Reklama:

Podejmowanie decyzji - jak choroba Parkinsona może zmienić życie?

Podejmowanie decyzji - jak choroba Parkinsona może zmienić życie?

Shutterstock

Starszy mężczyzna cierpiący na depresję

Podejmowanie decyzji to akt świadomego wyboru jednego z możliwych wariantów, nie zawsze podporządkowany jest naszej woli, często działamy impulsywnie lub dajemy dojść do głosu emocjom, innym znów razem paraliżuje nas wszechogarniająca niepewność.

Reklama:

Mózgowe czynniki podejmowana decyzji

Udział w podejmowaniu decyzji bierze szereg neuroprzekaźników, wśród nich należy wymienić: 

  • dopaminę,
  • noradrenalinę,
  • serotoninę.

Serotonina odpowiedzialana jest za elementarne zachowania, wpływa na pobudliwość, pamięć i uwagę. Zaburzenie gospodarki serotoninowej może wiązać się z nadmierną impulsywnością i agresją lub z brakiem woli i i inercją. Zaburzenia poziomu serotoniny skutkują depresyją, a jednym z charakterystycznych objawów depresji jest brak możliwości i chęci podejmowania jakichkolwiek decyzji.

Noradrenalina to kolejna ważna substancja warunkująca nasze zachowanie. Odpowiada ona za pobudzenie układu nerwowego, odpowiednie wydatkowanie energii, inicjację działania i podtrzymanie ich realizacji.

fot. ojoimages

Największy wpływ na nasze procesy decyzyjne ma jednak trzecia z wymienionych, dopamina. Działanie dopaminy umożliwia nam nabywanie wzorców ruchowych, odpowiedni i szybki wybór reakcji a także uczenie się i dążenie do realizacji korzystnych dla nas rozwiązań.

Gdy podejmujemy decyzję, która przynosi nam korzyść, odczuwamy przyjemność. Spodziewanie się pożądanych skutków naszych decyzji wpływa na motywację, działanie i wiąże się ze zwiększonym wydzielaniem dopaminy w określonych strukturach mózgu.

Podejmowanie decyzji u osób starszych

Utrata umiejętności podejmowania decyzji jest częścią procesu starzenia, wynika ze spadku zdolności naszego mózgu do wykorzystywania zdobytych doświadczeń.

Wraz z wiekiem objętość mózgu maleje. Komórki nerwowe kurczą się, zmniejsza się tempo ich metabolizmu oraz liczba synaps. Największe zmiany wraz z wiekiem obserwowane są w:

  • płatach czołowych, które odpowiadają między innymi za podejmowanie decyzje,
  • okolicach hipokampu związanego z pamięcią,
  • płatach ciemieniowych związanych z rozumieniem języka abstrakcyjnego.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroba Parkinsona

Uszkodzenie drogi wzrokowej
Dzień dobry. Badanie potencjałów wywołanych wykazało w 2017 roku prawostrone uszkodzenie drogi wzrokowej przed skrzyżowaniem wzrokowym. W ciągu 6 lat od diagnozy straciłam wzrok w prawym oku. Byłam d...
Zaburzenia funkcji poznawczych a fMRI
Poszukuję specjalisty, który będzie w stanie przebadać rezonansem funkcjonalnym (również PET i SMRI) aktywność i metabolizm struktur mózgu pod kątem upośledzenia funkcji poznawczych i gospodarki ener...
gość
Szukam lekarza
Od ponad 10 lat choruję na Parkinsona. W ostatnim czasie lekarz, który mnie prowadził stał się nieuchwytny. Mieszkam na Kujawach, szukam dobrego lekarza w okolicach Włocławek, Toruń, Bydgoszcz.
gość
Co wpływa na rehabilitację?
Piszę pracę magisterską o czynnikach, które mają wpływ na przebieg rehabilitacji u osób z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli jesteś osobą, która przeszła udar, choruje na Parkinsona, t...
Wodoglowie
Mialam perlaka ucha po operacji po 3 miesiącach stwierdzono 95 percentyl wodoglowia co to znaczy i czy to mogło stać się po tej operacji ze zbiera się płyn
Zaburzenia głosu, chrypka
Witam serdecznie! Być może Państwo mi pomożecie. Mój problem polega na tym, że ok 15 miesięcy temu dostałam chrypę. Przechodziłam wtedy przeziębienie, ból gardła itp, zwykle objawy grypowe. Wylecz...
Reklama:
Reklama: