Reklama:

Podejmowanie decyzji - jak choroba Parkinsona może zmienić życie?

Podejmowanie decyzji - jak choroba Parkinsona może zmienić życie?

Shutterstock

Starszy mężczyzna cierpiący na depresję

Podejmowanie decyzji to akt świadomego wyboru jednego z możliwych wariantów, nie zawsze podporządkowany jest naszej woli, często działamy impulsywnie lub dajemy dojść do głosu emocjom, innym znów razem paraliżuje nas wszechogarniająca niepewność.

Reklama:

Informacje w procesie podejmowania decyzji mogą być przetwarzane dwoma systemami emocjonalno-doświadczeniowymi oraz racjonalnymi. Pierwszy jest bezwysiłkowy i uruchamiany spontanicznie. Informacje przetwarzane są szybko, automatycznie, intuicyjnie oraz nieświadomie, natomiast system drugi racjonalny opiera się na myśleniu analitycznym, przy świadomej kontroli jednostki.

Biorąc pod uwagę zmiany poznawcze pojawiające się wraz z wiekiem, można spodziewać się, iż efektywność racjonalnego sposobu myślenia może ulegać znaczącym zmianom. Natomiast przetwarzanie w ramach systemu emocjonalno-doświadczeniowego, nie powinno ulegać znaczącym zmianom.

Zaburzenia w podejmowaniu decyzji w chorobie Parkinsona

Choroba Parkinsona jest chorobą przewlekłą, wywierającą piętno nie tylko na funkcjonowaniu ruchowym, ale także umysłowym, psychicznym oraz społecznym.

Najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym jest depresja. Depresja wraz z obniżeniem poziomu dopaminy w mózgu powoduje pojawienie się trudności w podjemawaniu decyzcji w chorobie Parkinsona.

fot. ojoimages

Kiedy jesteśmy przygnębieni i smutni, towarzyszące nam negatywne emocje utrudniają nam podjęcie racjonalnych i przemyślanych decyzji. Najczęściej tacy pacjenci są obojętni, a sam wybór po prostu chcą „mieć już za sobą”.

Jak radzić sobie z problemem?

Deficyt w podejmowaniu decyzji utrudnia codzienne życie. Nieprawidłowo podjęte wybory niosą negatywne konsekwencje. Warto więc wszelakie wątpliwości konsultować z najbliższymi i dać sobie czas na dokładne przemyślenie i analizę problemu.

W terapii zaburzeń podejmowania decyzji stosowane są takie same laki jak w leczeniu choroby Parkinosona, które podnoszą poziom dopaminy.

Przeprowadzone badania na grupie 32 osób powyżej 70 lat stosujących l-dopę oraz 22 osób w wieku 20 lat potwierdziły, że starsi uczestnicy, którzy byli mniej zdolni do przewidzenia prawdopodobieństwa nagrody w oparciu o podejmowane decyzje, radzili sobie gorzej w zadaniach,ale wykazali znaczną poprawę po otrzymaniu dawki leku l-dopa.

Oprócz leków zwiększających poziom dopaminy, zastosować można także leki przeciwdepresyjne, które wraz z poprawą nastroju i podwyższeniem motywacji do działania, usprawnią proces podejmowania decyzji.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroba Parkinsona

Zaburzenia chodu po nadłamaniu żebra z tyłu
Mam 70 lat, od ponad 50-ciu biegam codziennie 10 kilometrów, do tego trzy piętra schodów w 15 sekund...aż do 5 stycznia 2024. W tym dniu spadłem z wysokości plecami w dół na obramowanie łóżka, zawył...
Hyperostoza łuski kości czołowej
W badaniu rezonansu stwierdzono u mnie hyperostozę łuski kości czołowej, ale nie podano w jak zaawansowanym stanie to jest. Poza tym żadnych zmian w obrazie mózgu. Czy powinnam wykonać dodatkowe bada...
Proszę o pomoc w odczytaniu wyniku tomografii
Dzień dobry, Mam następujący wynik tomografii komputerowej głowy: Badanie TK głowy jednofazowe. Dren zastawki komorowo-otrzewnowej wprowadzony przez prawy płat skroniowy, biegnie stycznie do tr...
Uszkodzenie drogi wzrokowej
Dzień dobry. Badanie potencjałów wywołanych wykazało w 2017 roku prawostrone uszkodzenie drogi wzrokowej przed skrzyżowaniem wzrokowym. W ciągu 6 lat od diagnozy straciłam wzrok w prawym oku. Byłam d...
Zaburzenia funkcji poznawczych a fMRI
Poszukuję specjalisty, który będzie w stanie przebadać rezonansem funkcjonalnym (również PET i SMRI) aktywność i metabolizm struktur mózgu pod kątem upośledzenia funkcji poznawczych i gospodarki ener...
gość
Szukam lekarza
Od ponad 10 lat choruję na Parkinsona. W ostatnim czasie lekarz, który mnie prowadził stał się nieuchwytny. Mieszkam na Kujawach, szukam dobrego lekarza w okolicach Włocławek, Toruń, Bydgoszcz.
Reklama:
Reklama: