Reklama:

Przewlekły ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej

Lek. Magdalena Targosz

Ten tekst przeczytasz w 7 min.

Przewlekły ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej

Shutterstock

Ból kręgosłupa

Autorka definiuje przewlekły ból kręgosupa, prezentuje objawy ostrzegawcze, omawia leczenie...

Reklama:

Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej definiowany jest jako ból, napięcie lub sztywność mięśni zlokalizowany pomiędzy dolną granicą żeber a dolnym fałdem pośladkowym, często z towarzyszącym promieniowaniem wzdłuż kończyny dolnej (rwa kulszowa, ischialgia). Jako ostre określa się dolegliwości trwające krócej niż 6 tygodni, podostre do 12 tygodni, oraz przewlekłe powyżej 3 miesięcy.

Najczęściej przebieg schorzenia ma charakter samoograniczający, wynikający z patomechanizmu i czasu niezbędnego do wygojenia tkanki łącznej w ciągu 6-12 tygodni. Wyniki wielu badań wykazały ustępowanie bólu w ciągu tygodnia u 30-60 procent chorych, w ciągu 6 tygodni u 60-90 procent i prawie u 95 procent osób w ciągu 12 tygodni. U pozostałych 5 procent osób rozwija się przewlekły ból pleców. Dolegliwości bardzo często mają charakter nawrotowy, pojawiając się powtórnie w ciągu roku u około 50 - 80 % pacjentów.

Wczesna identyfikacja osób, u których istnieje wysokie ryzyko przetrwania bólu i związanej z nim niepełnosprawności jest bardzo istotna, ponieważ efektywność większości interwencji klinicznych oraz możliwości powrotu do pracy tych osób stają się odwrotnie proporcjonalne do długości trwania objawów.

Jednym ze sposobów klasyfikacji przewlekłego bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej jest podział na trzy kategorie – tzw. „triage” diagnostyczny:

  1. Specyficzna patologia kręgosłupa.
  2. Ból korzeniowy.
  3. Niespecyficzny ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Postępowanie

Podłoże organiczne przetrwałych dolegliwości występuje u mniej niż 15 % chorych. Na ich występowanie może wskazywać obecność tzw. „red flags” stwierdzonych na podstawie wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego (tabela 1).

Tabela 1. „Red flags” wskazujące na możliwe poważne organiczne tło bólu

- Początek <20 lub >50 r.ż.

- Ból w klatce piersiowej

- Gorączka lub utrata masy ciała

- Nowotwór, immunosupresja, stosowanie sterydów w wywiadzie

- Dysfunkcja pęcherza moczowego i jelit

- Obecność poważnych schorzeń ogólnoustrojowych

- Obecność odchyleń w badaniu neurologicznym

- Zaburzenie chodu

- Deformacje kręgosłupa

W tych przypadkach, jeśli dotychczas nie zostało przeprowadzone, konieczne jest pogłębienie diagnostyki.

Wśród badań obrazowych, zdjęcie rtg kręgosłupa wskazane jest przede wszystkim u chorych po urazie, ale także u osób powyżej 50 roku życia, u których ból utrzymuje się w spoczynku, i u chorych z innymi schorzeniami w wywiadzie (np. nowotworem, złamaniem, chorobą metaboliczną kości, infekcją, zapalną artropatią, itp.).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie bólu

Problemy z sexem
Choruje na SM 30 lat, do tej pory, nie miałem problemów,z sexem, od jakiegoś czasu widzę, że na pobudzenie, do sexu, nie pomagają już tabletki, a nawet masturbacja, nie jest taka sama, nie podnieca m...
uraz czaszkowomózgowy uraz aksonalny
Witam mam pytanie moze ktoś podpowie córka 3 lata temu miala wypadek komunikacyjny doznala urazu aksonalnego .Po miesiącu wybudzona farmakologicznie ale bez kontaktu po 5 miesiącach nastąpił przełom...
Pęknięcie tętniaka
Cześć witam wszystkich którzy są po lub przed tymi strasznymi wydarzeniami jakim jest pęknięcie tętniaka.Moja mama 52 lata wtedy rok 2021.Czynna zawodowo jak i rodzinnie kobieta nigdy nie będąca w sz...
Porada
Czy jak się bierze lek Lamitrin można też wziąć tramala na ból kręgosłupa
polineuropatia
Szukam dobrej rehabilitacji neurologicznej w Warszawie mam 84 lata cierpię na zaostrzenie polineuropatii nóg
Udar, stan wegetatywny
Nie wiem w sumie, czego od Was oczekuje, ale może ktoś pomoże mi, jak żyć dalej pozyskuje traumie… Moja mama, 58lat, wylądowała w szpitalu 18.11.2023. Okazało się, że ma rozległe zapalenie płuc i...
Reklama:
Reklama: