Serwisy Medforum

Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg
Fot. ojoimages
(4)

Zespół niespokojnych nóg (Restless Legs Syndrome - RLS) jest schorzeniem neurologicznym charakteryzującym się nieodpartą potrzebą poruszania nogami, szczególnie podczas siedzenia i leżenia. Przykre uczucie pojawiające się głęboko w mięśniach zmusza do ciągłego poruszania nogami lub energicznego chodzenia. Objawy zakłócają zasypianie i powodują jego opóźnienie, mogą nawracać w nocy i powodować bezsenność.

Zespół niespokojnych nóg (Restless Legs Syndrome - RLS)  dotyczy około 10 % osób dorosłych w Europie i Ameryce Północnej, z częstością występowania zwiększającą się wraz z wiekiem. W wielu przypadkach pozostaje schorzeniem nierozpoznanym i nieleczonym, mimo istniejących kilku opcji terapeutycznych.

 Zespół niespokojnych nóg występuje najczęściej:

 1. U osób w wieku średnim lub starszym
 2. Nieco częściej u kobiet niż mężczyzn
 3. W ostatnich miesiącach ciąży
 4. Rodzinnie

 

Przyczyny

Dotychczas najczęstszą diagnozowaną postacią choroby była postać idiopatyczna, czyli o nieznanej przyczynie, bardzo często występując rodzinnie (25-75% przypadków). Niedawno został zidentyfikowany jeden z wariantów genów odpowiadających za występowanie rodzinne choroby.

 Ponadto schorzenie często może towarzyszyć:

 1. Chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca, niewydolność nerek, schorzenia tarczycy, choroba Parkinsona czy reumatoidalne zapalenie stawów;
 2. Ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, ustępując samoistnie kilka tygodni po porodzie;
 3. Niedokrwistości z niedoboru żelaza;
 4. Schorzeniom neurologicznym takim jak urazy i guzy rdzenia kręgowego oraz neuropatie obwodowe;
 5. Stosowaniu leków takich jak trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, leki przeciwwymiotne (metoklopramid), przeciwpadaczkowe (fenytoina), przeciwpsychotyczne (haloperidol lub pochodne fenotiazyny), niektóre leki przeciwuczuleniowe.

 

Nadużywanie nikotyny, kofeiny i alkoholu, a także przewlekły stres mogą nasilać objawy choroby, jednak nie jest pewne, czy mogą być czynnikami wyzwalającymi chorobę.

 

Objawy zespołu niespokojnych nóg

Objawy RLS często odczuwane są przez chorych jako uczucie pełzania, czołgania, mrowienia, cierpnięcia, szczypania lub pociągania w obrębie nóg z jednoczesną nieodpartą potrzebą wstawania i poruszania się. Przykre uczucie występuje głęboko w mięśniach zwłaszcza pomiędzy kolanem a kostką, rzadziej w stopach, udach, ramionach i rękach. Może pojawiać się po jednej stronie ciała, choć najczęściej występuje obustronnie. Choć dolegliwości są bardzo charakterystyczne, wiele osób ignoruje objawy, traktując je jako ból mięśni, nie podejrzewając u siebie choroby.

 

fot. pantherstock

 

Poprzez przykre i bolesne odczucie w nogach choroba upośledza życie codzienne uniemożliwiając siedzenie, a przez nasilenie się objawów zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej, zakłóca sen a zwłaszcza zasypianie, jednocześnie zwiększając senność w ciągu dnia.

(4)

Autor/autorzy opracowania:

 • lek. Magdalena Targosz

Recenzenci:

 • dr n.med Ewa Krzystanek

Tagi:

Komentarze

 • 23.05.2013 07:27:43

  czy komuś pomógł ten PUP na ZNN?

 • 31.01.2013 18:35:14

  Chyba dziś łyknę.......... Jak sięgnę pamięcią to meczą mnie w/w objawy od ok 20 lat. Kiedyś pomagał magnez. Dwa lata temu tak mnie wnerwiło to ciągłe machanie i prężenie nóg pod kołdrą,że postanowiłam iść do lekarza. Dostałam leki Madopar( z ulotki dowiedziałam się, że moje dolegliwości mają nazwę jw zespół... Nawet mnie to ucieszyło. Ja nie symuluję... jestem chora... i wreszcie mam na to świństwo leki. DOPAMINA- nawet można uzyskać ja poprzez odpowiednią dietę ) i Mydokalm- zmniejszenie sztywności i bólów napięciowych, przykurczowych mięśni, wspomaganie przy chorobach reumatycznych.Ogólnie mówiąc leki neuro-reumatyczne. Łykałam regularnie przez miesiąc w dawkach 0-0-1 62,5mg i drugi 1-0-1 50mg. Jak ręką odjął. Kręcenia ani w dzień, ani nocą. Poszłam po następną dawkę . Wychwaliłam lekarza pod niebiosa. Dumny się zrobił jak paw. Koleżanka poprosiła mnie o ulotki, bo jej mama na to cierpi. Oczywiście jako pielęgniarka stwierdziła, że mają skutki uboczne. Co więc zrobiłam? Mam je zawsze pod ręką, ale nie biorę regularnie. W końcu już przywykłam do pewnego poziomu objawów. Jak się zaczyna ostrzej,wstaję, łykam i mogę spokojnie zasnąć za jakiś czas. Chm....jak w powiedzeniu WILK SYTY I OWCA CAŁA ( taka ucieczka przed nadmiarem skutków ubocznych i zwiększaniem dawki- na babski rozum ). Ale czytając powyższe pomyślę jeszcze o żelazie. Zbadam kwasowość moczu ( rada koleżanki lekarki). A poza tym dużo jestem w ruchu: praca, spacery, rower, ostatnio basen- ale nie wiem, nawet mam czasem wrażenie, że to zwiększa objawy. No i ten ciągły stressss życiowy. Mam go w nadmiarze. A i jeszcze jedna rada.. Jak strój pozwala noszę na kolanach opaski uciskowe- szczególnie, gdy jest zimno. To taki gadżet jaki nosi się po skręceniu kostki, nadgarstka, zdjęciu gipsu ( w stylu bandaża elastycznego) I mam wrażenie, że dzięki temu mniej KRĘCĘ NOGAMI przed zaśnięciem. Łączę się z Wami, ale już w mniejszym bólu. Powodzenia........

 • 19.09.2012 13:45:01

  http://www.konieczbolem.pl/?url=pup to urzadzenie pomaga od razu zadne tabletki zaden lakarz naprawde warto !!!!!

  polecamy serdecznie

  Darska

 • 30.08.2011 14:16:14

  Witam wszystkich niespokojnych..

  witam i współczuje..zmagam sie od lat 14 a mam 31.

  od 3 lat dopiero wiem, co mi jest, zatem powiem wam co mi pomaga, bo objawy znamy wszyscy.

  Requip 1 mg-1,5 mg w zaleznosci od tego, ile godzin snu planuję. Pamaga dobrze, pomimo, ze odczuwam bole w każdej częsci wymienianej w artykułach, nogi (łydki, uda, biodra) ręce (ramiona, a szczególnie nadgarstki).

  Z lekarzy w Warszawie polecam wygooglowac

  Adam Wichniak  Pozdraweiam i nocy spokojniejszych i dłuzszych wam życze..

  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  01.08.2011 19:07:17

  Witam.

  Objawy ZNN odczuwałem od kilku lat, zdiagnozowany kilka miesięcy temu. Leki które obecnie biorę to: Madopar HBS 100 mg + 25 mg., Madopar 62,5 mg + 50 mg + 12,5 mg raz dziennie godzinę przed snem. Przez trzy miesiące było względnie, teraz jest różnie. Mieszkam w Krakowie, czy zna ktoś dobrego specjalistę od tej idiotycznej choroby. Może jestem dobrze leczony, może tak ma być, tylko przy moich kłopotach z kręgosłupem + ZNN powstaje bomba wybuchowa.  Pozdrawiam wszystkich

  Irek

  krak62

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/mozg_panthermedia_847859_cr-W300H200.jpgFot. PantherstockNastępstwa biochemiczne urazów głowy
W uszkodzonej tkance mnożą się liczne procesy, które są...
Twoja sugestia