacią choroby była postać idiopatyczna, czyli o nieznanej przyczynie, bardzo często występując rodzinnie (25-75% przypadków). Niedawno został zidentyfikowany jeden z wariantów genów odpowiadających za występowanie rodzinne choroby.

 Ponadto schorzenie często może towarzyszyć:

 1. Chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca, niewydolność nerek, schorzenia tarczycy, choroba Parkinsona czy reumatoidalne zapalenie stawów;
 2. Ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, ustępując samoistnie kilka tygodni po porodzie;
 3. Niedokrwistości z niedoboru żelaza;
 4. Schorzeniom neurologicznym takim jak urazy i guzy rdzenia kręgowego oraz neuropatie obwodowe;
 5. Stosowaniu leków takich jak trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, leki przeciwwymiotne (metoklopramid), przeciwpadaczkowe (fenytoina), przeciwpsychotyczne (haloperidol lub pochodne fenotiazyny), niektóre leki przeciwuczuleniowe.

 

Nadużywanie nikotyny, kofeiny i alkoholu, a także przewlekły stres mogą nasilać objawy choroby, jednak nie jest pewne, czy mogą być czynnikami wyzwalającymi chorobę.

 

Objawy zespołu niespokojnych nóg

Objawy RLS często odczuwane są przez chorych jako uczucie pełzania, czołgania, mrowienia, cierpnięcia, szczypania lub pociągania w obrębie nóg z jednoczesną nieodpartą potrzebą wstawania i poruszania się. Przykre uczucie występuje głęboko w mięśniach zwłaszcza pomiędzy kolanem a kostką, rzadziej w stopach, udach, ramionach i rękach. Może pojawiać się po jednej stronie ciała, choć najczęściej występuje obustronnie. Choć dolegliwości są bardzo charakterystyczne, wiele osób ignoruje objawy, traktując je jako ból mięśni, nie podejrzewając u siebie choroby.

 

fot. pantherstock

 

Poprzez przykre i bolesne odczucie w nogach choroba upośledza życie codzienne uniemożliwiając siedzenie, a przez nasilenie się objawów zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej, zakłóca sen a zwłaszcza zasypianie, jednocześnie zwiększając senność w ciągu dnia.

(4)

Autor/autorzy opracowania:

Recenzenci:

 • dr n.med Ewa Krzystanek
Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Zespół niespokojnych nóg
  14-09-2015 00:41:29

  Witam, cierpię na RLS od dziecka. Nie znano wcześniej tej choroby, więc była różnie nazywana.
  Długo leczyłam się u neurologa/ kiepskiego/ i nic. Od 2 lat jestem pod opieką fantastycznego lekarza, który najpierw skierował mnie do szpitala, aby wykluczyć inne choroby, zrobić wszystkie potrzebne wyniki.
  Dziś czasami cierpię, ale mogę opanować RLS. Najbardziej pomaga mi madopar /do sporządzania zawiesiny/
  działa po 20 min. Biorę również Rolprynę, która pomaga przyswajać madopar.
  Dawki ustalane mam przez lekarza neurologa co 6 miesięcy.
  Wszystkim cierpiącym na RLS życzę takiego lekarza.

 • Zespół niespokojnych nóg
  02-09-2015 08:34:23

  na zespół niespokojnych nóg cierpię od... zawsze. Już jako dziecko zanim zasnęłam często musiałam "pobrykać" szczególnie gdy nie byłam na treningu (jazda konna). Przez lala wyśmiewano moje zachowanie. Kazano mi siedzieć spokojnie itp... problemy z nawracającą anemią, problem z przyjmowaniem żelaza, które gdy spadło poniżej jakiejś granicy już nie było w stanie podnieść hemoglobiny. Trzykrotnie konieczna była krew po 4-5 woreczków.
  Dziś mając 51 lat wiem, i mam zdiagnozowany RLS. Tak naprawdę pewnej nocy nie mogąc ani spać, ani nic ze zmęczenia robić, na kilka razy dochodziłam do komputera szukając sama pomocy... reklama preparatu dla zespołu niespokojnych nóg na nowo obudziła we mnie nadzieję, bo słyszałam, mówiłam, ale... albo traktowano to jako żart albo że nie ma na to leku. Tym razem znalazłam tylko szczątki info ale... ściągnęłam jakiś opracowania. W dzień było łatwiej mimo zmęczenia przeczytać.
  Wspomnienie jazdy samochodem, gdzie już niemal niekontrolowanie wcisnęłam "brykając" nogą guzik otwierający szybę przy prędkości ok 140/h (autostrada) ... tak., muszę coś z tym zrobić, tylko jak skoro ekranu nie widzę a przez nogi zasnąć się nie da!
  Czytając opracowania wiedziałam już. Poprosiłam lekarza o skierowanie na badanie ferrytyny, powiedział że nie ma takiej potrzeby! (już zmieniłam lekarza) więc zrobiłam co prędzej to badanie na własny koszt. Miałam 16... zyli wynik taki jaki uzyskiwany jest u osób z rls. Potem wyżebrana tabletka Adartel. OOO!!!! Zadziałało!!! Piałam w słuchawkę do przyjaciółki że nie walę pietami w podłogę!!!! O jakiż piękny poranek bo... widać spałam! O jakież to uczucie spać!!! naprawdę spać! choć kilka godzin!
  Adaretel, bo tylko to mogłam zdobuć, ale skoro działał, to za ciosem do lekarza, połozyłam opracowania naukowe na stół, wyniki krwi i info, że tabletka działa i że ją CHCĘ! no i dostałam.
  Przez pół rku brałam ok. 2 mg, więcej nie mogłam bo nudności mnie męczyły bardzo. Potem objawy zaczynały pojawiać się już ok. 15tej. po tabletce... senność.
  Czas coś zmienić. Przez przypadek, nie było ADARTELU ani REQUIP (to samo, taniej) ale był MADOPAR 62,5. Wzięłam. I jest lepiej. Nie mam takiej senności, a nogi nie tańczą. Nie wiem jak długo. Czytam, że ludzie biorą go po kilka lat. Mam taką nadzieję, bo po ADARTELU nudności miałam od początku.
  Nie można się poddawać, szukać samemu też. Są prowadzone badania, więc i do nas dojdą.
  Czasami trzeba zmienić lekarza, bo cierpienie nie musi trwać a my sami często wiemy czy jest to problem czy nie. Dla mnie jest. Zawsze przy spadku żelaza, zawsze po trudnym okresie, nasilonego wysiłku mam problem z anemią i RLS zaczyna być bardziej nieznośny, więc muszę pilnować tych spraw, muszę mieć rękę na pulsie i przyjmować żelazo mimo jego teoretycznie wysokiego poziomu. U mnie ferrytyna jest tym co mam pilnować, bo z tym mój organizm ma problem. Każdy musi siebie zdiagnozować też, czy bliskie nam osoby, takie czasy... dla każdego może być co innego dobre bo RLS to tylko objaw, nada nie ma znanej przyczyny bezpośredniej, stąd trudność.

 • Zespół niespokojnych nóg
  25-06-2015 08:51:47

  Mam 13 lat i mam właśnie tą przypadłość. Czy to normalne?

 • Zespół niespokojnych nóg
  Początkująca
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  09-06-2015 12:59:55
 • Zespół niespokojnych nóg
  Początkująca
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  08-06-2015 00:14:07

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/mozg_stetoskop_ksiazka_istock_000000761394small_cr-W300H200.jpgFot. iStockKiedy rozpoczynają się zaburzenia...
Funkcje poznawcze obejmują między innymi takie obszary jak...