Reklama:

Stwardnienie rozsiane a rehabilitacja

Stwardnienie rozsiane a rehabilitacja

pantherstock

Masaż stóp

Rehabilitacja w stwardnieniu rozsianym odgrywa kluczową rolę. Składa się na nią wiele etapów. Pacjent uczony jest wykorzystywania nie objętych chorobą funkcji ruchowych. Umiejętności te są niezbędne do normalnego i samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym. Rehabilitacja pacjentów z SM obejmuje nie tylko rehabilitację ruchową ale także zawodową, urologiczną, mowy oraz psychologiczną. Bardzo ważną role ogrywa również rehabilitacja społeczna.

Reklama:

Wszelka aktywność ruchowa powinna być kontrolowana przez wykwalifikowany personel. Nie należy zmieniać kolejności ćwiczeń, zastępować ich innymi bądź przedłużać czas ich wykonywania. Nie powinny być one zbyt intensywne.

Odpowiednio prowadzona rehabilitacja daje możliwość poprawy a nawet naprawy utraconej funkcji neurologicznej.

Rehabilitacja społeczna i psychologiczna

Pacjenta z SM przebywającego w domu powinni odwiedzać psychologowie lub psychoterapeuci. Choremu należy uświadomić, iż jest w stanie żyć i funkcjonować samodzielnie. Powinien być aktywny zawodowo, uprawiać sport i nie rezygnować z życia społecznego. Rehabilitacje te powinny się rozpocząć już w momencie diagnozy SM.

Należy dostarczyć pacjentowi wszelkie niezbędne informacje na temat choroby, spokojnie, z dużą cierpliwością i wyrozumiałością. Należy postawić się w sytuacji pacjenta. Informacje te należy także przekazać rodzinie. Warto uświadamiać chorego, iż nie powinien rezygnować ze sowich planów zawodowych i rodzinnych, marzeń, aktywności fizycznej oraz kontaktów ze znajomymi. Spotkania z psychoterapeutą powinny trwać tak długo jak wymaga tego pacjent i jego rodzina. Jest to kwestia bardzo indywidualna.

fot.ojoimages

Rehabilitacja mowy

W późniejszym okresie choroby u pacjentów z SM, pojawiają się problemy z komunikacją, mięśniami miednicy i kontrolą funkcji zwieraczy. Na tym etapie kluczową role odgrywa rehabilitacja mowy, pod okiem specjalisty - logopeda, psychoterapeuta, która poprawia zakres komunikowania się pacjenta z otoczeniem, ułatwia jego zrozumienie. Niezbędna jest także rehabilitacja mięśni miednicy. W wielu przypadkach konieczna jest wizyta u urologa.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Rehabilitacja

Operacja szyjnego
Ktoś miał zabieg w Konstancinie ,i jakie efekty ?
Przed operacja
Witam Jestem przed operacją bardzo się boję . Czy też tak mieliście, że dolegliwości prawie minęły przed operacja Mam mieć wstawione 2 impla ty c5-6 i c6-7 . B.
Przepuklina L5/S1 - operacja czy rehabilitacja
Cześć, szukam osób, które zmagały się z dyskopatią ledźwiową jak obecnie ja. Może ktoś miał podobne objawy do moich i coś podpowie :/ W skrócie: pierwsze bóle i drętwienie nogi zaczęło się ok maja 20...
Zmiana w okolicy kregoslupa ls
Witam, borykam sie z bolem kregoslupa ls. Jestem po rezonansie. Ciekawi mnie zaznaczona za zdjęciu zmiana. Mozna prosic o informacje czy to cos istotnego? Dołączam opis: Spłycenie lordozy lędźw...
Kręgozmyk a cesarskie cięcie
Dzień dobry, mam kręgozmyk tylny ok 5 mm na poziomie L4/L5 oraz dyskretne zwężenie przestrzeni międzykręgowych L4/L5 i L5/S1 głównie w części tylnej. Czy w przypadku ciąży jest to wskazanie do cesars...
Przepukliny w odcinku piersiowym
Drodzy, szukam ratunku moja mama ma przepukliny krążków na odcinkach od TH3 do TH9, które uciskają na worek oponowy. Mama jest silną kobietą z dużym progiem bólowym, ale to co przeżywa w przypadku kr...
Reklama:
Reklama: