Serwisy Medforum
Reklama

Stadia choroby Alzheimera

Stadia choroby Alzheimera
Fot. Ojoimages
(4)

Choroba Alzheimera to schorzenie o wieloletnim i postępującym przebiegu, prowadzące nieuchronnie do całkowitej niepełnosprawności zarówno psychicznej jak i fizycznej. Można ją podzielić na trzy stopnie zaawansowania  – łagodny, umiarkowany i głęboki, jednak najczęściej wykorzystywany jest podział wprowadzony przez Reisberga, dzielący chorobę na 7 poszczególnych stadiów. Ich znajomość jest przydatna nie tylko dla lekarzy, ale również dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera, aby umożliwić lepsze zrozumienie swojego podopiecznego i pozwolić zaplanować poszczególne działania w trakcie postępu choroby.

Średni czas trwania choroby wynosi od 4-8 lat, jednak nie jest on regułą. Opisywane były nierzadko przypadki nawet dwudziestoletniego jej przebiegu. Stadia choroby Alzheimera (według B.Reisberg):

Stadium I – Brak objawów choroby

Brak objawów choroby zarówno w życiu codziennym jak i podczas badania lekarskiego.

 

Stadium II – Bardzo łagodne zaburzenia funkcji poznawczych

Zdarzają się okresowe zaburzenia pamięci, zwłaszcza zapominanie nazw przedmiotów, imion, lub tendencja do gubienia drobnych rzeczy. Jednak objawy te są bardzo subtelne, i mogą być niezauważalne przez osoby postronne, a nawet w trakcie badania lekarskiego.

 

Stadium III – Łagodne zaburzenia poznawcze

Kłopoty z pamięcią lub koncentracją stają się zauważalne przez inne osoby. Dolegliwości można wykazać w badaniu klinicznym lub w trakcie zbierania dokładnego wywiadu lekarskiego. Najczęściej wśród zaburzeń dominują problemy z przypominaniem sobie odpowiednich nazw przedmiotów lub imion oraz utrudnione wykonywanie codziennych czynności dostrzegalne przez członków rodziny lub znajomych, kłopoty z zapamiętywaniem imion nowo poznanych osób, gubienie cennych przedmiotów, upośledzenie zdolności planowania, kłopoty z odtwarzaniem przeczytanej treści.

fot. pantherstock

 

Stadium IV – Umiarkowane zaburzenia funkcji poznawczych (Łagodne stadium choroby Alzheimera)

W trakcie badania lekarskiego wyraźnie dostrzec można trudności w następujących dziedzinach: zmniejszona zdolność przywoływania niedawnych wydarzeń, błędne wykonywanie obliczeń matematycznych, takich jak odejmowanie (np. 100-7, 93-7, 86-7, itd.), zmniejszona zdolność wykonywania skomplikowanych zadań, takich jak planowanie obiadu czy płacenie rachunków, mylenie wydarzeń ze swojego życia. Ponadto osoby z powyższymi objawami wydają się przygaszone i zamknięte w sobie, spada zainteresowanie otoczeniem, chory nie może sprostać dotychczasowym obowiązkom w pracy.

(4)

Autor/autorzy opracowania:

Recenzenci:

 • dr.n.med. Ewa Krzystanek

Źródło tekstu:

 • Źródło: Reisberg, B., Ferris, S.H., de Leon, M.J., and Crook, T., American Journal of Psychiatry, 1982 139 (9):1136-1139
Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Stadia choroby Alzheimera
  16-12-2014 11:16:59

  Opiekuję się ciocią chorą na alzheimera od 2006r. Ciocia leży już od 5 lat, nie mówi i wymaga ciągłej opieki tj. karmienia pojenia, pampersowania. Obecnie ma problemy z połykaniem i zaczynają pojawiać się odleżyny ( które na szczęście udało mi się wyleczyć za pomocą zrobionej domowym sposobem maści z żyworodka. Czasami mam dość już wszystkiego i gdyby nie pomoc mojego męża nie wiem czy dałabym radę.

 • Stadia choroby Alzheimera
  04-11-2014 07:57:29

  tez jestem u pani w niemczech,okazało sie na miejscu ze jest chora na alzheimera,jeste dopiero 4 dzien i nie wiem czy dam zostac 6 tygodni,od trzech dni czły czas mowi pod nosem i dzis juz od 4 rano,masakra, szukam porady,pomozcie OLGA

 • Stadia choroby Alzheimera
  05-08-2014 15:11:45

  Jestem opiekunka pani chorej na Alzheimera w Niemczech .OPis Stadium choroby jest bardzo dobrze sprecyzowany.Moja podopieczna jest juz w ostatnim 7 stadium.Choroba przez 4 lata mojej opieki bardzo przybrala na sile Ten atykul bardzo mi pomogl zrozumiec,ze naprawde jest juz bardzo zle,a zaawansowanie choroby jest nieodwracalne.

 • Stadia choroby Alzheimera
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  20-09-2011 18:56:41

  Przeczytaj komentowany artykuł: Stadia choroby Alzheimera

  Wiem jedno,że należy pomóc tym osobom i nie trzeba się od nich odwracaćByło by to największym wstydem dla nas odwrócenie się w chorobie, gdy starsza osoba nas potrzebuje

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/alzheimer_panthermedia_6594509_cr-W300H200.jpgFot. PantherstockJakie są przyczyny choroby Alzheimera?
Związana jest z obecnością dwóch wykładników...