Serwisy Medforum
Reklama

Stadia choroby Alzheimera

Stadia choroby Alzheimera
Fot. Ojoimages
(3)

Choroba Alzheimera to schorzenie o wieloletnim i postępującym przebiegu, prowadzące nieuchronnie do całkowitej niepełnosprawności zarówno psychicznej jak i fizycznej. Można ją podzielić na trzy stopnie zaawansowania  – łagodny, umiarkowany i głęboki, jednak najczęściej wykorzystywany jest podział wprowadzony przez Reisberga, dzielący chorobę na 7 poszczególnych stadiów. Ich znajomość jest przydatna nie tylko dla lekarzy, ale również dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera, aby umożliwić lepsze zrozumienie swojego podopiecznego i pozwolić zaplanować poszczególne działania w trakcie postępu choroby.

Średni czas trwania choroby wynosi od 4-8 lat, jednak nie jest on regułą. Opisywane były nierzadko przypadki nawet dwudziestoletniego jej przebiegu. Stadia choroby Alzheimera (według B.Reisberg):

Stadium I – Brak objawów choroby

Brak objawów choroby zarówno w życiu codziennym jak i podczas badania lekarskiego.

 

Stadium II – Bardzo łagodne zaburzenia funkcji poznawczych

Zdarzają się okresowe zaburzenia pamięci, zwłaszcza zapominanie nazw przedmiotów, imion, lub tendencja do gubienia drobnych rzeczy. Jednak objawy te są bardzo subtelne, i mogą być niezauważalne przez osoby postronne, a nawet w trakcie badania lekarskiego.

 

Stadium III – Łagodne zaburzenia poznawcze

Kłopoty z pamięcią lub koncentracją stają się zauważalne przez inne osoby. Dolegliwości można wykazać w badaniu klinicznym lub w trakcie zbierania dokładnego wywiadu lekarskiego. Najczęściej wśród zaburzeń dominują problemy z przypominaniem sobie odpowiednich nazw przedmiotów lub imion oraz utrudnione wykonywanie codziennych czynności dostrzegalne przez członków rodziny lub znajomych, kłopoty z zapamiętywaniem imion nowo poznanych osób, gubienie cennych przedmiotów, upośledzenie zdolności planowania, kłopoty z odtwarzaniem przeczytanej treści.

fot. pantherstock

 

Stadium IV – Umiarkowane zaburzenia funkcji poznawczych (Łagodne stadium choroby Alzheimera)

W trakcie badania lekarskiego wyraźnie dostrzec można trudności w następujących dziedzinach: zmniejszona zdolność przywoływania niedawnych wydarzeń, błędne wykonywanie obliczeń matematycznych, takich jak odejmowanie (np. 100-7, 93-7, 86-7, itd.), zmniejszona zdolność wykonywania skomplikowanych zadań, takich jak planowanie obiadu czy płacenie rachunków, mylenie wydarzeń ze swojego życia. Ponadto osoby z powyższymi objawami wydają się przygaszone i zamknięte w sobie, spada zainteresowanie otoczeniem, chory nie może sprostać dotychczasowym obowiązkom w pracy.

(3)

Autor/autorzy opracowania:

Recenzenci:

  • dr.n.med. Ewa Krzystanek

Źródło tekstu:

  • Źródło: Reisberg, B., Ferris, S.H., de Leon, M.J., and Crook, T., American Journal of Psychiatry, 1982 139 (9):1136-1139
Reklama

Komentarze