Serwisy Medforum

Reklama

Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg
Fot. ojoimages
(4)

Zespół niespokojnych nóg (Restless Legs Syndrome - RLS) jest schorzeniem neurologicznym charakteryzującym się nieodpartą potrzebą poruszania nogami, szczególnie podczas siedzenia i leżenia. Przykre uczucie pojawiające się głęboko w mięśniach zmusza do ciągłego poruszania nogami lub energicznego chodzenia. Objawy zakłócają zasypianie i powodują jego opóźnienie, mogą nawracać w nocy i powodować bezsenność.

Zespół niespokojnych nóg (Restless Legs Syndrome - RLS)  dotyczy około 10 % osób dorosłych w Europie i Ameryce Północnej, z częstością występowania zwiększającą się wraz z wiekiem. W wielu przypadkach pozostaje schorzeniem nierozpoznanym i nieleczonym, mimo istniejących kilku opcji terapeutycznych.

 Zespół niespokojnych nóg występuje najczęściej:

 1. U osób w wieku średnim lub starszym
 2. Nieco częściej u kobiet niż mężczyzn
 3. W ostatnich miesiącach ciąży
 4. Rodzinnie

 

Przyczyny

Dotychczas najczęstszą diagnozowaną postacią choroby była postać idiopatyczna, czyli o nieznanej przyczynie, bardzo często występując rodzinnie (25-75% przypadków). Niedawno został zidentyfikowany jeden z wariantów genów odpowiadających za występowanie rodzinne choroby.

 Ponadto schorzenie często może towarzyszyć:

 1. Chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca, niewydolność nerek, schorzenia tarczycy, choroba Parkinsona czy reumatoidalne zapalenie stawów;
 2. Ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, ustępując samoistnie kilka tygodni po porodzie;
 3. Niedokrwistości z niedoboru żelaza;
 4. Schorzeniom neurologicznym takim jak urazy i guzy rdzenia kręgowego oraz neuropatie obwodowe;
 5. Stosowaniu leków takich jak trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, leki przeciwwymiotne (metoklopramid), przeciwpadaczkowe (fenytoina), przeciwpsychotyczne (haloperidol lub pochodne fenotiazyny), niektóre leki przeciwuczuleniowe.

 

Nadużywanie nikotyny, kofeiny i alkoholu, a także przewlekły stres mogą nasilać objawy choroby, jednak nie jest pewne, czy mogą być czynnikami wyzwalającymi chorobę.

 

Objawy zespołu niespokojnych nóg

Objawy RLS często odczuwane są przez chorych jako uczucie pełzania, czołgania, mrowienia, cierpnięcia, szczypania lub pociągania w obrębie nóg z jednoczesną nieodpartą potrzebą wstawania i poruszania się. Przykre uczucie występuje głęboko w mięśniach zwłaszcza pomiędzy kolanem a kostką, rzadziej w stopach, udach, ramionach i rękach. Może pojawiać się po jednej stronie ciała, choć najczęściej występuje obustronnie. Choć dolegliwości są bardzo charakterystyczne, wiele osób ignoruje objawy, traktując je jako ból mięśni, nie podejrzewając u siebie choroby.

 

fot. pantherstock

 

Poprzez przykre i bolesne odczucie w nogach choroba upośledza życie codzienne uniemożliwiając siedzenie, a przez nasilenie się objawów zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej, zakłóca sen a zwłaszcza zasypianie, jednocześnie zwiększając senność w ciągu dnia.

(4)

Autor/autorzy opracowania:

 • lek. Magdalena Targosz

Recenzenci:

 • dr n.med Ewa Krzystanek

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • 16-12-2014 13:42:06

  Wystarczy ogrzać nogi kocem bądź wziąć ciepły prysznic. I to wszystko. A jak zasypiamy to nogi muszą być przykryte kołdrą nie można wystawiać ich na zimno. Ot całe lekarstwo na tę chorobę.

 • 29-10-2014 10:22:15

  Witam,
  często problem jest tak uciążliwy że pół nocy nie daje mi spać. Byłam z tym dwa razy u dwóch różnych neurologów, endokrynologa, internisty. Oprócz morfologii, badania poziomu ferrytyny i usg żył nie sprawdzono nic więcej, Zalecono mi więcej ruchu, np. jeżdżenie na rowerku stacjonarnym.
  Jestem bardzo aktywna sportowo. W sezonie potrafię przebiegnąć 60 km tygodniowo, wiec raczej nie mam problemu z aktywnością.
  Problem pozostał, ja nie wiem do kogo się z tym zwrócić, bo mam odczucia, że mój uciążliwy problem jest traktowany niepoważnie, a mi czasem chce się po prostu płakać, bo po prawie całej nieprzespanej nocy mam po prostu dość.
  Pozdrawiam

 • 02-09-2014 22:15:09

  ja juz mam 5 lat, moze dluzej. Na poczatku takie gilgotanie piorkiem po kosciach. Teraz juz calkiem silny bol. Na szczescie ostatnio nie codziennie a i tak bywalo. Jednak u mnie pojawia sie zwykle wieczorem w czasie relaksu, wypije sobie piwko czy chce obejrzec film.

 • 25-08-2014 00:03:38

  Ja mam 22 lata i zaczynaja mi sie objawy w prawej nodze. Jest to dosc smieszne uczucie a zarazem irytujace. I najczesciej mam objawy po bardzo nerwowym dniu.

 • 20-08-2014 02:07:58

  Cierpie na ta przypadlosc od wczesnego dziecinstwa.Dolegliwosci odczuwam w stopach.Kiedys przez przypadek posmarowalam sobie wierzch stop mascia Vaporub VICKS..Mieszkam w USA,ale sprawdzilam w internecie,ze w Polsce ta masc tez jest dostepna.U mnie jest skuteczna.Po posmarowaniu stop,po kilku minutach odczuwam ulge.
  Polecam,chociaz masc ma inne przeznaczenie,ale w moim przypadku skutkuje w LSR

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/lekarz_pacjent_wizyta_panthermedia_12128892-W300H200.jpgFot. medforumZatrucie jadem kiełbasianym a układ...
Objawy zatrucia obejmują m.in.: układ pokarmowy, mięśniowy oraz...
Twoja sugestia