Reklama:

Najczęstsze zaburzenia neurologiczne w chorobach narządów wewnętrznych

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Najczęstsze zaburzenia neurologiczne w chorobach narządów wewnętrznych

Panthermedia

Uśmiech

Zaburzenia neurologiczne zwykle powstają na podstawie toczących się procesów patologicznych w obrębie tkanki nerwowej, zdarza się jednak, że mają one inne podłoże jakim jest dysfunkcja narządów wewnętrznych.

Reklama:

Mioklonie obserwuje się także w przebiegu ostrych powikłań polekowych, zazwyczaj podczas stosowania leków przeciwpadaczkowych, anestetycznych i niektórych antybiotyków.

Zespół otępienny

W większości przypadków otępienia pierwotne wynikają z chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego lub innych schorzeń neurologicznych i są nieuleczalne, natomiast w demencjach wtórnych, przywrócenie równowagi ustrojowej może prowadzić do ustąpienia objawów.

Najczęściej zespoły otępienne wtórne towarzyszą:

  • przewlekłej hipoglikemii, hipo- lub hiperkalcemii;
  • encefalopatii mocznicowej lub wątrobowej;
  • niedoborach witaminowych;
  • niedoczynności tarczycy;
  • celiakii;
  • HIV;
  • zastosowaniu alkoholu lub heroiny.

Drżenia

Drżenie często towarzyszy niewydolności narządów wewnętrznych, endokrynopatiom oraz zaburzeniom gospodarki elektrolitowej. Charakterystyczne posturalne i spoczynkowe drżenie w obrębie kończyn górnych występuje w niewydolności wątroby, encefalopatii oddechowej i hiprekalcemii. Nasilone drżenia fizjologiczne obecne są w nadczynnośći nadnerczy.

fot. ojoimages

Drżenie jest jednym z pierwszych objawów hipoglikemii, może współwystępować przy obniżonym poziomie magnezu,wapnia i sodu. Drżenie może stanowić także objaw uboczny stosowania niektórych farmaceutyków, nasilone zostaje po użyciu hormonów tarczycy, leków immunosupresyjnych czy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.

Dyskinezy

Ruchy mimowolne takie jak skręcanie i wyginanie oraz ruchy pląsawicze są częstym objawem schorzeń neurologicznych oraz zaburzeń matabolicznych, infekcji i chorób autoimmunologicznych.

Dyskinezy mogą towarzyszyć zapalnym chorobom dróg oddechowych lub ośrodkowego układu nerwowego, w szczególności jeśli zostały wywołane przez paciorkowce, wirus opryszczki lub ospy wietrznej. Natomiast spośród chorób o podłożu autoimmunologicznym toczeń układowy jest schorzeniem, w którym dyskinezy pojawiają się bardzo często i mają głównie charakter połowiczny lub uogólniony, a ruchy mimowolne mogą wyprzedzić pozostałe objawy charakterystyczne dla tocznia.

Uogólniona lub połowiczna pląsawica może też współistnieć w hiperglikemii i nadczynności tarczycy. Ruchy te są ograniczone głównie do rąk, ale mogą obejmować też twarz i szyję. Stosunkowo rzadko dyskinezy obecne są w zburzeniach elektrolitowych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Gość
Witam dodajcie mi otuchy mójemu mężowi pek tetniak juz tydzien po opetacji jestem zalamana reaguje tylko na ktotkie polecenia np.ścisnij mi dłoń nie wiem czy nas poznaje cos probuje mowic ale nie wyc...
Ból po operacji
Dzień dobry, tydzień temu miała operacje na krehoslup szyjny, wstawiona plytka na śruby między C5,C6. Odczuwam bol podczas zmiany pozycji,kichaniu,kaszlu,wycieraniu twarzy np. Czy to jest normalne....
Miastenia oczna
Dzień dobry .Proszę o informację czy po półtorej roku szukania przyczyny podwójnego widzenia w jednym oku komuś rozpoznali miastenię?wyniki autoimmunologiczne są ok a antyMusk to 0.01.dopiero za 2 mi...
EPILEPSJA NA TLE HOMONALNYM
Choruję od dawna, od 13 roku życia. Potem napady grand mal zdążały się sporadycznie, potem po ourozeniu jednego i drugiego dziecka. Dl7gi czas działały leki, teraz przy menopauzie znów tragedia, na...
Torbiel kieszonki Rathkego 2,5 mm
Witam, Torbiel najprawdopodobniej powoduje makroprolaktynemię klinicznie istotną. Dodatkowo mam bóle głowy i problemy z widzeniem w prawym oku. Czy w tej sytuacji tak mała torbiel kwalifikuje s...
Badanie psychologiczne: Postawy rodzicielskie, poczucie stresu oraz spostrzegane wsparcie społeczne u matek wychowujących dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.
Dzień dobry. Jestem studentką V roku psychologii i zapraszam matki dzieci z MPD do badania: https://docs.google.com/forms/d/1Ne_wUZ0rulT0c0cu5tNSNJEnTXMkL_0SbbswtjY8MFc/edit?fbclid=IwAR3Ythef9r...
Reklama:
Reklama: