Zaloguj
Reklama

Podejmowanie decyzji - jak choroba Parkinsona może zmienić życie?

Autor/autorzy opracowania:

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


(5)

Podejmowanie decyzji to akt świadomego wyboru jednego z możliwych wariantów, nie zawsze podporządkowany jest naszej woli, często działamy impulsywnie lub dajemy dojść do głosu emocjom, innym znów razem paraliżuje nas wszechogarniająca niepewność.

Mózgowe czynniki podejmowana decyzji

Udział w podejmowaniu decyzji bierze szereg neuroprzekaźników, wśród nich należy wymienić: 

  • dopaminę
  • noradrenalinę
  • serotoninę

Serotonina odpowiedzialana jest za elementarne zachowania, wpływa na pobudliwość, pamięć i uwagę. Zaburzenie gospodarki serotoninowej może wiązać się z nadmierną impulsywnością i agresją lub z brakiem woli i i inercją. Zaburzenia poziomu serotoniny skutkują depresyją, a jednym z charakterystycznych objawów depresji jest brak możliwości i chęci podejmowania jakichkolwiek decyzji.

Noradrenalina to kolejna ważna substancja warunkująca nasze zachowanie. Odpowiada ona za pobudzenie układu nerwowego, odpowiednie wydatkowanie energii, inicjację działania i podtrzymanie ich realizacji.

 

fot. ojoimages
 

Największy wpływ na nasze procesy decyzyjne ma jednak trzecia z wymienionych, dopamina. Działanie dopaminy umożliwia nam nabywanie wzorców ruchowych, odpowiedni i szybki wybór reakcji a także uczenie się i dążenie do realizacji korzystnych dla nas rozwiązań.

Gdy podejmujemy decyzję, która przynosi nam korzyść, odczuwamy przyjemność. Spodziewanie się pożądanych skutków naszych decyzji wpływa na motywację, działanie i wiąże się ze zwiększonym wydzielaniem dopaminy w określonych strukturach mózgu.

Podejmowanie decyzji u osób starszych

Utrata umiejętności podejmowania decyzji jest częścią procesu starzenia, wynika ze spadku zdolności naszego mózgu do wykorzystywania zdobytych doświadczeń.

Wraz z wiekiem objętość mózgu maleje. Komórki nerwowe kurczą się, zmniejsza się tempo ich metabolizmu oraz liczba synaps. Największe zmiany wraz z wiekiem obserwowane są w:

  • płatach czołowych, które odpowiadają między innymi za podejmowanie decyzje
  • okolicach hipokampu związanego z pamięcią
  • płatach ciemieniowych związanych z rozumieniem języka abstrakcyjnego

(5)
Reklama
Komentarze