Serwisy Medforum

Reklama

Stadia choroby Alzheimera

Stadia choroby Alzheimera
Fot. Ojoimages
(3)

Choroba Alzheimera to schorzenie o wieloletnim i postępującym przebiegu, prowadzące nieuchronnie do całkowitej niepełnosprawności zarówno psychicznej jak i fizycznej. Można ją podzielić na trzy stopnie zaawansowania  – łagodny, umiarkowany i głęboki, jednak najczęściej wykorzystywany jest podział wprowadzony przez Reisberga, dzielący chorobę na 7 poszczególnych stadiów. Ich znajomość jest przydatna nie tylko dla lekarzy, ale również dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera, aby umożliwić lepsze zrozumienie swojego podopiecznego i pozwolić zaplanować poszczególne działania w trakcie postępu choroby.

Średni czas trwania choroby wynosi od 4-8 lat, jednak nie jest on regułą. Opisywane były nierzadko przypadki nawet dwudziestoletniego jej przebiegu. Stadia choroby Alzheimera (według B.Reisberg):

Stadium I – Brak objawów choroby

Brak objawów choroby zarówno w życiu codziennym jak i podczas badania lekarskiego.

 

Stadium II – Bardzo łagodne zaburzenia funkcji poznawczych

Zdarzają się okresowe zaburzenia pamięci, zwłaszcza zapominanie nazw przedmiotów, imion, lub tendencja do gubienia drobnych rzeczy. Jednak objawy te są bardzo subtelne, i mogą być niezauważalne przez osoby postronne, a nawet w trakcie badania lekarskiego.

 

Stadium III – Łagodne zaburzenia poznawcze

Kłopoty z pamięcią lub koncentracją stają się zauważalne przez inne osoby. Dolegliwości można wykazać w badaniu klinicznym lub w trakcie zbierania dokładnego wywiadu lekarskiego. Najczęściej wśród zaburzeń dominują problemy z przypominaniem sobie odpowiednich nazw przedmiotów lub imion oraz utrudnione wykonywanie codziennych czynności dostrzegalne przez członków rodziny lub znajomych, kłopoty z zapamiętywaniem imion nowo poznanych osób, gubienie cennych przedmiotów, upośledzenie zdolności planowania, kłopoty z odtwarzaniem przeczytanej treści.

fot. pantherstock

 

Stadium IV – Umiarkowane zaburzenia funkcji poznawczych (Łagodne stadium choroby Alzheimera)

W trakcie badania lekarskiego wyraźnie dostrzec można trudności w następujących dziedzinach: zmniejszona zdolność przywoływania niedawnych wydarzeń, błędne wykonywanie obliczeń matematycznych, takich jak odejmowanie (np. 100-7, 93-7, 86-7, itd.), zmniejszona zdolność wykonywania skomplikowanych zadań, takich jak planowanie obiadu czy płacenie rachunków, mylenie wydarzeń ze swojego życia. Ponadto osoby z powyższymi objawami wydają się przygaszone i zamknięte w sobie, spada zainteresowanie otoczeniem, chory nie może sprostać dotychczasowym obowiązkom w pracy.

(3)

Autor/autorzy opracowania:

 • lek. Magdalena Targosz

Recenzenci:

 • dr.n.med. Ewa Krzystanek

Źródło tekstu:

 • Źródło: Reisberg, B., Ferris, S.H., de Leon, M.J., and Crook, T., American Journal of Psychiatry, 1982 139 (9):1136-1139

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • 16-12-2014 11:16:59

  Opiekuję się ciocią chorą na alzheimera od 2006r. Ciocia leży już od 5 lat, nie mówi i wymaga ciągłej opieki tj. karmienia pojenia, pampersowania. Obecnie ma problemy z połykaniem i zaczynają pojawiać się odleżyny ( które na szczęście udało mi się wyleczyć za pomocą zrobionej domowym sposobem maści z żyworodka. Czasami mam dość już wszystkiego i gdyby nie pomoc mojego męża nie wiem czy dałabym radę.

 • 04-11-2014 07:57:29

  tez jestem u pani w niemczech,okazało sie na miejscu ze jest chora na alzheimera,jeste dopiero 4 dzien i nie wiem czy dam zostac 6 tygodni,od trzech dni czły czas mowi pod nosem i dzis juz od 4 rano,masakra, szukam porady,pomozcie OLGA

 • 05-08-2014 15:11:45

  Jestem opiekunka pani chorej na Alzheimera w Niemczech .OPis Stadium choroby jest bardzo dobrze sprecyzowany.Moja podopieczna jest juz w ostatnim 7 stadium.Choroba przez 4 lata mojej opieki bardzo przybrala na sile Ten atykul bardzo mi pomogl zrozumiec,ze naprawde jest juz bardzo zle,a zaawansowanie choroby jest nieodwracalne.

  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  20-09-2011 18:56:41

  Przeczytaj komentowany artykuł: Stadia choroby Alzheimera

  Wiem jedno,że należy pomóc tym osobom i nie trzeba się od nich odwracaćByło by to największym wstydem dla nas odwrócenie się w chorobie, gdy starsza osoba nas potrzebuje

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/14100007_lekarz_laboratorium_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesLeczenie choroby Alzheimera i rola...
W chwili obecnej stosowane jest leczenie objawowe, które...
Twoja sugestia